Očekávané makroekonomické a politické události týdne 19.-25.9. eurozóna: Prezidentka ECB Lagardeová potvrdí zpřísňování monetární politiky, zářijové indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ek. aktivity mají opět oslabit, volby Itálie přinesou změny

Makroekonomický zpravodaj
  |  
16.09.2022
  |  
Josef Kvarda
Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové (20.9.), indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity Francie, Německa a eurozóny (9 2022, 23.9.) a parlamentní volby Itálie (25.9.) jsou hlavní makroekonomické a politické události týdne 19. - 25.9. eurozóny. Lagardeová potvrdí zpřísňování monetární politiky kvůli vysoké inflaci. Indexy mají meziměsíčně opět oslabit. Parlamentní volby Itálie přinesou významné změny, kromě kompletních voleb obou komor parlamentu a snížení počtu zákonodárců jak dolní komory, Komory zástupců, tak i horní komory Senátu. Velkou šanci na premiérský post má poprvé v historii žena. Hlavně však Itálii může vládnout silně pravicová vláda, která by historicky v Itálii byla jednou z nejpravicovějších a z níž jde znovu Evropou strach. Zdá se však, že velké obavy nejsou na místě.

Přednáška prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové pořádaná Frankfurtskou společností obchodu, průmyslu a vědy ve Frankfurtu (20.9.): Lagardeová potvrdí zpřísňování monetární politiky kvůli vysoké inflaci. Monetární politika ECB je přes zastavení kvantitativního uvolňování a zvyšování úrokových sazeb stále velmi expanzivní kvůli spoustě cenných papírů, které ECB za mnoho let kvantitativního uvolňování nakoupila, navíc, úrokové sazby jsou přes zvýšení stále nízké. Na druhou stranu kurz ECB se v tomto roce radikálně otočil s cílem monetární politiku normalizovat uzavřením monetární expanze. 

Indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity Francie, Německa a eurozóny (9 2022, 23.9.): Indexy mají meziměsíčně opět oslabit. V hlavních sektorech a tím i celém hospodářství Německa i celé eurozóny aktuálně podle předstihových dat panuje mírná recese, druhá největší ekonomika Evropy Francie hlásí stagnaci. Poslední data hrubého domácího produktu hlavních hospodářství eurozóny i celého eurobloku ale vykazovala ještě nečekaně solidní růst hlavně na pozadí oživení aktivity služeb. Nejnovější předstihové indikátory zejména sentimentu ale signalizují k závěru roku ostré oslabení zejména kvůli energetické krizi, silné inflaci a vysokým cenám energií a nebezpečí jejich nedostatku. 

Parlamentní volby Itálie (25.9.): Parlamentní volby Itálie přinesou významné změny, kromě kompletních voleb obou komor parlamentu a snížení počtu zákonodárců jak dolní komory, Komory zástupců, tak i horní komory Senátu. Velkou šanci na premiérský post má poprvé v historii žena. Hlavně však Itálii může vládnout silně pravicová vláda, která by historicky v Itálii byla jednou z nejpravicovějších a z níž jde znovu Evropou strach. Bratři Itálie, krajně pravicová strana s neofašistickými kořeny, jíž vládne Giorgia Meloniová a která by měla volby podle průzkumů ovládnout totiž chystá koalici krajně pravicovou Ligou severu a se středopravicovou stranou Vzhůru Itálie, které se netají vstřícnějšími vztahy k Rusku. Hrozilo by tak rozklížení Evropy posunem Itálie směrem k Maďarsku případně Polsku ve sporech s Evropskou unií. Zdá se však, že velké obavy nejsou na místě. Meloniová potvrdila podporu Evropské unii i Severoatlantické alianci. Po předchozích volbách vítězná koalice Ligy pro Salviniho premiérem s krajně levicovou Hnutí pěti hvězd Evropu strašila euroskepticismem více. I tak Itálie dostála plně své pověsti kolotoče politické nestability a i bez předčasných parlamentních voleb se vláda stihla významně obměnit ještě dvakrát. Nesrovnalosti v zahraniční i hospodářské politice pravicových kandidátů vlády slibují výbušnou nestabilitu i v dalších letech. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabost předstihových dat ekonomické aktivity je nepříznivá pro akcie a euro a je příznivá pro dluhopisy. Velmi expanzivní monetární politika je příznivá pro akcie a dluhopisy a je nepříznivá pro euro, trend je ale opačný. Parlamentní volby Itálie pravděpodobně budou nepříznivé pro akcie, dluhopisy i euro.

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia