Očekávané makroekonomické události týdne 12. - 16.9. USA: Vysoká inflace se má stáhnout, slabost spotřeby domácností i regionální ekonomické aktivity

Makroekonomický zpravodaj
  |  
09.09.2022
  |  
Josef Kvarda
Index spotřebitelských cen CPI (8 2022, 13.9.), index cen producentů PPI (8 2022, 14.9.), maloobchodní tržby (8 2022, 15.9.), index obecné současné ekonomické situace Federální rezervní banky New Yorku (9 2022, 15.9.) a index obecné současné ekonomické situace Federální rezervníé banky Philadelphie (9 2022, 15.9.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 12. - 16.9. Spojených států amerických. Inflace se má kvůli pádu cen ropy stáhnout. Maloobchodní tržby budou podle trhu stagnovat a regionální data ekonomické aktivity mají zůstat slabá.

Index spotřebitelských cen CPI (8 2022, 13.9.): Spotřebitelská inflace se má kvůli pádu cen ropy stáhnout. Ovšem i jádrová data spotřebitelských cen (bez cen potravin a energií) opakovaně signalizují pokles inflace.

Index cen producentů PPI (8 2022, 14.9.): Produkční inflace se má kvůli pádu cen ropy stáhnout. Ovšem i jádrová data výrobních cen (bez cen potravin a energií) opakovaně signalizují pokles inflace.

Maloobchodní tržby (8 2022, 15.9.): Maloobchodní tržby budou podle trhu stagnovat. Spotřeba domácností se silnou inflací a poklesem akciového trhu a tím i spotřebitelského sentimentu oslabila, navíc se z maloobchodu přesunula spíše do služeb. 

Index obecné současné ekonomické situace Federální rezervní banky New Yorku (9 2022, 15.9.): Regionální data ekonomické aktivity dle průmyslových firem regionu New Yorku mají zůstat slabá, aktivita v srpnu silně klesla. Meziměsíčně by se měl v září pokles citelně snížit, měl by ale zůstat značný. Výhledy stejných firem pro začátek příštího roku vykazují spíše stagnaci. Tlaky kapacit a inflace slábnou.  

Index obecné současné ekonomické situace Federální rezervní banky Philadelphie (9 2022, 15.9.): Regionální data ekonomické aktivity dle průmyslových firem regionu Philadelphia mají zůstat slabá, aktivita roste jen drobně a její růst by se měl meziměsíčně snížit. Výhledy stejných firem pro začátek příštího roku vykazují spíše stagnaci. Tlaky kapacit a inflace slábnou.

Očekávaný dopad událostí na trhy: Silná inflace je nepříznivá pro akcie, dluhopisy, dolar i zlato, slabost maloobchodních tržeb a regionální ekonomické aktivity včetně výhledů je příznivá pro zlato a dluhopisy, nepříznivá pro akcie a dolar. 

 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia