Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 4. - 7.10. eurozóna: Prezidentka ECB Lagardeová pravděpodobně potvrdí útlum monetární expanze

Makroekonomický zpravodaj
  |  
04.10.2022
  |  
Josef Kvarda
Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové (4.10.) je hlavní makroekonomickou a finanční událostí týdne 4. - 7.10. eurozóny. Lagardeová pokud zmíní současný či budoucí ekonomický vývoj a monetární politiku pravděpodobně potvrdí rétoriku banky posledního zasedání měnové politiky 8.9. Tehdy banka potvrdila signály dalšího zvyšování úrokových sazeb.

Dialog prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové se studenty na události organizované Centrální bankou Kypru (4.10.): Prezidentka povahou programu, na kterém vystoupí, pravděpodobně nezmíní současný či budoucí ekonomický vývoj nebo monetární politiku. Jestliže však Lagardeová zmíní aktuální či předpokládaný hospodářský vývoj či směr úrokových sazeb nebo objemu nakoupených cenných papírů z éry kvantitativního uvolňování, jejich nákupu, pak pravděpodobně potvrdí rétoriku banky posledního zasedání měnové politiky 8.9. Tehdy banka potvrdila signály dalšího zvyšování úrokových sazeb. Zvyšování úrokových sazeb je příznivé pro euro a nepříznivé pro akcie a dluhopisy, i když monetární politika ECB jako celek ještě zůstává expanzivní (přes zastavení kvantitativního uvolňování a zvyšování úrokových sazeb od letošního druhého pololetí) vzhledem k tomu, že úrokové sazby jsou stále nízké a objem nakoupených cenných papírů a tím i zvýšení peněz v oběhu jsou masivní. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia