Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 3. - 7.10. Česká republika: Maloobchod a stavebnictví slábnou, zpracovatelský průmysl stagnuje, obchodní bilance stále v deficitu (srpen), zápis ČNB naznačí, zda se úrokové sazby nezačnou opět zvyšovat

Makroekonomický zpravodaj
  |  
30.09.2022
  |  
Josef Kvarda
Maloobchodní tržby (8 2022, 6.10.), průmyslová výroba (8 2022, 7.10.), stavební produkce (8 2022, 7.10.), obchodní bilance (8 2022, 7.10.) a zápis zasedání monetární politiky včetně úrokových sazeb České národní banky (29.9., 7.10.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 3. - 7.10. České republiky. Maloobchodní tržby v posledním roce a stavební produkce v posledních měsících slábnou. Průmyslová výroba stagnuje. Zahraniční obchod již rok vykazuje deficity. Česká národní banka podruhé v řadě hlavní úrokové sazby nezměnila, rizika inflace a tím i možnost obnovení zvyšování ceny peněz trvají.

Maloobchodní tržby (8 2022, 6.10.): Maloobchodní tržby v posledním roce slábnou. Slabost se kryje s vzestupem inflace a odklonem spotřeby domácností spíše ke službám uzavřeným během koronavirové pandemie déle než obchody se zbožím. Silný růst úrokových sazeb rovněž zdražuje hypoteční a spotřebitelské úvěry a zvyšuje obavu domácností z hospodářské recese a růstu nezaměstnanosti. Spotřebitelský sentiment propadlý k rekordnímu dnu, resp. od počátku zjišťování, tj. za více než 10 let vystihuje rezervovanost spotřebitelů k nákupům. 

Průmyslová výroba (8 2022, 7.10.): Průmyslová výroba stagnuje. Automobilový průmysl se dostává z nejhoršího stisku produkčních omezení, slabost však ale začíná dohánět jiné segmenty zpracovatelského průmyslu s klasickými současnými problémy ekonomiky: silná inflace, energetická krize a hrzoba nedostatku energií, slabost ekonomik hlavních obchodních partnerů v Evropě hlavně Německa, silný růst úrokových sazeb, s tím související útlum domácí poptávky a nejistoty a rizika s uvíznutím hospodářství do recese.

Stavební produkce (8 2022, 7.10.): V posledních měsících začal oslabovat sentiment stavebnictví a předznamenal tak útlum stavební produkce, který je patrný v posledních měsících. Rovněž stavebnictví čelí podobným potížím jako jeho výrobní bratr zpracovatelský průmysl: silná inflace, energetická krize a hrzoba nedostatku energií, slabost ekonomik hlavních obchodních partnerů v Evropě hlavně Německa, silný růst úrokových sazeb, s tím související útlum domácí poptávky a nejistoty a rizika s uvíznutím hospodářství do recese.

Obchodní bilance (8 2022, 7.10.): Zahraniční obchod již rok vykazuje deficity. Oživení automobilového průmyslu i exportů automobilů vetší zlepšení obchodní bilance nepřineslo, protože v létě kulminovalo zdražování ropy, které Česko dováží, což zvětšilo objem importů. V druhém pololetí by přece jen mělo dojít ke zlepšení s prudkým oslabováním cen ropy, které ale bude brzdit ochlazování poptávky po exportech z Česka kvůli slábnutí růstu světové a hlavně evropské a německé ekonomiky. 

Zápis zasedání monetární politiky včetně úrokových sazeb České národní banky (29.9., 7.10.): Česká národní banka podruhé v řadě hlavní úrokové sazby nezměnila, rizika inflace a tím i možnost obnovení zvyšování ceny peněz trvají. Bankovní rada zůstává rozdělena, dva její členové preferovali zvýšení hlavní úrokové sazby o 75 bps. Obavy z inflace a nedalekou možnost dalšího zdražování peněz přiživila v prohlášení k rozhodnutí i sama centrální banka zmínkou, že růst mzdy, hlavní inflační nebezpeční, překonal její očekávání. Zápis zasedání přinese detaily.  

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabost maloobchodu a průmyslu a nově zasahující i stavebnictví i dlouhodobě deficitní zahraniční obchod jsou příznivé pro dluhopisy a nepříznivé pro akcie a korunu. Silné zvyšování úrokových sazeb během uplynulého roku a jejich stagnace na vysoké úrovni s riziky jejich dalšího zvyšování jsou příznivé pro korunu a nepříznivé pro akcie a dluhopisy. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia