Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 20. - 24.6. USA: Juneteenth, trh domů v poklesu, guvernér Fedu Powell potvrdí zrychlené utahování monetární politiky

Makroekonomický zpravodaj
  |  
17.06.2022
  |  
Josef Kvarda
Juneteenth resp. Den nezávislosti černochů (20.6.), prodeje starších/existujících domů (5 2022, 21.6.), vystoupení guvernéra centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powella (22.6.) a prodeje nových domů (5 2022, 24.6.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 20. - 24.6 USA. Teprve loni uzákoněný svátek Juneteenth znamená zavřené finanční trhy. Trh domů má pokračovat v poklesu. Guvernér Powell potvrdí zrychlené utahování monetární politiky.

Juneteenth resp. Den nezávislosti černochů (20.6.): Teprve loni (17.6. 2021) uzákoněný svátek Juneteenth znamená zavřené finanční trhy. Jde o první nový svátek od Dne Martina Luther Kinga uzákoněný v roce 1983.

Prodeje starších/existujících domů (5 2022, 21.6.): Trh domů má pokračovat v poklesu. Prodeje starších domů nejsou výjimkou. V posledním sledovaném měsíci, tedy v dubnu, klesly na hladiny z roku 2020, kdy probíhala vlna oživení po šoku první koronavirové vlny z jara 2020. Podle Lawrence Yuna, hlavního ekonoma Národní asociace obchodníků s nemovitostmi v příštích měsících hrozí další poklesy a aktivita prodejů domů se po dvou letech jejich významně silného růstu vrátí na předpandemické úrovně zejména kvůli vysokým cenám nemovitostí a výrazně vyšším úrokovým sazbám. To potvrzuje nízký podílu kupců kupujících první nemovitost i větší podíl hotovostních plateb. Na trhu stále převládá omezená nabídka domů a z toho důvodu i kvůli silnému růstu poptávky i silný růst jejich cen. Trend solidního růstu trhu domů USA pokračoval i během roku 2020, krátce před úderem koronaviru, uzavření ekonomiky v dubnu ale z drtivého poklesu nevynechalo ani segment starších/existujících domů. Trh domů ještě i v květnu 2020 během koronavirového šoku vykazoval oslabení, až v létě, v červnu, červenci, srpnu, září a říjnu ale zabral prudkým růstem, skočil na maxima víc, než čekal trh. V dalších měsících pak trh korigoval a to kvůli omezené nabídce domů a kvůli silnému a trvalému růstu jejich cen. Od roku 2022 trh starších/existujících domů slábne vlivem poklesu poptávky kvůli silnému růstu úrokových sazeb a pokračujícímu růstu cen nemovitostí (pokračujícího kvůli jejich stále nízké nabídce). Ukrajinská krize je pro trh domů nejistotou a rizikem. 

Vystoupení guvernéra centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powella při prezentaci pololetní Zprávy monetární politiky ve Výboru bankovnictví, bydlení a měst horní komory Kongresu Senátu (22.6.): Guvernér Powell potvrdí zrychlené utahování monetární politiky. Komentáře a zpráva budou sumarizovat poslední zasedání Fedu monetární politiky včetně úrokových sazeb a bilance cenných papírů. Fed na  zasedání zvýšil cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate o 75bps nad očekáváním trhu zvýšení o 0,5 procentního bodu. Banka taky potvrdila plán redukce bilance cenných papírů (nakoupených v době kvantitativního uvolňování s cílem pomoci ekonomice zatížené koronavirovou pandemií). V komentáři Fed opakoval potvrzení vhodnosti dalšího zvyšování cíle Federal Funds Rate a naznačil rovněž posílení ekonomického růstu ve druhém čtvrtletí. Fed rovněž opakoval, že Ukrajinská krize přestože snížuje ekonomický růst rovněž zvyšuje tlak na zvýšení inflace. Makroekonomické výhledy zaujaly hlavně podstatným zvýšením vhodného zvyšování cíle Federal Funds Rate pro konec tohoto roku na 3,4 % (z 1,9 % dle březnové předpovědi), na 3,8 % (z 2,8 % dle březnové předpovědi) v roce 2023 a na 3,4 % (z 2,8 % dle březnové předpovědi) v roce 2024. Fed dále až do roku 2024 snížil výhled ekonomického růstu, zvýšil výhled míry nezaměstnanosti a inflace. Komentáře nepřekvapily. S trvaleji silnou inflací a s přibližným naplněním svého cíle plné zaměstnanosti Fed posílil zpřísňování monetární politiky. Podle aktuální předpovědi tak Fed čeká do konce roku zvyšování cíle hlavní úrokové sazby přibližně o 50 bps. Od roku příštího roku by se podle výhledu úrokové sazby již příliš měnit neměly. Souvisí to i s výhledem centrální banky poklesu inflace od příštího roku blízko k cíli Fedu 2,0 %. 

Prodeje nových domů (5 2022, 24.6.): Trh domů má pokračovat v poklesu. Pád se dotkl i prodejů nových domů. Hlavně v poslední sledovaný měsíc v dubnu prodeje nových rezidenčních domů USA v dubnu v anualizovaném vyjádření vůči březnu nečekaně propadly na minimum od dubna 2020, tedy doby bezprostředního úderu koronavirové pandemie. Dubnový objem prodejů znamená ostrý klesající trend z maxim krátce po úderu koronavirové pandemie k úrovním let 2016 - 2019. Data znamenají porušení jejich dlouhodobého trendu solidního růstu začínajícího po světové finanční a hospodářské krizi 2008 - 2009. Vůči březnu klesly 16,6 % po poklesu 10,5 % (revize snížení z poklesu 8,6 %) v březnu. Meziročně březnové prodeje nových rezidenčních domů USA v anualizovaném vyjádření klesly 26,9 %. Jejích útlum v roce 2021 ze stratosfericky rekordních úrovní patrně souvisí s nízkou nabídkou nových domů (k jejíž stlačení přispěly i produkční omezení), která je pod tlakem převisu robustní poptávky, který silně domy, nejen nové, zdražuje. V dalších kvartálech trh domů bude brzdit taky zvyšování úrokových sazeb. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabost trhu domů je nepříznivá pro akcie a dolar a je příznivá pro dluhopisy a zlato. Agresivnější zvyšování úrokových sazeb je nepříznivé pro akcie, dluhopisy a zlato a je příznivé pro dolar. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia