Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 20. - 24.6. ČR: ČNB dále silně zvýší úrokové sazby, sentiment firem na maximu od krize 2008 - 2009, nálada domácností na minimu od roku 2012

Makroekonomický zpravodaj
  |  
17.06.2022
  |  
Josef Kvarda
Rozhodnutí České národní banky úrokových sazeb (22.6.) a indexy ekonomického sentimentu (24.6.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 20. - 24.6. České republiky. ČNB opět silně zvýší své úrokové sazby kvůli velmi silné inflaci. Ekonomický sentiment v poslednéch měsících sice rostl díky lepší náladě firem, morálka domácností ale propadla na 10leté dno kvůli silné inflaci, Ukrajinské krizi, silnému růstu úrokových sazeb a obavě o ekonomiku a zaměstnanost.

Rozhodnutí České národní banky úrokových sazeb (22.6.): ČNB opět silně zvýší své úrokové sazby kvůli silné inflaci. Předtím, než byla zveřejněna další velmi silná inflační data z květen, odcházející guvernér banky Jiří Rusnok naznačil zvýšení úrokových sazeb o 75 bps. Inflace stále sílí, současně ale její kulminace (v meziročním vyjádření) již je blízko stejně jako počátek jejího delšího klesajícího trendu. Vzhledem k její vysoké výši, silným inflačním tlakům a nebezpečí, že podkladové inflační tlaky budou přetrvávat déle a že během klesající inflace její inflační jádro bez cen energií a potravin může dále růst s odkotvením inflačních očekávání, tedy vzhledem k tomu, že předpokládaný pokles inflace od druhého pololetí 2022 nemusí být dostatečný a banka nemusí mít inflaci pod kontrolou ČNB může dále zvyšovat úrokové sazby do momentů jasných signálů inflačního trendu. Centrální banka může realisticky úrokové sazby zvýšit až o 100 - 150 bps. Zasedání úrokových sazeb bude poslední ve složení současné bankovní rady, která úrokové sazby zvyšuje již rok. Noví členové (Jan Frait, Eva Zamrazilová, Karina Kubelková) místo tří radních, kteří vždy hlasovali pro zvyšování úrokových sazeb (Jiří Rusnok, Tomáš Nidetzký a Vojtěch Benda) i přes svoji smíšenou historii pozic k úrokovým sazbám v případě, že inflace bude stále silná, mohou přispět k jejich dalšímu zvyšování. 

Indexy ekonomického sentimentu (24.6.): Ekonomický sentiment v posledních měsících sice rostl díky lepší náladě firem, morálka domácností ale propadla na 10leté dno kvůli silné inflaci, Ukrajinské krizi, silnému růstu úrokových sazeb a obavě o ekonomiku a zaměstnanost. Naopak sentiment společností se zvýšil na maximum od světové hospodářské a finanční krize let 2008 - 2009 na základě stále robustního ekonomického růstu. Celkový sentiment je na vrcholu od roku 2019. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Silné zvyšování úrokových sazeb je nepříznivé pro korunu a akcie a je příznivé pro dluhopisy. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia