Makroekononomické události USA: Index ISM služeb v srpnu překvapivě (byť jen mírně) vzrostl, růst aktivity zůstává silný

Makroekonomický zpravodaj
  |  
06.09.2022
  |  
Josef Kvarda
Index ISM služeb Spojených států amerických v srpnu nečekaně (byť jen mírně) vzrostl, trh čekal jeho pokles. Růst aktivity odvětví tak překvapivě lehce vzrostl a zůstal silný. Index ISM služeb překvapivě vzrostl na 56,9 bodů z 56,7 bodů v červenci, trh čekal jeho snížení na 55,1 bodů. Během roku 2022 je znát pokles růstu aktivity, méně však, než ve zpracovatelském průmyslu. Firmy mají podobně jako ve zpracovatelském průmyslu stále potíže s produkčními omezeními včetně doplňování surovin a pracovní síly a inflačními tlaky ale i v dominantním sektoru americké ekonomiky je znát určitý ústup těchto tlaků. Data potvrzují slábnoucí expanzi sektoru služeb, ta je však stále robustní. Současně sektorem stále probíjí i povážlivé byť klesající napínání jeho kapacit. To je důvodem limitů růstu sektoru a současně inflačních tlaků.

USA: Index ISM služeb (8 2022, body)

Skutečnost: 56,9
Očekávání:  55,1
Předchozí:   56,7

Rozbor: Index ISM služeb Spojených států amerických v srpnu nečekaně (byť jen mírně) vzrostl, trh čekal jeho pokles. Růst aktivity odvětví tak překvapivě lehce vzrostl a zůstal silný. 

Během roku 2022 je znát pokles růstu aktivity, méně však, než ve zpracovatelském průmyslu. V porovnání s červencem navíc klíčové pilíře aktivity, růst produkce a nové zakázky (reprezentující poptávku) zrychlily svůj růst ze silného na velmi silné tempo. Mírný pokles zaměstnanosti z července se v srpnu změnil na mírný růst.

Firmy mají podobně jako ve zpracovatelském průmyslu stále potíže s produkčními omezeními včetně doplňování surovin a pracovní síly a inflačními tlaky ale i v dominantním sektoru americké ekonomiky je znát určitý ústup těchto tlaků. Růst nevyřízených zakázek meziměsíčně klesl ze silného tempa na solidní. Zpožďování vyřizování zakázek vůči červenci rovněž oslabilo ze silné rychlosti na solidní. Růst cen vstupů drobně oslabil, zůstal však prudký. 

Hodnocení: Index ISM služeb Spojených států amerických v srpnu nečekaně (byť jen mírně) vzrostl, trh čekal jeho pokles. Růst aktivity odvětví tak překvapivě lehce vzrostl a zůstal silný. 

Během roku 2022 je znát pokles růstu aktivity, méně však, než ve zpracovatelském průmyslu. Firmy mají podobně jako ve zpracovatelském průmyslu stále potíže s produkčními omezeními včetně doplňování surovin a pracovní síly a inflačními tlaky ale i v dominantním sektoru americké ekonomiky je znát určitý ústup těchto tlaků. 

Data potvrzují slábnoucí expanzi sektoru služeb, ta je však stále robustní. Současně sektorem stále probíjí i povážlivé byť klesající napínání jeho kapacit. To je důvodem limitů růstu sektoru a současně inflačních tlaků.

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia