Makroekonomické události USA: Pololetní zpráva monetární politiky Fedu nepřekvapuje, naznačuje příznivý makroekonomický vývoj

Makroekonomický zpravodaj
  |  
10.07.2024
  |  
Josef Kvarda
Pololetní zpráva monetární politiky centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému nepřekvapuje. Zejména naznačuje příznivý makroekonomický vývoj včetně pomalejšího růstu ekonomiky a příznivého vývoje inflace a trhu práce, který se podle Fedu ze stavu přehřátí dostávají více do rovnováhy. Inflace se pak snižuje, přestože zůstává zvýšená. Komentáře nepřímo potvrzují, že příští změnou úrokových sazeb bude jejich snížení.

USA: Pololetní zpráva monetární politiky centrální banky Federálního rezervního systému

Fed v rozboru inflace uvádí, že na roční bázi v prvním pololetí jádrová inflace cen zboží a inflace služeb bydlení pokračovala v poklesu, zatímco jádrová inflace mimo služby bydlení po výraznějším slábnutí minulý rok přešla do stagnace. 

Fed dále ukazatele růstu tržních nových nájmů, který od poloviny roku 2022 oslabil a vrátil se k růstu podobnému nebo nižšího jejich průměrné předpandemické rychlosti predikuje postupný pokles inflace služeb bydlení, byť podle Fedu zůstává dost nejistoty ohledně rozsahu a časování. Index cen osobních spotřebitelských výdajů PCE podle centrální banky nadále ukazuje zvýšenou inflaci reflektující postupný přenos tržních současných nájmů. 

Fed podle očekávání trhu cíl na svém zasedání monetární politiky 11. - 12.6. své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate ponechal na 5,25 - 5,50 %. Centrální banka v novém výhledu vidí méně snižování úrokových sazeb letos, avšak na druhou stranu nyní uvádí snížení inflace a potvrdila příznivý výhled ekonomiky s poklesem inflace k jejímu cíli 2,0 % se solidním hospodářským růstem, stabilní nízkou mírou nezaměstnanosti a snižováním úrokových sazeb hlavně v letech 2025 a 2026 (v obou letech o 100 bps). Centrální banka potvrdila očekávání posledních kvartálů, že příští změnou úrokových sazeb bude jejich snížení, byť čekání na zahájení redukce se ještě může natáhnout, pravděpodobně minimálně až do čtvrtého čtvrtletí 2024. Makroekonomická data poslední dobou nově ukazují smíšená data ekonomické aktivity a inflace a trvalejší jen lehké zpomalování růstu trhu práce. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia