Makroekonomické události USA: Pokles produktivity práce a adekvátně růst jednotkových pracovních nákladů v druhém čtvrtletí revizí snížen víc, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
07.12.2022
  |  
Josef Kvarda
Revize za druhé čtvrtletí přinesla ve Spojených státech amerických snížení poklesu produktivity práce a při potvrzeném růstu nominálních mezd došlo i k snížení růstu jednotkových pracovních nákladů víc, než se čekalo. V USA mimo zemědělský sektor v druhém čtvrtletí 2022 mezikvartální změnou anualizovaným vyjádřením produktivita práce klesla 4,1 %, méně, než se čekalo, tedy 4,5 % resp. než bylo původně hlášeno, 4,6 % po poklesu 7,4 % v předchozím čtvrtletí. Jednotkové pracovní náklady adekvátně taky vzrostly méně, než se čekalo resp. než bylo původně hlášeno, tedy 10,2 %, když trh čekal jejich růst 10,7 % a původně byl hlášen růst 10,8 %. Jde i o pokles jejich růstu vůči předchozímu kvartálu, kdy rostly 12,7 %. V prvním pololetí 2022 produktivita práce ostře klesala, když recesi ekonomiky nenaplnil pokles trhu práce ale naopak jeho pokračující expanze. S tím pokračovalo i zrychlování růstu mezd a v kombinaci se slabostí produktivity práce i skokový růst jednotkových pracovních nákladů. Data nemění dlouhodobé trendy nižšího růstu produktivity práce stejně jako zesilujícího růstu mezd a jednotkových pracovních nákladů. Dlouhodobě produktivita práce pokračuje v mírném růstu, růst mezd sílí víc a proto s ním posiluje i růst jednotkových pracovních nákladů. V dalších kvartálech hospodářská recese sice tlačí na trh práce, ale pouze decentně, takže trendy prvního pololetí 2022 by v dalších kvartálech mohly v mírnější podobě pokračovat. V současném období silné inflace růst mezd silně předstihuje růst produktivity práce a sytí tak inflaci silnější, než je inflační cíl centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému 2,0 %. Proto Fed rychleji redukuje ultraexpanzi monetární politiky z éry kvantitativního uvolňování kvůli koronavirové pandemii s cílem zdražit peníze a přímo omezit poptávku, růst nákladů a zchladit tak inflaci k normálu. Vedle zvyšování úrokových sazeb redukce ultraexpanze monetární politiky nabývá podoby i kvantitativního utahování, tedy redukce bilance nakoupených cenných papírů ze zmíněného kvantitativního uvolňování.

USA: Produktivita práce mimo zemědělství (2Q 2022, anualizovaná mezikvartální změna, revize)

Skutečnost: - 4,1 % 
Očekávání:  - 4,5 %
Předchozí:   - 4,6 % (2Q 2022, původní odhad), - 7,4 % (1Q 2022)

USA: Jednotkové pracovní náklady mimo zemědělství (2Q 2022,  anualizovaná mezikvartální změna, revize)

Skutečnost: 10,2 %
Očekávání:   10,7 %
Předchozí:   10,8 % (2Q 2022, původní odhad), 12,7 % (1Q 2022)

Revize za druhé čtvrtletí přinesla ve Spojených státech amerických snížení poklesu produktivity práce a při potvrzeném růstu nominálních mezd došlo i k snížení růstu jednotkových pracovních nákladů víc, než se čekalo. 

V prvním pololetí 2022 produktivita práce ostře klesala, když recesi ekonomiky nenaplnil pokles trhu práce ale naopak jeho pokračující expanze. S tím pokračovalo i zrychlování růstu mezd a v kombinaci se slabostí produktivity práce i skokový růst jednotkových pracovních nákladů. 

Data nemění dlouhodobé trendy nižšího růstu produktivity práce stejně jako zesilujícího růstu mezd a jednotkových pracovních nákladů. Dlouhodobě produktivita práce pokračuje v mírném růstu, růst mezd sílí víc a proto s ním posiluje i růst jednotkových pracovních nákladů. 

V dalších kvartálech hospodářská recese sice tlačí na trh práce, ale pouze decentně, takže trendy prvního pololetí 2022 by v dalších kvartálech mohly v mírnější podobě pokračovat. 

V současném období silné inflace růst mezd silně předstihuje růst produktivity práce a sytí tak inflaci silnější, než je inflační cíl centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému 2,0 %. Proto Fed rychleji redukuje ultraexpanzi monetární politiky z éry kvantitativního uvolňování kvůli koronavirové pandemii s cílem zdražit peníze a přímo omezit poptávku, růst nákladů a zchladit tak inflaci k normálu. Vedle zvyšování úrokových sazeb redukce ultraexpanze monetární politiky nabývá podoby i kvantitativního utahování, tedy redukce bilance nakoupených cenných papírů ze zmíněného kvantitativního uvolňování. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia