Makroekonomické události USA: Maloobchodní tržby v září slábly blízko očekávání trhu

Makroekonomický zpravodaj
  |  
14.10.2022
  |  
Josef Kvarda
Ve Spojených státech amerických v září maloobchodní tržby oslabily přibližně v úrovni očekávání trhu. V reálném vyjádření s ohledněním inflace maloobchodní tržby stagnují. Meziměsíčně maloobchodní tržby a tržby stravovacích služeb stagnovaly, když trh čekal jejich růst 0,2 %. Ve skutečnosti jsou ale data blízko odhadu trhu revizí zvyšující meziměsíční růst jejich objemu za srpen na 0,4 % z 0,3 %. V reálném vyjádření v roce 2021 spotřeba domácností robustně rostla. Pomohlo hlavně značné oslabení pandemie s robustní očkovací kampaní spojené s otevíráním ekonomiky a obchodů a taky záchranné státní balíčky ekonomice. Růst výdajů domácností v dalších kvartálech zvolnil odfázováním státní podpory domácnostem i přiblížením spotřebitelského chování k dlouhodobému normálu. Reálnému růstu spotřeby domácností letos odčerpala i inflace, vyšší úrokové sazby i nejistoty Ukrajinské krize se slábnoucí ekonomikou, která v prvním pololetí technicky vstoupila do recese (i přes rekordně silný trh práce). Ekonomická slabost by se měla ve druhém pololetí kvůli zmíněným důvodům ještě vystupňovat.

USA: Maloobchodní tržby a tržby stravovacích služeb (9 2022, meziměsíční změna, sezónně a kalendářně očištěno) 

Skutečnost:     0 %                                 
Očekávání:     0,2 %                               
Předchozí:     0,4 % (revize z 0,3 %)

Rozbor: Ve Spojených státech amerických v září maloobchodní tržby oslabily přibližně v úrovni očekávání trhu. V reálném vyjádření s ohledněním inflace maloobchodní tržby stagnují. 

Slabost spotřeby domácností je plošná. Viditelné je hlavně pokračování poklesu tržeb spojených s razantně slábnoucím trhem domů, tj. pokles výdajů v kategoriích nábytku a elektroniky a domácích spotřebičů 

Hodnocení: Ve Spojených státech amerických v září maloobchodní tržby oslabily přibližně v úrovni očekávání trhu. V reálném vyjádření s ohledněním inflace maloobchodní tržby stagnují. 

V reálném vyjádření v roce 2021 spotřeba domácností robustně rostla. Pomohlo hlavně značné oslabení pandemie s robustní očkovací kampaní spojené s otevíráním ekonomiky a obchodů a taky záchranné státní balíčky ekonomice. Růst výdajů domácností v dalších kvartálech zvolnil odfázováním státní podpory domácnostem i přiblížením spotřebitelského chování k dlouhodobému normálu. Reálnému růstu spotřeby domácností letos odčerpala i inflace, vyšší úrokové sazby i nejistoty Ukrajinské krize se slábnoucí ekonomikou, která v prvním pololetí technicky vstoupila do recese (i přes rekordně silný trh práce). Ekonomická slabost by se měla ve druhém pololetí kvůli zmíněným důvodům ještě vystupňovat. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia