Makroekonomické události USA: Index současné ekonomické aktivity Fedu Philadelphia v říjnu vzrostl jen nečekaně drobně a zůstal v pásmu menší recese, 1/2roční výhled recese se citelně zhoršil

Makroekonomický zpravodaj
  |  
20.10.2022
  |  
Josef Kvarda
Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Federální rezervní banky regionu Philadelphie (včetně jejich půlročního výhledu) v říjnu k září vzrostl jen nečekaně drobně a zůstal tak v pásmu menší recese. Pozitivem dat je však potvrzení ochabování tlaků kapacit a inflace. Podobně vyznívá i výhled pro druhý kvartál 2023. Menší pokles obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem regionu ze září se tak v říjnu mírně snížil, trh čekal jeho poněkud větší zmírnění. Index tak klesl jen nečekaně mírně na - 8,7 bodů z - 9,9 bodů v září, trh čekal jeho pokles až na 5,0 bodů. Pohledem průmyslových firem oblasti na jejich hospodaření ve srovnání se zářím lehce zmírnil pokles nových zakázek a zůstal solidní. Růst cen těchto firem znázorňující inflační tlaky je stále robustní, avšak poslední dobou vykazuje značné zmírnění. V říjnu však možná náhlým prudkým zdražením ropy a benzínu hlavně rychlost růstu cen vstupů ale i vlastní produkce vzrostla ze solidní na silné tempo. Růst zaměstnanosti těchto průmyslových firem meziměsíčně značně vzrostl, zůstal však solidní. Půlroční výhled obecné ekonomické aktivity dle těchto firem pro první pololetí roku 2023 sice již v září signalizoval zesílení recese. Průzkum za říjen ukázal výhled ještě většího zesílení recese do již solidního objemu. Půlroční výhled jejich nových zakázek prudce otočil z drobného růstu do výraznějšího poklesu. Pro stejné období pak průmyslové firmy oblasti pohledem své aktivity čekají solidní růst jejich cen vstupů a vlastní produkce, v obou případech méně, než předchozí měsíc. Výhled oživení zaměstnanosti se vůči září značně snížil, stále je však solidní. Meziměsíčně se nepatrně snížil výhled investic a zůstává v mírné poloze. Obecně a celkově, zpráva ve Spojených státech amerických naznačuje útlum ekonomické a investiční aktivity i s tlaky na kapacity firem včetně trhu práce a růstu cen, které ale mají zůstat robustní. Zvyšování úrokových sazeb kvůli silné inflaci a Ukrajinská krize naznačují pokles ekonomického růstu a aktivity.

USA: Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Fedu Philadelphie (10 2022, body):

Skutečnost: - 8,7
Očekávání: - 5,0
Předchozí: - 9,9

Rozbor: Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Federální rezervní banky regionu Philadelphie (včetně jejich půlročního výhledu) v říjnu k září vzrostl jen nečekaně drobně a zůstal tak v pásmu menší recese. Pozitivem dat je však potvrzení ochabování tlaků kapacit a inflace. Podobně vyznívá i výhled pro druhý kvartál 2023. Menší pokles obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem regionu ze září se tak v říjnu mírně snížil, trh čekal jeho poněkud větší zmírnění. 

Pohledem průmyslových firem oblasti na jejich hospodaření ve srovnání se zářím lehce zmírnil pokles nových zakázek a zůstal solidní. Růst cen těchto firem znázorňující inflační tlaky je stále robustní, avšak poslední dobou vykazuje značné zmírnění. V říjnu však možná náhlým prudkým zdražením ropy a benzínu hlavně rychlost růstu cen vstupů ale i vlastní produkce vzrostla ze solidní na silné tempo. Růst zaměstnanosti těchto průmyslových firem meziměsíčně značně vzrostl, zůstal však solidní. 

Půlroční výhled obecné ekonomické aktivity dle těchto firem pro první pololetí roku 2023 sice již v září signalizoval zesílení recese. Průzkum za říjen ukázal výhled ještě většího zesílení recese do již solidního objemu. Půlroční výhled jejich nových zakázek prudce otočil z drobného růstu do výraznějšího poklesu. Pro stejné období pak průmyslové firmy oblasti pohledem své aktivity čekají solidní růst jejich cen vstupů a vlastní produkce, v obou případech méně, než předchozí měsíc. Výhled oživení zaměstnanosti se vůči září značně snížil, stále je však solidní. Meziměsíčně se nepatrně snížil výhled investic a zůstává v mírné poloze. 

Hodnocení: Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Federální rezervní banky regionu Philadelphie (včetně jejich půlročního výhledu) v říjnu k září vzrostl jen nečekaně drobně a zůstal tak v pásmu menší recese. Pozitivem dat je však potvrzení ochabování tlaků kapacit a inflace. Podobně vyznívá i výhled pro druhý kvartál 2023. Menší pokles obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem regionu ze září se tak v říjnu mírně snížil, trh čekal jeho poněkud větší zmírnění. 

Obecně a celkově, zpráva ve Spojených státech amerických naznačuje útlum ekonomické a investiční aktivity i s tlaky na kapacity firem včetně trhu práce a růstu cen, které ale mají zůstat robustní. Zvyšování úrokových sazeb kvůli silné inflaci a Ukrajinská krize naznačují pokles ekonomického růstu a aktivity. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia