Makroekonomické události USA: Index současné ekonomické aktivity Fedu New Yorku v říjnu oslabil značně silněji, než se čekalo, data potvrzují mírnou recesi ekonomiky

Makroekonomický zpravodaj
  |  
17.10.2022
  |  
Josef Kvarda
Dle firem zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State zpracovatelského průmyslu Fedu New Yorku index současné obecné ekonomické aktivity v říjnu k září klesl značně silněji, než se čekalo. Recese ekonomické aktivity tak přes zesílení zůstává slabší. Trh čekal mírnější zesílení recese. Tlaky kapacit a inflace slábnou. Podobně vyznívá i výhled pro první kvartál 2023. V srpnu index klesl nejsilněji od vypuknutí koronavirové pandemie na jaře 2020, současně šlo o druhý nejsilnější pokles v historii sledování tohoto ukazatele a na minimum od tohoto milníku. Hodnota patří k nejslabším v historii indexu. Index tak meziměsíčně překvapivě silně klesl na - 9,1 z - 1,5 bodů září, trh čekal jeho menší pokles pouze na - 4,0 bodů. V roce 2021 růst ekonomické aktivity, inflačních tlaků a tlaků na produkční kapacity firem sílil ve spojitosti s otevřenější ekonomikou USA s pokračující ultraexpanzivní monetární a fiskální politikou. Letos ekonomický růst a investiční aktivita včetně kapacitních a inflačních tlaků slábnou, když poryvy koronavirové pandemie stále znamenají produkční omezení komponentů a materiálů, nabídky pracovních sil a silnou inflaci, kvůli níž stahuje svoji podporu centrální banka Spojených států amerických, Federální rezervní systém ve spojení s růstem úrokových sazeb. Tlaky na kapacity včetně silného trhu práce a inflace ale zůstávají robustní. Nepříznivý vliv má i Ukrajinská krize.

USA: Index současných obecných ekonomických podmínek dle firem zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State zpracovatelského průmyslu Fedu New Yorku (10 2022, body)

Skutečnost:  - 9,1
Očekávání:   - 4,0
Předchozí:    - 1,5

Rozbor: Dle firem zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State zpracovatelského průmyslu Fedu New Yorku index současné obecné ekonomické aktivity v říjnu k září klesl značně silněji, než se čekalo. Recese ekonomické aktivity tak přes zesílení zůstává slabší. Trh čekal mírnější zesílení recese. Tlaky kapacit a inflace slábnou. Podobně vyznívá i výhled pro první kvartál 2023. V srpnu index klesl nejsilněji od vypuknutí koronavirové pandemie na jaře 2020, současně šlo o druhý nejsilnější pokles v historii sledování tohoto ukazatele a na minimum od tohoto milníku. Hodnota patří k nejslabším v historii indexu. 

Pohledem průmyslových firem oblasti na jejich hospodaření ve srovnání se zářím stagnoval nízký růst nových zakázek. 

Cenové růsty vůči září zůstaly robustní, ale trend slábnutí cenových tlaků obecně pokračuje. Růst cen vstupů značně zesílil, zřejmě s prudkým posílením cen ropy a benzínu a zůstal silný. Růst cen vlastní produkce nepatrně klesl a zůstal solidní. Malý růst zaměstnanosti ze září v říjnu lehce klesl. Termíny dodávek potvrdily slábnoucí trend posledních měsíců, i tím, že se přehlouply ze zářijového nízkého růstu do malého poklesu.

Půlroční očekávání těchto firem růstu ekonomické aktivity začátku roku 2023 ze slabého růstu dle šetření v říjnu klesla do drobného poklesu a obecně spíše stagnaciu poptávky a ekonomické aktivity. Firmy nadále vyhlíží pokračování robustního růstu cen vstupů a vlastní produkce a taky solidní růst zaměstnanosti a překvapivě i investiční aktivity, jenž se meziměsíčně zlepšil a výdajů technologií. 

Hodnocení: Dle firem zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State zpracovatelského průmyslu Fedu New Yorku index současné obecné ekonomické aktivity v říjnu k září klesl značně silněji, než se čekalo. Recese ekonomické aktivity tak přes zesílení zůstává slabší. Trh čekal mírnější zesílení recese. Tlaky kapacit a inflace slábnou. Podobně vyznívá i výhled pro první kvartál 2023. V srpnu index klesl nejsilněji od vypuknutí koronavirové pandemie na jaře 2020, současně šlo o druhý nejsilnější pokles v historii sledování tohoto ukazatele a na minimum od tohoto milníku. Hodnota patří k nejslabším v historii indexu. 

V roce 2021 růst ekonomické aktivity, inflačních tlaků a tlaků na produkční kapacity firem sílil ve spojitosti s otevřenější ekonomikou USA s pokračující ultraexpanzivní monetární a fiskální politikou. Letos ekonomický růst a investiční aktivita včetně kapacitních a inflačních tlaků slábnou, když poryvy koronavirové pandemie stále znamenají produkční omezení komponentů a materiálů, nabídky pracovních sil a silnou inflaci, kvůli níž stahuje svoji podporu centrální banka Spojených států amerických, Federální rezervní systém ve spojení s růstem úrokových sazeb. Tlaky na kapacity včetně silného trhu práce a inflace ale zůstávají robustní. Nepříznivý vliv má i Ukrajinská krize. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia