Makroekonomické události USA: Guvernér Fedu Powell v Kongresu nepřekvapil, trh práce již podle něj není přehřátý

Makroekonomický zpravodaj
  |  
10.07.2024
  |  
Josef Kvarda
Guvernér centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powell v pravidelném pololetním vystoupení v Kongresu USA nepřekvapil. Powell celkově prezentoval příznivý makroekonomický vývoj. Komentáře nepřímo potvrzují, že příští změnou úrokových sazeb bude jejich snížení.

USA: Vystoupení guvernéra centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powella s pololetní Zprávou monetární politiky Kongresu ve Výboru záležitostí bankovnictví, bydlení a měst horní komory Kongresu Senátu ve Washingtonu D.C.

Guvernér řekl, že během uplynulých dvou let ekonomika dosáhla významného pokroku k inflačnímu cíli Fedu 2 % a podmínky trhu práce oslabily, zatímco zůstaly silné. S reflexí těchto vývojů rizika dosažení cílů Fedu zaměstnanosti a inflace se dostávají do lepší rovnováhy. 

Trh práce podle něj oslabil a jako před pandemií je silný, ale ne přehřátý. 

Fed podle očekávání trhu cíl na svém zasedání monetární politiky 11. - 12.6. své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate ponechal na 5,25 - 5,50 %. Centrální banka v novém výhledu vidí méně snižování úrokových sazeb letos, avšak na druhou stranu nyní uvádí snížení inflace a potvrdila příznivý výhled ekonomiky s poklesem inflace k jejímu cíli 2,0 % se solidním hospodářským růstem, stabilní nízkou mírou nezaměstnanosti a snižováním úrokových sazeb hlavně v letech 2025 a 2026 (v obou letech o 100 bps). Centrální banka potvrdila očekávání posledních kvartálů, že příští změnou úrokových sazeb bude jejich snížení, byť čekání na zahájení redukce se ještě může natáhnout, pravděpodobně minimálně až do čtvrtého čtvrtletí 2024. Makroekonomická data poslední dobou nově ukazují smíšená data ekonomické aktivity a inflace a trvalejší jen lehké zpomalování růstu trhu práce. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia