Makroekonomické události USA: Dohoda dluhového stropu USA blízko

Makroekonomický zpravodaj
  |  
25.05.2023
  |  
Josef Kvarda
Podle zdrojů blízkých jednání Bílého domu a reprezentaci Republikánské strany vyjednávajících navýšení dluhového stropu nutné k tomu, aby Spojené státy americké dostály svým dluhovým závazkům i pověsti prémiového dlužníka sféry zemí se obě strany přiblížily k dohodě. Podle klíčového vyjednavače republikánů Herna dohoda bude dosažena pravděpodobně již do pátku 26.5. Termín mají politici do konce května, ovšem dohodu je třeba odsouhlasit ještě do posledního květnového víkendu tak, aby ji Kongres stihl schválit.

Spory kolem dohody vyplývají z toho, že republikáni souhlas s navýšením limitu dluhu podmiňují žádostí zkrácení výdajů států. Bez souhlasu Republikánské strany se prezident Joe Biden neobejde, jelikož republikánům se v posledních kongresových volbách v roce 2022 podařilo získat většinu v dolní komoře Kongresu Sněmovně reprezentantů. 

Případnou nedohodu si politici nemohou dovolit, neboť ohrožení statusu dlužníka USA by vedlo k narušení finanční stability, poruchám v ekonomice a finančních trhů. Chybějící dohoda by vedla k snížení ratingu země, zvýšení úrokových sazeb a možná i k hospodářské recesi s prudkými poklesy akciových a dluhopisových trhů a silnou volatilitou finančních trhů. První předkrm politikaření politici museli strávit s tím, jak zvýšená riziková prémie obchází trhy v podobě snížených hlavních akciových indexů a vyšších úrokových sazeb. Další tlak na politické vyjednavače vytvořily ratingové agentury v posledních dnech, když naznačily přezkoumávaní prémiového ratingu dluhů USA. 

První náznaky dohody přicházely již před týdnem z obou táborů, což potvrzovalo náhlé zkrácení návštěvy prezidenta USA Joe Bidena v Tichomoří. Během posledního týdne jednání konkrétní výsledky nepřinesla. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia