Makroekonomické události USA: Další bankéři Fedu pro odklad snížení úrokových sazeb, avšak s rozdílnými pohledy dalšího vývoje inflace

Makroekonomický zpravodaj
  |  
19.04.2024
  |  
Josef Kvarda
Prezidenti Federálních rezervních banky New Yorku a Richmondu John Williams a Thomas Barkin se shodli na tom, že momentálním optimálním směrem monetární politiky centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému je nedělat změny v nastavení cíle hlavní úrokové sazby centrální banky.

Williams ale řekl, že současné výkyvy výsledků inflace nebyly nečekané a pokud došlo k překvapením, tak šlo o rychlý pokles cenových tlaků minulý rok. 

Barkin zase hovořil o plošnosti inflace. Podle něj poslední data nezvyšují jeho důvěru, že cenové tlaky v ekonomice plošně zmírňují. 

Ještě začátkem dubna trhy čekaly, že Fed v souladu s jeho projekcemi k zasedání monetární politiky 19. - 20.3. sníží cíl své hlavní úrokové sazby do konce roku 2024 o 25 bps třikrát s prvním snížením na červnovém zasedání 11. - 12.6. Nyní se termín posunul k zářijovému zasedání s očekáváním pouze jednoho dalšího snížení o 25 bps do konce tohoto roku, které však dále klesá. 

Opětovné zesilování inflace ještě před březnovými dat vedlo některé bankéře Fedu k signalizaci odkladu snižování úrokových sazeb (prezidenti Federálních rezervních bank Atlanty a Minneapolis Raphael Bostic a Neel Kashkari). Podle některých bankéřů Fedu dokonce hrozí, že cíl úrokové sazby Federal Funds Rates letos snížen vůbec nebude. 

Opatrnost investorů vzrostla po silné zprávě trhu práce za březen resp. první čtvrtletí i s tím, jak výnosy klíčových 10letých státních dluhopisů USA vzrostly na své téměř půlroční maximum od listopadu. Výnosy státních dluhopisů USA s negativním inflačním překvapením začátkem roku vystřelily nahoru s tím, jak obchodníci navyšovali sázky, že Fed může odložit první snížení cíle své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate až na druhé pololetí tohoto roku. Oprášilo se tak nedávné téma "výše, déle".

Opět silná data březnové spotřebitelské inflace poslalo výnos klíčových 10letých státních dluhopisů USA na hladinu 4,5 % a výnosy dvouletých a desetiletých státních dluhopisů USA vykázaly své nejsilnější denní růsty od března 2023 resp. září 2022. 

Inflace je stále zvýšená a dokud ji Fed nespoutá k svému normálovému cíli 2,0 %, úrokové sazby zůstanou výše. 

Poslední zprávy nečekaně silné ekonomiky a trhu práce, a hlavně nečekané zvýšení inflace v produkčním i spotřebitelském segmentu v lednu a únoru a na spotřebitelské úrovni i v březnu včetně komentářů bankéřů Fedu  odkládají předpokládané snižování úrokových sazeb. Velmi ostrý odklad nastal právě po nečekaném překonání již tak silných odhadů stále zvýšené spotřebitelské inflace za březen. Ceny futures kontraktů úrokových sazeb podle nástroje CME Group FedWatch Tool nyní implikují centrování očekávání obchodníků prvního snížení cíle aspoň o 25 bps potenciálně nejdříve až v druhém pololetí 2024 a to v září. Letos klesající čekávání obchodníků prvního snížení cíle aspoň o 25 bps potenciálně v červnu na zasedání 11. - 12.6., které před výsledky březnové spotřebitelské inflace ještě převažovalo s pravděpodobností 56 % se po těchto datech propadlo jen na 16,5 %. Před potvrzením výhledu Fedu trojího letošního snižování cíle hlavní úrokové sazby Fedu Federal Funds Rate o 25 bps ještě po zasedání monetární politiky 19. - 20.3. toto očekávání na konci ledna nicméně bylo skoro 100 %. Trhy podle aplikace pravděpodobnosti úrokových sazeb London Stock Exchange Group snížily výhled redukce cíle hlavní úrokové sazby Fedu tento rok na dvě 25 bps z tří snížení o 25 bps ještě před několika týdny a pěti snížení očekávaných ještě v lednu. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia