Makroekonomické události svět: Mezinárodní měnový fond snížil výhled globálního ekonomického růstu pro příští rok

Makroekonomický zpravodaj
  |  
11.10.2022
  |  
Josef Kvarda
Mezinárodní měnový fond v nejnovější prognóze snížil výhled růstu světové ekonomiky v roce 2023 na 2,7 % (z 2,9 % odhadovaných v červenci) z 3,2 % v roce 2022 (jehož prognózu MMF nezměnil) a 6,0 % v roce 2021 kvůli křížícím se tlakům z války v Ukrajině, vysokým cenám energií a potravin a ostře vyšší inflaci a úrokovým sazbám. Fond varoval, že příští rok by se podmínky mohly výrazně zhoršit. MMF ve svém posledním Světovém hospodářském výhledu predikuje, že třetina světové ekonomiky pravděpodobně příští rok oslabí. “Tři největší světové ekonomiky, Spojené státy americké, Čínská lidová republika a eurozóna budou pokračovat ve stagnaci,” predikuje hlavní ekonom instituce Pierre-Olivier Gourinchas. “Stručně, nejhorší má teprve přijít a pro mnoho lidí rok 2023 bude cítit recesí,” dodal.

Spojené státy americké a Evropa bojují s vysokou inflací a vyššímu úrokovými sazbami, což již negativně zasahuje jejich ekonomiky. Čína zase zápasí s pokračujícími uzavírkami ekonomiky kvůli pandemii koronaviru a oslabujícím sektorem nemovitostí. 

Růst světové ekonomiky v roce 2022 podepře nečekaně silný růst ekonomiky eurozóny kompenzující slabší výkonnost hospodářství USA (pouze 1,6 %, o 0,7 procentního bodu méně ve srovnání s předchozím výhledem kvůli kontrakci v druhém kvartálu). Pro rok 2023 MMF ponechal očekávání růstu ekonomiky USA na 1,0 %. 

“Možná kombinace šoků” včetně prudkého růstu cen ropy o 30 % ze současných úrovní by podle fondu mohla výhled podstatně zatemnit a zatlačit hospodářský růst světa v roce 2023 k 1,0 %. Další komponenty nepříznivého scénáře tvoří prudký pokles investic realitního sektoru Číny, ostré utažení finančních podmínek způsobené depreciacemi měn rozvíjejících se trhů a trvající přehřívání trhů práce rezultující v nižší potenciální výstup. MMF dává pravděpodobnost 25 %, že globální ekonomický růst klesne pod 2,0 % v roce 2023. Tento jev nastal od roku 1970 pouze pětkrát. Pravděpodobnost více než 10 % pak podle fondu náleží variantě, že globální hrubý domácí produkt v roce 2023 klesne. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia