Makroekonomické události eurozóna: Robustní růst HDP eurozóny v druhém čtvrtletí dle revize zrychlil víc, než se čekalo, růst ekonomiky eurozóny za první pololetí revizí podstatně navýšen

Makroekonomický zpravodaj
  |  
07.09.2022
  |  
Josef Kvarda
Hrubý domácí produkt eurozóny ve druhém čtvrtletí 2022 odolával tlakům stagnace spojených s riziky, nejistotami a tlaky hlavně Ukrajiské krize a dokonce překvapivě zrychlil svůj růst a to víc, než se čekalo. Hrubý domácí produkt eurozóny v druhém čtvrtletí 2022 dle revize zrychlil víc, než se čekalo, resp. než bylo původně hlášeno. Kvůli tomu i kvůli navýšení růstu HDP eurozóny revizí za první kvartál růst ekonomiky eurozóny za první pololetí byl revizí podstatně navýšen. Růst hospodářství tak v prvním pololetí roku byl nečekaně silný. Růst HDP eurozóny mezikvartálně (po očištění o rozdílné ceny, sezónní a kalendářní efekt) vzrostl na 0,8 % z 0,7 % v předchozím kvartálu (revize zvýšení z 0,5 %), trh čekal potvrzení původně hlášeného růstu ekonomiky 0,6 %. Meziroční růst HDP eurozóny (po očištění o rozdílné ceny, sezónní a kalendářní efekt) klesl na 4,1 % z 5,4 % v předchozím čtvrtletí, trh čekal potvrzení původně hlášeného růstu ekonomiky 3,9 %. Data druhého čtvrtletí ukazují, že rozhodujícím faktorem růstu ekonomiky bylo obnovení růstu spotřeby domácností, který byl navíc silný. Ukrajinská krize se zvýšenou inflací se projevila oslabením očekávání a větší opatrností výdajů domácností a firem zejména v maloobchodu resp. ve sféře zboží a taky útlumem zahraničního obchodu. Přesto se spotřeba se přelila do sektoru služeb, jejichž nabídka byla více kvartálů omezena koronavirovou pandemií, navíc příjmy domácností byly podpořeny podpůrnými programy. Od vypuknutí koronavirové pandemie na jaře 2020 hospodářský cyklus odrážel vlny výskytů onemocnění a tím i zavírání a otevírání ekonomiky. Od poloviny roku 2021 bylo oživení růstu ekonomiky zbržděné kvůli koronavirové pandemii produkčními omezeními světové ekonomiky v podobě nedostatku výrobních komponentů spojených s výpadky dodávek a produkce a silný růst cen vstupů a později i spotřebitelské inflace. Rok 2022 přes nečekané posílení ekonomického růstu v prvním pololetí by měl být ve znamení zpomalení hospodářské dynamiky ovšem taky normalizaci a posunu k rovnováze i v oblasti inflace, která by měla klesat k méně zvýšeným úrovním. Ukrajinská krize stlačila předstihové indikátory sentimentu i ekonomické aktivity domácností, firem i ekonomické veřejnosti hlavně kvůli energetické krizi a vysoké inflaci. Očekávaný pokles poptávky domácností, firem i ze zahraničí nepříznivě dopadá na produkční odvětví zpracovatelského průmyslu a stavebnictví ale i do služeb včetně obchodu. Na druhou stranu ochabuje dopad původu všech potíží posledních dvou let - vliv koronavirová pandemie na ekonomiku se snižuje. Provozy firem a obchody zůstávají otevřené, lidé si drží práci a nezaměstnanost zůstává nízká. Ekonomika se pandemii přizpůsobuje. Inflace by měla od druhého pololetí klesat, důležité bude jak moc, protože půjde o pokles z vysokých hodnot.

Eurozóna: HDP  (2Q  2022, mezikvartální změna, očištěno o rozdílné ceny, sezónní a kalendářní efekt, revize)

Skutečnost: 0,8 %
Očekávání:  0,6 %
Předchozí:   0,6 % (2Q 2022, předchozí data), 0,7 % (1Q 2022, revize z 0,5 %)

Eurozóna: HDP  (2Q  2022, meziroční změna, očištěno o rozdílné ceny, sezónní a kalendářní efekt, revize)

Skutečnost: 4,1 %
Očekávání:  3,9 %
Předchozí:   3,9 % (2Q 2022, původní data), 5,4 % (1Q 2022)

Rozbor: Hrubý domácí produkt eurozóny ve druhém čtvrtletí 2022 odolával tlakům stagnace spojených s riziky, nejistotami a tlaky hlavně Ukrajiské krize a dokonce překvapivě zrychlil svůj růst a to víc, než se čekalo. Hrubý domácí produkt eurozóny v druhém čtvrtletí 2022 dle revize zrychlil víc, než se čekalo, resp. než bylo původně hlášeno. Kvůli tomu i kvůli navýšení růstu HDP eurozóny revizí za první kvartál růst ekonomiky eurozóny za první pololetí byl revizí podstatně navýšen. Růst hospodářství tak v prvním pololetí roku byl nečekaně silný. 

Data druhého čtvrtletí ukazují, že rozhodujícím faktorem růstu ekonomiky bylo obnovení růstu spotřeby domácností, který byl navíc silný.

Hodnocení: Hrubý domácí produkt eurozóny ve druhém čtvrtletí 2022 odolával tlakům stagnace spojených s riziky, nejistotami a tlaky hlavně Ukrajiské krize a dokonce překvapivě zrychlil svůj růst a to víc, než se čekalo. Hrubý domácí produkt eurozóny v druhém čtvrtletí 2022 dle revize zrychlil víc, než se čekalo, resp. než bylo původně hlášeno. Kvůli tomu i kvůli navýšení růstu HDP eurozóny revizí za první kvartál růst ekonomiky eurozóny za první pololetí byl revizí podstatně navýšen. Růst hospodářství tak v prvním pololetí roku byl nečekaně silný. 

Ukrajinská krize se zvýšenou inflací se projevila oslabením očekávání a větší opatrností výdajů domácností a firem zejména v maloobchodu resp. ve sféře zboží a taky útlumem zahraničního obchodu. Přesto se spotřeba se přelila do sektoru služeb, jejichž nabídka byla více kvartálů omezena koronavirovou pandemií, navíc příjmy domácností byly podpořeny podpůrnými programy. 

Od vypuknutí koronavirové pandemie na jaře 2020 hospodářský cyklus odrážel vlny výskytů onemocnění a tím i zavírání a otevírání ekonomiky. Od poloviny roku 2021 bylo oživení růstu ekonomiky zbržděné kvůli koronavirové pandemii produkčními omezeními světové ekonomiky v podobě nedostatku výrobních komponentů spojených s výpadky dodávek a produkce a silný růst cen vstupů a později i spotřebitelské inflace. 

Rok 2022 přes nečekané posílení ekonomického růstu v prvním pololetí by měl být ve znamení zpomalení hospodářské dynamiky ovšem taky normalizaci a posunu k rovnováze i v oblasti inflace, která by měla klesat k méně zvýšeným úrovním. Ukrajinská krize stlačila předstihové indikátory sentimentu i ekonomické aktivity domácností, firem i ekonomické veřejnosti hlavně kvůli energetické krizi a vysoké inflaci. Očekávaný pokles poptávky domácností, firem i ze zahraničí nepříznivě dopadá na produkční odvětví zpracovatelského průmyslu a stavebnictví ale i do služeb včetně obchodu. 

Na druhou stranu ochabuje dopad původu všech potíží posledních dvou let - vliv koronavirová pandemie na ekonomiku se snižuje. Provozy firem a obchody zůstávají otevřené, lidé si drží práci a nezaměstnanost zůstává nízká. Ekonomika se pandemii přizpůsobuje. Inflace by měla od druhého pololetí klesat, důležité bude jak moc, protože půjde o pokles z vysokých hodnot. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia