Makroekonomické události eurozóna: Indexy Ifo v červenci nečekaně silně klesaly

Makroekonomický zpravodaj
  |  
06.10.2022
  |  
Josef Kvarda
Index podnikatelského klimatu Německa Ifo v červenci vůči červnu vůči klesl silněji, než se čekalo. V březnu sentiment německých firem propadl kvůli propuknutí Ukrajinské krize pod tlakem pádu očekávání, když hodnocení současné situace tolik zasaženo nebylo. Duben, květen a červen přinesly stabilizaci nálady firem. Hodnocení současné situace se oklepalo z negativních vlivů a zamířilo blízko k maximům od roku 2019. Jenže v červenci opět pod tahem hlavně pádu očekávání se pokles firemního sentimentu obnovil. Celková podnikatelská nálada tak slábne zpět pod předpandemické úrovně hlavně kvůli ostrému slábnutí očekávání. Současná situace je stále obecně hodnocena jako příznivá, mírně pod předpandemickými hladinami. Očekávání jsou v pásmu pesimismu. Index Ifo tedy klesl o dost víc, než se čekalo na 88,6 bodů z 92,2 (revize snížení z 92,3) bodů v červnu, trh čekal jeho jen méně silný pokles pouze na 90,2 bodů. Index Ifo současné situace značně klesl, poněkud méně než se čekalo na 97,7 bodů z 99,4 (revize zvýšení z 99,3) bodů v červnu, trh čekal pouze jeho trochu méně výrazný pokles jen na 98,0 bodů. Index Ifo očekávání nečekaně silně propadl na 80,3 bodů z 85,5 bodů (revize snížení z 85,8) v červnu, trh čekal jeho jen značně méně silný pokles pouze na 83,0 bodů.

Německo: Index Ifo firemního klimatu (7 2022, v bodech)

Skutečnost:   88,6
Očekávání:    90,2
Předchozí:     92,2 (revize z 92,3)

Německo: Index Ifo současné situace (7 2022, v bodech)

Skutečnost:  97,7 
Očekávání:   98,0
Předchozí:    99,4 (revize z 99,3)

Německo: Index Ifo očekávání (7 2022, v bodech)

Skutečnost:  80,3
Očekávání:   83,0
Předchozí:    85,5 (revize z 85,8)

Rozbor: Index podnikatelského klimatu Německa Ifo v červenci vůči červnu vůči klesl silněji, než se čekalo. V březnu sentiment německých firem propadl kvůli propuknutí Ukrajinské krize pod tlakem pádu očekávání, když hodnocení současné situace tolik zasaženo nebylo. Duben, květen a červen přinesly stabilizaci nálady firem. Hodnocení současné situace se oklepalo z negativních vlivů a zamířilo blízko k maximům od roku 2019. Jenže v červenci opět pod tahem hlavně pádu očekávání se pokles firemního sentimentu obnovil. Celková podnikatelská nálada tak slábne zpět pod předpandemické úrovně hlavně kvůli ostrému slábnutí očekávání. Současná situace je stále obecně hodnocena jako příznivá, mírně pod předpandemickými hladinami. Očekávání jsou v pásmu pesimismu. 

Velkou starostí pro německé firmy jsou rostoucí ceny energií a nebezpečí nedostatku plynu. 

Citelně zůstává oslaben sentiment ve stavebnictví včetně hodnocení současné situace (to zůstává ale solidní) a hlavně očekávání. Tyto ukazetele kolísají kolem dna z jara 2020, kdy zaútočila koronavirová pandemie. Ve službách a obchodu je hodnocení současné situace blízko předpandemických hladin, v případě zpracovatelského průmyslu nad nimi. Očekávání stejně jako ve stavebnictví ve zmíněných sektorech míří ke dnu z dob prvního ataku koronavirové pandemie na jaře 2020. 

Hodnocení: Index podnikatelského klimatu Německa Ifo v červenci vůči červnu vůči klesl silněji, než se čekalo. V březnu sentiment německých firem propadl kvůli propuknutí Ukrajinské krize pod tlakem pádu očekávání, když hodnocení současné situace tolik zasaženo nebylo. Duben, květen a červen přinesly stabilizaci nálady firem. Hodnocení současné situace se oklepalo z negativních vlivů a zamířilo blízko k maximům od roku 2019. Jenže v červenci opět pod tahem hlavně pádu očekávání se pokles firemního sentimentu obnovil. Celková podnikatelská nálada tak slábne zpět pod předpandemické úrovně hlavně kvůli ostrému slábnutí očekávání. Současná situace je stále obecně hodnocena jako příznivá, mírně pod předpandemickými hladinami. Očekávání jsou v pásmu pesimismu. 

Během roku 2021 firemní sentiment hlavně domácí ekonomiky včetně hodnocení současné situace a očekávání ve druhém čtvrtletí obecně příznivě reagoval na ústup koronavirové pandemie, otevírání a oživení ekonomiky s vakcinační kampaní. Naopak druhé pololetí znamenalo pokles firemního sentimentu včetně hodnocení současné situace a očekávání kvůli novému vzedmutí koronavirových vln, omezení poptávky a taky kvůli produkčním limitům ekonomiky (nedostatek produkčních dílů a pracovní síly, růst cen). 

Rizikem ovšem jsou produkční limity ekonomiky spojené s pandemií (nedostatek produkčních dílů a pracovní síly), silný růst cen energií a taky nové poryvy koronavirové pandemie. Taky Ukrajinská krize a rovněž prudký pokles ekonomického růstu Čínské lidové republiky, klíčového obchodního partnera Německa, mohou letos oživení ekonomiky zhatit. Vzhledem k velké expozici na Ruskou federaci, na Čínu i na výpadky zpracovatelského průmyslu je Německo jednou z nejohroženějších ekonomik vůči nebezpečí recese hospodářství.

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia