Makroekonomické události ČR: Růst aktivity služeb ve třetím čtvrtletí podle očekávání výrazně zpomalil, přesto ještě zůstával robustní

Makroekonomický zpravodaj
  |  
09.11.2022
  |  
Josef Kvarda
V České republice ve třetím čtvrtletí 2022 v reálném vyjádření růst tržeb služeb podstatně zpomalil, zůstával ale robustní. Tržby služeb reálně, po očištění o sezónní vliv v mezikvartálním srovnání rostly 0,2 % po růstu 2,4 % v předchozím čtvrtletí. Růst tržeb služeb reálně, po očištění o kalendářní efekt v meziročním srovnání klesl na 6,9 % z 12,1 % v předchozím čtvrtletí. Silná inflace, vysoké úrokové sazby a útlum ekonomiky ve spojení s úsporami spotřebitelů a firem se pravděpodobně promítl do některých služeb, například do služeb diskrečního výdajového pásma kategorie Ubytování, stravování a pohostinství, jejichž tržby meziročně oslabily 5,9 %. Během uplynulého roku data potvrzovala plošný růst aktivity odvětví velké většiny hlavních segmentů služeb během koronavirové pandemie trpících silných útlumem. Naopak služby, které během koronavirových uzavírek ekonomiky prosperovaly (např. poštovní a kurýrní služby) oslabovaly. Aktivita tržeb služeb růstem posledního roku překonala svá předpandemická maxima. Otevírání ekonomiky včetně služeb kvůli plošné očkovací kampani a s ní souvisejícím ústupem koronavirové pandemie probíhá od druhého čtvrtletí 2021. Vzhledem k váze služeb v hospodářství ekonomiky se od tohoto období datuje i oživení ekonomiky. Spotřeba domácností ale od prvního kvartálu tohoto roku začala slábnout s útlumem tržeb maloobchodu posledního roku (postpandemický přesun spotřeby domácností ke službám). Důvodem je silná inflace a taky Ukrajinská krize a s ní spojená rizika, nejistoty a obavy domácností. Na to se nabalují potíže s prudkým růstem úrokových sazeb a tím i s obavami výraznějšího oslabení ekonomiky. Ve druhém pololetí by měl růst služeb slábnout neboť k poklesu klíčové složky spotřeby domácností se připojují z podobných důvodů taky nižší investice firem a rovněž i poptávka ze zahraničí vlivem zpomalení růstu světové ekonomiky.

Česká republika: Tržby služeb (3Q 2022, mezikvartální změna, bez cenového vlivu, očištěno o sezónní vliv)

Skutečnost: 0,2 %
Očekávání:
Předchozí: 2,4 %

Česká republika: Tržby služeb (3Q 2022, meziroční změna, bez cenového vlivu, očištěno o kalendářní vliv)

Skutečnost: 6,9 %
Očekávání:
Předchozí: 12,1 %

Rozbor: V České republice ve třetím čtvrtletí 2022 v reálném vyjádření růst tržeb služeb podstatně zpomalil, zůstával ale robustní.

Silná inflace, vysoké úrokové sazby a útlum ekonomiky ve spojení s úsporami spotřebitelů a firem se pravděpodobně promítl do některých služeb, například do služeb diskrečního výdajového pásma kategorie Ubytování, stravování a pohostinství, jejichž tržby meziročně oslabily 5,9 %.

Hodnocení:V České republice ve třetím čtvrtletí 2022 v reálném vyjádření růst tržeb služeb podstatně zpomalil, zůstával ale robustní.

Během uplynulého roku data potvrzovala plošný růst aktivity odvětví velké většiny hlavních segmentů služeb během koronavirové pandemie trpících silných útlumem. Naopak služby, které během koronavirových uzavírek ekonomiky prosperovaly (např. poštovní a kurýrní služby) oslabovaly.Aktivita tržeb služeb růstem posledního roku překonala svá předpandemická maxima. Otevírání ekonomiky včetně služeb kvůli plošné očkovací kampani a s ní souvisejícím ústupem koronavirové pandemie probíhá od druhého čtvrtletí 2021. Vzhledem k váze služeb v hospodářství ekonomiky se od tohoto období datuje i oživení ekonomiky. Spotřeba domácností ale od prvního kvartálu tohoto roku začala slábnout s útlumem tržeb maloobchodu posledního roku (postpandemický přesun spotřeby domácností ke službám). Důvodem je silná inflace a taky Ukrajinská krize a s ní spojená rizika, nejistoty a obavy domácností. Na to se nabalují potíže s prudkým růstem úrokových sazeb a tím i s obavami výraznějšího oslabení ekonomiky. Ve druhém pololetí by měl růst služeb slábnout neboť k poklesu klíčové složky spotřeby domácností se připojují z podobných důvodů taky nižší investice firem a rovněž i poptávka ze zahraničí vlivem zpomalení růstu světové ekonomiky.

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia