Makroekonomické události ČR: Nominální mzdy ve třetím čtvrtletí robustně rostly, velmi silná inflace ale dle očekávání stále ostře snižuje reálné mzdy jak předchozím kvartálu

Makroekonomický zpravodaj
  |  
05.12.2022
  |  
Josef Kvarda
Reálné mzdy třetího čtvrtletí při stále silném růstu nominálních mezd kvůli velmi vysoké inflaci pokračovaly rekordním pádem podobně jako v předchozím kvartálu. Pokles průměrné hrubé měsíční reálné mzdy třetího kvartálu dosáhl dle očekávání 9,8 % stejně jako ve druhé trojici tohoto roku. Růst průměrné hrubé měsíční nominální mzdy dosáhl na 6,1 % z 4,4 % v druhém čtvrtletí. Mezera mezi růstem reálné a nominální mzdy se ve třetím kvartálu 2022 rozšířila zvýšením inflace na 17,6 %. Data potvrzují obavy spotřebitelů ztělesněné pádem spotřebitelského sentimentu v posledních měsících. Lidé mají obavu ze zhoršení své finanční situace (kromě toho se obávají poklesu výkonnosti ekonomiky a trhu práce), které reálně velmi pociťují. Pesimismus domácností se promítá do útlumu maloobchodu (poslední více než rok) i služeb (od druhého pololetí 2022), tedy celkově poklesem spotřeby domácností. V kontextu Ukrajinské krize a s ní spojenými riziky, nejistotami a obavami domácnosti cítí i prudký růst úrokových sazeb a tím i obavy výraznějšího oslabení ekonomiky. Setrvačnost zdražování ještě letos a příští rok potrvá. Pokles spotřeby domácností daný reálným snížením jejich příjmů, negativní psychologií a oslabením ekonomiky (a možná i trhu práce, zatím se pouze zastavilo jeho posilování) dále podváže spotřebu domácností a tím i ekonomický růst. Dosavadní trend by měl pokračovat i v dalších čtvrtletích. Jak moc se oslabení ekonomiky promítne do ztráty kondice trhu práce a tím i růstu nominálních mezd není zcela jasné.

Česká republika: Průměrná hrubá měsíční reálná mzda (3Q 2022, meziroční změna)

Skutečnost: - 9,8 %
Očekávání:  - 9,8 %
Předchozí:   - 9,8 %

Rozbor: Reálné mzdy třetího čtvrtletí při stále silném růstu nominálních mezd kvůli velmi vysoké inflaci pokračovaly rekordním pádem podobně jako v předchozím kvartálu. 

Růst průměrné hrubé měsíční nominální mzdy dosáhl na 6,1 % z 4,4 % v druhém čtvrtletí. Mezera mezi růstem reálné a nominální mzdy se ve třetím kvartálu 2022 rozšířila zvýšením inflace na 17,6 %. 

Hodnocení: Reálné mzdy třetího čtvrtletí při stále silném růstu nominálních mezd kvůli velmi vysoké inflaci pokračovaly rekordním pádem podobně jako v předchozím kvartálu. 

Data potvrzují obavy spotřebitelů ztělesněné pádem spotřebitelského sentimentu v posledních měsících. Lidé mají obavu ze zhoršení své finanční situace (kromě toho se obávají poklesu výkonnosti ekonomiky a trhu práce), které reálně velmi pociťují. Pesimismus domácností se promítá do útlumu maloobchodu (poslední více než rok) i služeb (od druhého pololetí 2022), tedy celkově poklesem spotřeby domácností. V kontextu Ukrajinské krize a s ní spojenými riziky, nejistotami a obavami domácnosti cítí i prudký růst úrokových sazeb a tím i obavy výraznějšího oslabení ekonomiky. 

Setrvačnost zdražování ještě letos a příští rok potrvá. Pokles spotřeby domácností daný reálným snížením jejich příjmů, negativní psychologií a oslabením ekonomiky (a možná i trhu práce, zatím se pouze zastavilo jeho posilování) dále podváže spotřebu domácností a tím i ekonomický růst. Dosavadní trend by měl pokračovat i v dalších čtvrtletích. Jak moc se oslabení ekonomiky promítne do ztráty kondice trhu práce a tím i růstu nominálních mezd není zcela jasné. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia