Makroekonomické události ČR: Indexy ekonomického sentimentu v lednu lehce vzrostly, spotřebitelský sentiment posílil výrazně

Makroekonomický zpravodaj
  |  
24.01.2023
  |  
Josef Kvarda
Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v lednu vůči prosinci drobně posílil s podporou mírného posílení sentimentu firem i silného růstu nálady domácností. Ta však zůstává značně oslabena. Celkový index vzrostl mírně o 2,3 bodů na 92,0 bodů z 89,7 bodů (revize zvýšení z 89,5 bodů) v prosinci. Pokles byl dán zvýšením indexu sentimentu firem o 1,3 bodů na 93,8 bodů z 92,5 bodů v prosinci a posílením indexu domácností o 7,4 bodů z 75,5 bodů (revize zvýšení z 74,7 bodů) v listopadu na 82,9 bodů. Sentiment ekonomiky slábne kvůli stále rostoucí prudké inflaci, Ukrajinské krizi, velmi silnému zvýšení úrokových sazeb centrální bankou nedaleko k minimům od listopadu 2012 a s tím spojeným zastavením růstu ekonomiky. Rekordně hodně domácností proto běduje pohledem finanční situace, jak meziročním srovnáním zhoršení tak i výhledem. Firmy ale hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě stále skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů, prodlužování dodávek a růst cen vstupů. Na druhou stranu sentiment firem i domácností i v eurozóně v posledních měsících posílil s poklesem inflace a s tím i očekávání zvyšování úrokových sazeb s ochabováním energetické i Ukrajinské krize.

Index souhrnného indikátoru ekonomického sentimentu (1 2023, v bodech)

Skutečnost: 92,0
Očekávání:
Předchozí:   89,7 (revize zvýšení z 89,5)

Index firemního sentimentu (1 2023, v bodech)

Skutečnost: 93,8
Očekávání:
Předchozí:   92,5

Index spotřebitelského sentimentu (1 2023, v bodech)

Skutečnost: 82,9
Očekávání:
Předchozí:   75,5 (revize 74,7)

Rozbor: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v lednu vůči prosinci drobně posílil s podporou mírného posílení sentimentu firem i silného růstu nálady domácností. Ta však zůstává značně oslabena. 

Podle ČSÚ se v lednu meziměsíčně snížil počet domácnosti hodnotících svojí současnou finanční situaci hůře, než tomu bylo v předchozích dvanácti měsících. Ve srovnání s prosincem se současně snížil počet respondentů očekávajících její další zhoršení v následujících 12 měsících. Oproti prosinci  se domácnosti také méně obávají zhoršení celkové ekonomické situace.

Hodnocení: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v lednu vůči prosinci drobně posílil s podporou mírného posílení sentimentu firem i silného růstu nálady domácností. Ta však zůstává značně oslabena. 

Sentiment ekonomiky slábne kvůli stále rostoucí prudké inflaci, Ukrajinské krizi, velmi silnému zvýšení úrokových sazeb centrální bankou nedaleko k minimům od listopadu 2012 a s tím spojeným zastavením růstu ekonomiky. Rekordně hodně domácností proto běduje pohledem finanční situace, jak meziročním srovnáním zhoršení tak i výhledem. Firmy ale hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě stále skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů, prodlužování dodávek a růst cen vstupů. 

Na druhou stranu sentiment firem i domácností i v eurozóně v posledních měsících posílil s poklesem inflace a s tím i očekávání zvyšování úrokových sazeb s ochabováním energetické i Ukrajinské krize. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia