Makroekonomické a finanční události USA: Zápis Fedu zasedání monetární politiky 1. - 2.11. podle očekávání potvrdil blížící se zpomalení zvyšování úrokových sazeb

Makroekonomický zpravodaj
  |  
24.11.2022
  |  
Josef Kvarda
Zápis zasedání monetární politiky centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému, 1. - 2.11. podle očekávání potvrdil blížící se zpomalení zvyšování úrokových sazeb. Zasedání navíc nastalo před říjnovými výsledky spotřebitelské a výrobní inflace, jež byly zveřejněny zhruba v závěru první poloviny listopadu a které nejenže potvrdily kulminaci inflace, ale rovněž i její nečekaný pokles. Tím víc je pravděpodobnější, že Fed skutečně zpomalí zvyšování cíle své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate na svém příštím zasedání 13. - 14.12. ze současných 75 bps na 50 bps. Fed přechází do další fáze kampaně posunu monetární politiky do restrikce (ekonomické aktivity), který má inflaci snížit. Během tohoto roku rychlé zvyšování úrokových sazeb s předsunem těžiště zvýšení úrokových sazeb má za cíl rychle dohnat inflaci, aktuálně v trojnásobné výši cíle Fedu 2,0 %. Nyní Fed vstupuje do vylaďovací fáze. S trvaleji silnou inflací a s přibližným naplněním svého cíle plné zaměstnanosti Fed během tohoto roku posílil zpřísňování monetární politiky. Podle zářijového výhledu centrální banky inflace klesne od příštího roku, tedy v letech 2023 a 2024 blízko k cíli Fedu 2,0 %, přesněji do pásma 2 - 3 %. Výhled inflace je ovšem značně nejistý (v posledních kvartálech velmi nemile překvapil). Vzhledem k tomu, že podle jeho vývoje se bude odvíjet další směr a dynamika úrokových sazeb, úrokové zatížení v dalších kvartálech je adekvátně zastřeno mlhou nejistoty. Jak uvedl Fed, důležitější než tempo zvyšování úrokových sazeb je vrchol tohoto růstového cyklu a jak dlouho u těchto výšin sazby setrvají, resp. jejich vývoj potom.

USA: Zápis zasedání monetární politiky centrální banky Federálního rezervního systému 1. - 2.11. (Federální rezervní systém, centrální banka Spojených států amerických podle očekávání znovu, tak jako na předchozích třech zasedáních měnové politiky v červnu, červenci a září zvýšila cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate o 0,75 procentního bodu na 3,75 - 4,00 %. Banka taky potvrdila plán kvantitativního utahování, tedy redukce bilance cenných papírů (nakoupených v době kvantitativního uvolňování s cílem pomoci ekonomice zatížené koronavirovou pandemií). V komentáři k rozhodnutí Fed opakoval základní komentář z předchozích zasedání, tedy klíčovou vhodnost dalšího zvyšování cíle Federal Funds Rate. Fed rovněž naznačil zmírnění zvyšování úrokových sazeb, ovšem i to, že mohou narůst výše, než očekával ještě v září.)

Rozbor, důležité komentáře: Zápis zasedání monetární politiky centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému, 1. - 2.11. podle očekávání potvrdil blížící se zpomalení zvyšování úrokových sazeb. Zasedání navíc nastalo před říjnovými výsledky spotřebitelské a výrobní inflace, jež byly zveřejněny zhruba v závěru první poloviny listopadu a které nejenže potvrdily kulminaci inflace, ale rovněž i její nečekaný pokles. Tím víc je pravděpodobnější, že Fed skutečně zpomalí zvyšování cíle své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate na svém příštím zasedání 13. - 14.12. ze současných 75 bps na 50 bps.

Inflace: Mnoho bankéřů pozorovalo, že cenové tlaky vzrostly v sektoru služeb a že, historicky, cenové tlaky v tomto sektoru byly trvalejší, než ty v segmentu zboží.

Monetární politika: Podstatná většina bankéřů soudila, že zpomalení tempa zvyšování (cíle hlavní úrokové sazby Fedu Federal Funds Rate) pravděpodobně bude brzo vhodné. Pomalejší tempo v těchto okolnostech dovolí Fedu lépe posoudit pokrok k jeho cílům maximální zaměstnanosti a cenové stability. Nejistá zpoždění a velikost spojené s efekty zákroků monetární politiky na ekonomickou aktivitu a inflaci byly mezi zmíněnými důvody s ohledem na to, proč je takové posouzení důležité.

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Zápis zasedání monetární politiky centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému, 1. - 2.11. podle očekávání potvrdil blížící se zpomalení zvyšování úrokových sazeb. Zasedání navíc nastalo před říjnovými výsledky spotřebitelské a výrobní inflace, jež byly zveřejněny zhruba v závěru první poloviny listopadu a které nejenže potvrdily kulminaci inflace, ale rovněž i její nečekaný pokles. Tím víc je pravděpodobnější, že Fed skutečně zpomalí zvyšování cíle své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate na svém příštím zasedání 13. - 14.12. ze současných 75 bps na 50 bps.

Fed přechází do další fáze kampaně posunu monetární politiky do restrikce (ekonomické aktivity), který má inflaci snížit. Během tohoto roku rychlé zvyšování úrokových sazeb s předsunem těžiště zvýšení úrokových sazeb má za cíl rychle dohnat inflaci, aktuálně v trojnásobné výši cíle Fedu 2,0 %. Nyní Fed vstupuje do vylaďovací fáze.

S trvaleji silnou inflací a s přibližným naplněním svého cíle plné zaměstnanosti Fed během tohoto roku posílil zpřísňování monetární politiky. Podle zářijového výhledu centrální banky inflace klesne od příštího roku, tedy v letech 2023 a 2024 blízko k cíli Fedu 2,0 %, přesněji do pásma 2 - 3 %. Výhled inflace je ovšem značně nejistý (v posledních kvartálech velmi nemile překvapil). Vzhledem k tomu, že podle jeho vývoje se bude odvíjet další směr a dynamika úrokových sazeb, úrokové zatížení v dalších kvartálech je adekvátně zastřeno mlhou nejistoty.Jak uvedl Fed, důležitější než tempo zvyšování úrokových sazeb je vrchol tohoto růstového cyklu a jak dlouho u těchto výšin sazby setrvají, resp. jejich vývoj potom.

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia