Makroekonomické a finanční události USA: Guvernér Fedu Powell v Kongresu komentáři nepřekvapil, prioritou Fedu je redukce inflace zvyšováním úrokových sazeb

Makroekonomický zpravodaj
  |  
22.06.2022
  |  
Josef Kvarda
Guvernéra centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powell vystoupením v Kongresu nepřekvapil. Potvrdil prioritu snížení inflace s pokračováním zvyšování úrokových sazeb, tedy rétoriku, kterou Fed oznámil na posledním zasedání monetární politiky 14. - 16.6. (cíl hlavní úrokové sazby zvýšen nečeakně silně o 75 bps, potvrzen plán kvantitativního utahování v podobě redukce bilance nakoupených cenných papírů z doby koronavirové pandemie s cílem pomoci ekonomice tlumit její slabost a podstatně zvýšen výhled zvyšování úrokových sazeb hlavně tento rok).

USA: Vystoupení guvernéra centrální banky Federálního rezervního systému Jerome Powella při prezentaci pololetní Zprávy monetární politiky ve Výboru bankovnictví, bydlení a měst horní komory Kongresu Senátu

Rozbor, důležité komentáře: Powell řekl jen málo nových informací vůči komentářům Fedu k poslednímu zasedání monetární politiky 14. - 16.6. (cíl hlavní úrokové sazby zvýšen nečeakně silně o 75 bps, potvrzen plán kvantitativního utahování v podobě redukce bilance nakoupených cenných papírů z doby koronavirové pandemie s cílem pomoci ekonomice tlumit její slabost a podstatně zvýšen výhled zvyšování úrokových sazeb hlavně tento rok) a podstatněji nepřekvapil. Potvrdil prioritu snížení inflace s pokračováním zvyšování úrokových sazeb.

Z minima nových, přesto očekávaných informací komentářů Powella lze vybrat poznámku, že se zdá, že aktivita trhu domů slábne zčásti v reflexi vyšších hypotečních úrokových sazeb. Podle něj utahování finančních podmínek posledních měsíců by mělo pokračovat tlumit růst a pomáhat dostávat poptávku do lepší rovnováhy s nabídkou. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Guvernéra centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powell vystoupením v Kongresu nepřekvapil. Potvrdil prioritu snížení inflace s pokračováním zvyšování úrokových sazeb, tedy rétoriku, kterou Fed oznámil na posledním zasedání monetární politiky 14. - 16.6. (cíl hlavní úrokové sazby zvýšen nečeakně silně o 75 bps, potvrzen plán kvantitativního utahování v podobě redukce bilance nakoupených cenných papírů z doby koronavirové pandemie s cílem pomoci ekonomice tlumit její slabost a podstatně zvýšen výhled zvyšování úrokových sazeb hlavně tento rok).

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia