Covid-19: Rekordní nové infekce v Číně, ekonomický výhled tmavne, Nomura snižuje výhled ekonomického růstu

Makroekonomický zpravodaj
  |  
24.11.2022
  |  
Josef Kvarda
Čínská lidová republika 24.11. oznámila rekordní výši nových infekcí nemoci Covid-19. Města po celé zemi ukládala lokalizované uzavírky, masová testování a jiná omezení, které sytí frustraci a zhoršují výhled 2. největšího hospodářství světa.

Počet infekcí 31 444 překonal dosavadní rekord Číny z 13. dubna tohoto roku zhruba 3 roky (kdy bylo plošnou dvouměsíční uzavírkou 25 milionů rezidentů ochromeno největší čínské město a obchodní centrum Šanghaj) poté, co koronavirová pandemie začala v čínském městě Wu-chan. Tentokrát ale jsou velké erupce ohnisek koronaviru početné a dalekosáhle plošné.

Protikoronavirová omezení si vybírají daň na uzavřených rezidentech stejně jako na produkci továren včetně největšího světového továrny iPhonů. Ta byla zasažena střety zaměstnanců a bezpečnostními představiteli v málokdy vídané ukázce nesouhlasu.

Vedení Číny nadále trvá na politice Covid-nula (nulová tolerance nekontrolovaných případů koronaviru, tedy efektivní kontrola případů a nulového přenosu), což je rukopis čínského prezidenta Si-Ťin pchinga, přestože mnoho zemí světa zkouší s virem koexistovat. Vedení Číny tvrdí, že potřebuje zachránit lidské životy a zabránit tomu, aby zdravotnický systém nebyl přetížen.

Zatímco oficiální počty nových případů koronaviru jsou ve srovnání s globálními standardy nízká, Čína se snaží potlačit každý infekční řetězec, Jde o těžší úkol s tím, jak Čína čelí jejímu prvnímu zimnímu střetu s vysoce nakažlivou a rychle se šířící koronavirovou variantou Omikron.

Čína nedávno zahájila uvolňování některých pravidel masového testování a karantén s tím, jak se snažila vyhnout opatřením zachycujících všechny případy jako například plošné městské uzavírky. Místo toho města využívají lokalizovanější a často neoznámené uzavírky.

Japonská investiční skupina Nomura odhaduje, že 1/5 čínského hrubého domácího produktu je pod uzavírkami, což je větší podíl, než hospodářství Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. "Plné uzavírky jako v Šanghaji by nemusely nastat, mohly by být ale nahrazeny častějšími částečnými uzavírkami v rostoucím počtu měst kvůli silně rostoucím počtům případů koronaviru," napsali ve zprávě analytici.

Nomura snížila svoji předpověď růstu HDP Číny ve čtvrtém kvartálu na 2,4 % v meziročním srovnání z 2,8 % a rovněž i celoročního růstu ekonomiky na 2,8 % z 2,9 %. To je daleko pod oficiálním cílem Číny kolem 5,5 % pro rok 2022. "Věříme, že otevření pravděpodobně bude prodlužovaný resp. odkládaný proces s vysokými náklady," napsala Nomura. Navíc snížila svůj výhled růstu HDP Číny v roce 2023 na 4,0 % z 4,3 %.

Přísné politiky kontroly koronavirové pandemie v Číně mají za následek výrazné oslabení růstu ekonomiky a tím i hospodářství světa s významným negativním dopadem na akciové, měnové i komoditní trhy.

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia