Covid-19: Konec pandemie podle Světové zdravotnické organizace v dohledu

Makroekonomický zpravodaj
  |  
19.09.2022
  |  
Josef Kvarda
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je konec koronavirové pandemie v dohledu. Stanovisko instituce původně hojně kritizované, že koronavir za globální pandemii vyhlásila příliš pozdě s podtextem ústupků vůči Čínské lidové republice, kde pandemie poprvé vypukla a která se možná snažila původně nebezpečí bagatelizovat, má velký význam, i přes opakované významné erupce infekcí v Čínské lidové republice jde o nejoptimističtější prohlášení k pandemii od organizace. Nebývalé optimistický pohled hlavní světové zdravotnické organizace potvrzuje snížení významu a dopadu pandemie na svět a globální ekonomiku.

Svět podle WHO ještě nikdy nebyl v lepší pozici, aby pandemii ukončil. Podle agentury Organizace spojených národů počet úmrtí klesl na minimum od počátku pandemie z března 2020. 

Koronavir se země snaží začleňovat do svých rutinních léčebných a monitorovacích programů. Podle představitelů USA pandemie ještě neskončila, ale nové bivalentní vakcíny cílující subvarianty koronaviru omikron a původní kmeny jsou významným posunem v boji proti viru. Predikují, že jediná vakcína za rok druhu chřipkové vakcíny by měla poskytnout vysokou míru ochrany návrat země blíže normálu. 

Stanovisko instituce původně hojně kritizované, že koronavir za globální pandemii vyhlásila příliš pozdě s podtextem ústupků vůči Čínské lidové republice, kde pandemie poprvé vypukla a která se možná snažila původně nebezpečí bagatelizovat, má velký význam, i přes opakované významné erupce infekcí v Čínské lidové republice jde o nejoptimističtější prohlášení k pandemii od organizace. Nebývalé optimistický pohled hlavní světové zdravotnické organizace potvrzuje snížení významu a dopadu pandemie na svět a globální ekonomiku. 

Příznivý vliv má globální vakcinace aplikovaná v bezprecedentně rychlém čase a vývoj nových léků i testování a promoření populace stejně jako směr mutací viru stáčejících se sice k plošným ale méně nebezpečným epidemiím. To vede k redukci hospitalizací a úmrtnosti. 

Pandemie si po dobu svého vzniku přibližně od roku 2020 vyžádala nečekaně plošný globální dopad s nákazou 606 mil. lidí s vysokou úmrtností, zabila globálně více než 6 milionů lidí a mírou hospitalizace ve velkých rozvíjejích ekonomikách Čínské lidové republiky, Indie, Brazílie, ale i ve vyspělých zemích a oblastech, jako je Evropa či USA. 

Pandemie vedle zaplavení a přetížení zdravotnických systémů zemí vedla k bezprecedentně prudké recesi hospodářství v důsledku opakovaných protipandemických opatření a uzavírek velkých částí ekonomik, stejně tak ovšem došlo k oživení ekonomik z recesí rychlostí dosud neviděnou s významnou pomocí extrémně uvolněných monetárních a fiskálních politik zemí světa. I dnes sledujeme důsledky pandemie např. v podobě produkčních omezení a silné inflace rovněž jako důsledek nízkých úrokových sazeb a stabilizace příjmů domácností i bilancí firem ze strany států. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia