Akciový trh USA: Index S&P 500 po proražení milníku 5 000 bodů končil lehce pod ním

Makroekonomický zpravodaj
  |  
09.02.2024
  |  
Josef Kvarda
Hlavní akciový index Spojených států amerických S&P 500 ve čtvrtek dokázal vybojovat malý zisk poté, co krátce zasáhl milník 5 000 bodů. Investoři reagovali na firemní výsledky čtvrtého kvartálu, zprávu trhu práce blízkou očekávání trhu a na poznámky bankéřů centrální bank Federálního rezervního systému snižování úrokových sazeb.

Zatímco index S&P 500 rozbil stan na novém vrcholu, další hlavní akciový index USA Nasdaq Composite stále za svým celkovým zavíracím vrcholem 16 057 bodů dosaženým v listopadu 2021 zaostává téměř 2 %.

Všechny tři hlavní akciové indexy USA zaznamenaly své čtvrté týdenní růsty v řadě. 

Během firemní výsledkové sezóny, která se již roztočila do nejvyšších obrátek, z přibližně více než poloviny firem indexu S&P 500, které již dosud reportovaly své výsledky, podle dat London Stock Exchange Group 80,6 % překonalo očekávání v porovnání s dlouhodobým průměrem tohoto ukazatele 67 %. 

Trh čeká, že růst zisků firem indexu S&P 500 v meziročním srovnání v čtvrtém kvartálu vzroste na 8,1 % z 7,5 % v předchozím kvartálu. Je to nadto více, než trh předpokládal krátce před zahájením této firemní výsledkové sezóny 1.1., tedy 4,7 %, v příštím roce se ale mají meziroční růsty zisků těchto firem zvyšovat postupně v prvním až čtvrtém kvartálu na 6,6 %, 10,8 %, 8,2 % a 17,9 % podle dat London Stock Exchange Group resp. The Institutional Brokers' Estimate System.  

Index S&P 500 od dosažení svého rekordního zavíracího maxima 4 797 bodů 3.1. 2022 poté ztratil čtvrtinu své hodnoty až na minimum 12.10. 2022.

Akciový trh USA nastartoval k silnému růstu od listopadu. Všechny tři hlavní akciové indexy USA dosáhly k měsíčnímu, kvartálnímu i ročnímu zisku. V meziročním srovnání tyto indexy vzrostl dvojciferně. 

Pozoruhodně se k závěru roku vzkřísily i ceny akcií menších firem. Jejich hlavní akciový index Russell 2000 se vyšvihl zpět, v letošním vyjádření, ze ztráty 7,1 % z konce října do zisku 15,1 % na konci roku!

Akcie jsou na koni po holubičí změně monetární politiky centrální banky USA Federálního rezervního systému oznámené po jejím zasedání 12. - 13.12. Fed dále kvůli poklesu inflace více navedl trh k výhledu uzavření nejprudšího cyklu zvyšování úrokových sazeb posledních dekád s výhledem jejích snižování v roce 2024, s následnými spekulacemi trhů zahájení jejich brzkého snižování. To vše hlavně s výhledem přiblížení oživení ekonomiky a firemních zisků s růstem očekávání optimismu, že se monetární politika Fedu nebude již dále zpřísňovat, ale naopak uvolňovat, a to již v roce 2024, i když přesnější časování není ještě jasné. 

Makroekonomický vývoj a jeho výhled hraje Fedu a trhu do karet. Těžko krotitelná inflace stále zuří a dokud ji Fed nespoutá k svému normálovému cíli 2,0 %, úrokové sazby zůstanou výše. Jenže slábne, a přitom s ní i ekonomika, ale jen mírně, což dává naději k zdárnému proplutí ošemetné soutěsky konfliktních cílů inflace a ekonomického růstu s měkkým přistání k optimu stabilní nízké inflace, oživeného růstu ekonomiky a příliš nepoškozeného trhu práce. S tímto vývojem a výhledem začíná být synchronní menší redukce úrokových sazeb.

Rok 2023 byl pohledem akciových trhů rušný s otiskem bankovní krize USA v březnu, boomem růstu cen akcií firem umělé inteligence, nervozitou nabídky ropy vycházející z války Izraele a militantní teroristické organizace Hamás a obavami, že by restriktivní monetární politika Fedu mohla překotit ekonomiku USA do recese. 

Ve čtvrtek hlavní akciový index širšího trhu S&P 500 (.SPX) získal 0,06 %, aby zavíral na 4 998 bodech, hlavní akciový index blue-chips největších a nejvýznamnějších firem USA Dow Jones Industrial Average (.DJI) vzrostl 0,13 % na 38 726 bodů a hlavní akciový index USA dominantně technologických akcií Nasdaq Composite (.IXIC) vzrostl 0,24 % na 15 794 bodů. 

Poslední zprávy nečekaně silné ekonomiky a trhu práce odkládají předpokládané snižování úrokových sazeb. Ceny futures kontraktů úrokových sazeb podle nástroje CME Group FedWatch Tool nyní implikují centrování očekávání obchodníků prvního snížení cíle aspoň o 25 bps potenciálně už v březnu 2024 pouze s pravděpodobností 20,5 %, výrazně méně, než v březnu, kdy tok bylo 69,6 %. Dříve obchodníci čekali snížení už v březnu. Ekonomové dotázaní agenturou Reuters ale nyní pokládají očekávání tohoto snižování Fedu až k červnu spíše než ke květnu. Podle nedávného průzkumu agentury Reuters ale lehká většina ekonomů čeká, že Fed úrokové sazby nezmění přinejmenším až do července, tedy později, než se dříve předpokládalo. 

Hlavní akciové indexy USA se v období zhruba srpen - říjen pohybovaly značně pod svými maximy z července. Geopolitický svár odvíjející se z konfliktu Izraele a teroristické organizace Hamás stejně jako silný růst výnosů státních dluhopisů USA tehdy zatížily trhy. V listopadu ale akciové indexy skočily výše na vlně nad očekávání příznivé firemní výsledkové sezóny a očekávání uzavření cyklu zvyšování úrokových sazeb Fedem na pozadí slábnutí vysoké inflace, která nicméně stále ještě zůstává zvýšená. Listopadový růst indexu S&P 500 táhly akcie sektorů citlivých na úrokové sazby: technologie, diskreční spotřeba, komunikační služby, reality, finance, průmysl, materiály apod. 

Hlavní akciový index USA Nasdaq Composite táhne letošní růst akciového trhu USA s pomocí silného růstu cen akcií velkých technologických růstových firem. 

Hlavní akciové indexy USA, S&P 500, Nasdaq Composite a Dow Jones Industrial Average loni silně rostly s růsty cen akcií velkých technologických firem trhu jako producent iPhonů Apple, producent čipů Nvidia a výrobce elektrických automobilů Tesla i s podporou fenoménu umělé inteligence. Wall Street tento rok podpořily firemní výsledky USA s výhledem přiblížení Fedu závěru jeho cyklu zvyšování úrokových sazeb s poklesem inflace a s tím, jak investoři přijímali myšlenku odolně silného trhu práce s optimismem, že Fed zvládne dosáhnout "měkkého přistání" ekonomiky bez výraznější a delší recese vzdor signálům hospodářské recese a vzdorující stále vysoké jádrové spotřebitelské inflaci (bez cen potravin a energií). 

Hlavní akciové indexy USA od začátku roku po svých velkých ztrátách v roce 2022 (hlavně kvůli vysoké inflaci a silnému zvýšení úrokových sazeb centrální bankou USA, Federálním rezervním systémem oslabující poptávku a ekonomický růst) silně posílily s tím, jak data inflace ukazují, že její pokles k normálu může být se slábnoucí ekonomikou možný i při trvale rekordně silném trhu práce. To by umožnilo Fedu nejen dále snížit tempo zvyšování cíle své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate (které banka používá s cílem snížit vysokou inflaci), ale i jej zcela zastavit a zanedlouho přejít i do jeho snižování. 

Makroekonomická data poslední dobou potvrzují jen rozkolísaný růst ekonomiky, zpomalování růstu trhu práce a pokles inflace, byť spotřebitelská jádrová inflace zůstává silná. 

Fed podle posledních prosincových makroekonomických projekcí počítá s podprůměrným růstem ekonomické aktivity a dále s jen drobným oslabením trhu práce a poklesem inflace k cíli Fedu 2,0 %. Vzhledem k těmto projekcím Fed kalkuluje s výraznějším snižováním cíle Federal Funds Rate od příštího roku. Celkově nové prosincové projekce dále přinesly hlavně zvýšení výhledu ekonomického růstu tohoto roku a vůči předchozím zářijovým projekcím i očekávání silnějšího poklesu inflace. Předpokládáme, že makroekonomické projekce včetně Federal Funds Rate se přibližně potvrdí.

Komentáře Fedu budou nadále pod mikroskopem trhu kvůli očekávání budoucí trajektorie úrokových sazeb, zda cyklus zvyšování úrokových sazeb může spět k svému konci a vůči signálům, jak dlouho by mohly úrokové sazby zůstat zvýšeny.

Čtvrteční objem 11,25 mld. zobchodovaných akcií burz USA zaostal za denním klouzavým průměrem plné denní obchodní seance posledních 20 obchodních dnů 11,58 zobchodovaných akcií. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia