Akciové trhy: Investoři začínají očekávat změnu politiky (průzkum Bank of America)

Makroekonomický zpravodaj
  |  
19.10.2022
  |  
Josef Kvarda
Investoři v říjnu dále zvýšili objemy hotovosti na jejich maxima za posledních 21 let s tím jak sentiment vůči ekonomickému výhledu zůstával blízko medvědímu maximu. Ukázal to poslední průzkum manažerů globálních fondů vedený Bank of America. Banka nicméně sdělila, že rostoucí očekávání investorů změny monetárních politik centrálních bank indikuje, že v roce 2023 je pravděpodobný "velký růst cen akcií". Banka uvedla, že růst cen akcií očekává v prvním pololetí 2023, kdy snižování úrokových sazeb centrální bankou Spojených států amerických, Federálním rezervním systémem se stane konsensuální pozicí.

Tato změna již probíhá. Podíl investorů očekávajících nižší krátkodobé úrokové sazby v příštích 12 měsících se v říjnu vůči září zdvojnásobil na 28 %. Podíl investorů čekajících vyšší úrokové sazby pokračoval v poklesu z maxima 92 % začátkem roku 2022 na říjnových 59 %. 

Momentálně však hladiny hotovosti vzrostly na své maximální úrovně od dubna 2001 na 6,3 %. Investoři zůstávali podvážení v akciích s očekáváním recese a s tím, jak metriky rizik tržní stability dosahovaly svých rekordních maxim kvůli monetárním a úvěrovým obavám. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia