Události minulého týdne 18. - 24.10.: Opoziční pravicové strany ČR pro silnou redukci deficitu rozpočtu, Lagardeová vidí blížící se konec pandemie, růst HDP Číny za očekáváním, ale silný, v USA pád nové výstavby a indexu ek. aktivity Fedu Philadelphia

Makroekonomický zpravodaj
  |  
27.10.2021
  |  
Josef Kvarda
Opoziční pravicové strany České republiky po vítězství ve volbách do dolní komory parlamentu, Poslanecké sněmovny, plánují silnou redukci rozpočtového deficitu státu roku 2022. Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová hovoří o blížícím se konci koronavirové pandemie. Růst hrubého domácího produktu Čínské lidové republiky třetího čtvrtletí nenaplnil očekávání, zůstává ale silný. Ve Spojených státech amerických zářijové zahájení a povolení staveb domů a říjnový index ekonomické aktivity Federální rezervní banky Philadelphia nečekaně silně klesly.

Makroekonomické události ČR: Opoziční strany po vítězství ve volbách plánují razantní redukci rozpočtového deficitu státu roku 2022

Opoziční strany, jež společně většinou ovládly české volby do dolní komory parlamentu konané 8. - 9.10., Poslanecké sněmovny a které usilují o zformování nové vlády budou usilovat o přepracování státního rozpočtu na rok 2022 s cílem snížit plánovaný deficit pod 300 mld. Kč. Sdělil to v debatě České televize lídr čelní Občanské demokratické strany a tím i středopravicové koalice SPOLU (s TOP 09 a Křesťanskou a demokratickou unií - Československou stranou lidovou) Petr Fiala. SPOLU se snaží vytvořit vládu s koalicí České pirátské strany a hnutí Starostové a nezávislí.

Makroekonomické a finanční události eurozóna: Prezidentka ECB Lagardeová říká, že pandemie se blíží ke konci

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová řekla, že globální koronavirová pandemie se blíží ke konci s odpovídající reakcí monetární politiky. Prezidentka komentáře zmínila okrajově k přednášce věnované globalizaci. Lagardeová varovala před nepříznivými změnami globalizace a způsobech přizpůsobení Evropy těmto změnám. 

Makroekonomické události Čína: Růst ekonomiky ve třetím čtvrtletí nedosáhl na očekávání, i tak ale zůstal silný

Postpandemický růst ekonomiky Čínské lidové republiky ve třetím čtvrtletí 2021 nedosáhl na očekávání, zůstává ale silný. Čínské hospodářství roste nad svým dlouhodobým růstovým průměrem (kolem 6 %) a dohání tak ztráty koronavirové pandemie. Růst hrubého domácího produktu Čínské lidové republiky ve třetím čtvrtletí mezikvartálně vzrostl 0,2 %, trh čekal jeho silnější růst 0,5 % po růstu 1,2 % ve druhém čtvrtletí. Meziročně růst ekonomiky klesl na 4,9 % z 7,9 % ve druhém čtvrtletí, trh čekal menší pokles růstu na 5,2 %. Růst ekonomiky je silně napumpován ústupem pandemie a následným otevíráním ekonomiky. Čína profituje z rychlejšího růstu globální ekonomiky, současně ale občasné erupce koronavirové pandemie a strukturální politiky např. limitující těžký průmysl růst hospodářství omezují. Růst ekonomiky má být nadále silný, i když mezikvartální růstová dynamika ukazuje zpomalování růstu ekonomiky s tím jak se šoky pandemie i otevření ekonomiky začnou ze statistik vytrácet a hospodářství dosedne na normálovou růstovou dráhu. Růst ekonomiky by měl slábnout zpět k cíli čínské vlády 6 % i proto, že Čína se na rozdíl od cíle minulých dekád maximalizace růstu ekonomiky snaží o jeho udržitelný trend v souladu se zdroji, životním prostředím ale i úvěrovou kapacitou. Vládnoucí komunistická strana letos předložila spíše střídmější cíl růstu své ekonomiky a naznačila, že se bude snažit spíš než o maximalizaci růstu HDP o to, aby růst ekonomiky byl stabilní a udržitelný. V dalších čtvrtletích číhají další rizika pokračování pandemie a slabost světové ekonomiky, která má s koronavirem víc problémů než Čína. Čína navíc chce utlumovat podporu ekonomiky. K dalším nebezpečím či nejistotám patří další vývoj americkočínských vztahů nástupu Joe Bidena do Bílého domu a po přeskupení sil v Kongresu, v kterém od ledna 2021 v obou komorách má převahu Bidenova Demokratická strana. 

Makroekonomické události USA: Zahájení a povolení staveb domů v září zklamaly mnohem víc, než se čekalo

V září ve Spojených státech amerických nová výstavba zklamala o dost víc, než se čekalo. Zahájení staveb domů nečekaně klesly, povolení staveb domů klesly nečekaně silně. Trend robustního růstu obou ukazatelů ale pokračuje. V září v USA dle anualizovaných dat, zahájení staveb rezidenčních domů nečekaně klesly na 1 555 000 ze srpnových 1 580 000 (jež byly navíc revizí sníženy z 1 615 000), trh čekal jejich pokles jen na 1 620 000. Meziměsíčně tak klesly 1,6 % po růstu 1,2 % (revize snížení z růstu 3,9 %) v srpnu. Povolení staveb rezidenčních domů nečekaně ostře klesly na 1 589 000 ze srpnových 1 721 000 (jež navíc byly revizí sníženy z 1 728 000), trh čekal jejich snížení jen na 1 680 000. Meziměsíčně tak klesly 7,7 % po růstu 5,6 % (revize snížení z růstu 6,0 %) v srpnu. Po pádu trhu domů USA v dubnu 2020, tedy v měsíci, kdy i ekonomika pravděpodobně dosedla na dno krize se aktivita vracela. Povolení staveb domů oživovaly dříve, od června a července 2020 ukazují slibný obrat povolení i zahájení staveb domů. Zahájení a povolení staveb domů již překonaly svoje předkoronavirová maxima na rekordy od roku 2006, tedy, od světové finanční a hospodářské krize 2008 - 2009 s oslabením pandemie, otevíráním ekonomiky s uvolněním úspor vlivem potlačené poptávky kvůli zavřeným obchodům a nákupním možnostem a silnou fiskální a monetární podporou ekonomiky v podobě nízkých úrokových sazeb. Svoji roli hraje i nedostatek domů a růst jejich cen.

Makroekonomické události USA: Index obecné ekonomické aktivity Fedu Philadelphia v říjnu značně klesl, víc, než se čekalo

Růst současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Federální rezervní banky regionu Philadelphie v říjnu k září značně oslabil, víc, než se čekalo. Růst obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem regionu se tak snížil ze silné na solidní rychlost, trh čekal jeho poněkud menší oslabení. Index klesl na 23,8 bodů z 30,7 bodů v září, trh čekal jeho pokles na 25,0 bodů. Inflační tlaky (ceny vstupů i vlastní produkce) zůstávají velmi silné, robustní je i růst nových zakázek a zaměstnanosti těchto průmyslových firem. Půlroční výhled obecné ekonomické aktivity dle těchto firem pro začátek roku 2022 zastavil prudký pokles minulých měsíců a poněkud se zvýšil. Přesto očekávání průmyslových podniků oblasti obecné ekonomické aktivity pro přelom prvního a druhého čtvrtletí 2022 zůstávají nezvykle opatrná, což platí i pro půlroční výhled jejich nových zakázek. Pro stejné období pak firmy čekají opět  jejich silný růst cen vstupů a vlastní produkce, růst zaměstnanosti a taky výhled oživení investic. Obecně a celkově, zpráva s útlumem pandemie ve Spojených státech amerických kvůli plošné očkovací kampani, s tím souvisejícím otevíráním ekonomiky, rekordní pomocí státu ekonomice a pokračující ultraexpanzivní monetární politikou nulových úrokových sazeb potvrzuje výhled ekonomického oživení, silného růstu ekonomiky, trhu práce a inflačních tlaků.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia