Makroekonomické a finanční události ČR: Guvernér ČNB Rusnok s ohledem na Ukrajinskou krizi navýšil výhled inflace
Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v komentářích pro seznamzpravy.cz a E15 řekl, že inflace s ohledem na válku na Ukrajině letos neklesne, jak čekala centrální banka ale přenese se do příštího roku. Její kulminaci posunul z odhadu kolem 10 % "o jeden a více procentních bodů". Výhled jejího poklesu pak odložil na rok 2023, pokud se situace normalizuje. Stagflace, tedy ekonomické stagnace při vysoké inflaci tak jako při ropných šocích v 70. letech minulého století se ale neobává, byť její známky v ekonomice již pozoruje, s ohledem na skutečnost, že porovnání s minulostí je v lepší kondici domácí poptávka v ČR i ve světě. Pokles ekonomického růstu ale letos bude výraznější. Podle Rusnoka banka na nadcházejícím zasedání monetární politiky 31.3. i s ohledem na možné ochlazení ekonomické aktivity bude zvažovat již jen mírné zvýšení úrokových sazeb. To je v souladu s poslední únorovou prognózou ČNB. Vůči ní inflace bude opět výrazně vyšší, podobně ale bude nižší i růst ekonomiky, což inflaci bude časem tlačit níže.
Makroekonomické a finanční události ČR: Guvernér ČNB Rusnok říká, že u hypoték přijde výrazné ochlazení
Podle guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka přibude lidí, kteří nebudou moci moci splácet hypotéky. Podle Rusnoka zaúřadovaly už vyšší úrokové sazby a ekonomická nejistota, teď se projeví nižší reálné příjmy (sražené inflací) a dubnové utažení pravidel hypoték (poměr celkového dluhu k čistému ročnému příjmu žadatele o úvěr DTI a poměr DSTI, tedy poměr mezi celkovou výší všech měsíčních splátek dluhu a čistým měsíčním příjmem žadatele o úvěr). To podle Rusnoka odfiltruje méně než desetinu potenciálniích zájemců. Před válkou banka odhadovala pokles těchto zájemců o 10 - 12 %. Některé firmy kvůli zdražení cen vstupů mohou i propouštět. To může přispět k potížím splácení hypoték lidí, ale spíše v menší míře. Rusnok potvrdil sílu finančního a bankovního systému, který si s výkyvy poradí.
Makroekonomické a finanční události ČR: Podle guvernéra ČNB Rusnoka ČR a EU hrozí hospodářské recese
Guvernér České národní banky Jiří Rusnok čekí, že se česká i unijní ekonomika mohou kvůli kombinaci války na Ukrajině a koronavirové pandemie dostat do ekonomické recese. Inflace by ale podle něj ve druhém pololetí oslabit. “Růst se může dramaticky snížit. Na konci roku budeme rádi za černou nulu,” uvedl bankéř v pořadu České telvize Otázky Václava Moravce. Rusnok ale přidal, že jde pouze o jeho soukromý názor. ČNB ještě novou prognózu vývoje hrubého domácího produktu nemá. V roce 2020 kvůli pandemii HDP propadl 5,8 %. rok poté vzrostl 3,3 %. Krátce před invazí Ruské federace na Ukrajině poslední odhad ČNB viděl letošní růst ekonomiky 3 %. Inflace ČR by v pololetí mohla zase zrychlit k 13 %. Od té doby ale Rusnok čeká její pozvolný návrat.
Makroekonomické události eurozóna: Index ZEW ekonomických očekávání v březnu kvůli Ukrajinské krizi propadl nejvíc v historii, o dost víc, než se čekalo
Index ZEW sentimentu ekonomických očekávání Německa v březnu propadl nejvíc v historii tohoto přehledu (od prosince 1991), ještě víc, než s úderem koronavirové pandemie. Index ztratil 93,6 bodů na - 39,3 bodů z 54,3 bodů v únoru, trh čekal jeho pokles jen na 10,0 bodů. V březnu 2020 v odpovědi na vypuknutí koronavirové pandemie index odepsal “jen” 58,2 bodů. Očekávání jsou nyní podobně hluboko. Značně se zhoršilo i hodnocení současné situace. Index ZEW sentimentu současné situace v březnu odepsal 13,3 bodů na - 21,4 bodů z - 8,1 bodů v únoru, o něco méně než čekal trh, jež čekal pokles na - 22,5 bodů. Ekonomičtí experti, jejichž odpovědi tvoří průzkum tak předvídají výrazné hospodářské zpomalení ve druhém pololetí.
Makroekonomické a finanční události eurozóna: Prezidentka ECB Lagardeová stále čeká že přes zpomalení růst ekonomiky eurozóny zůstane solidní a inflace přes zvýšení klesne
Podle prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové krátkodobě Ukrajinská krize zvýší inflaci a sníží růst ekonomiky, ten by měl ale letos přesto zůstt solidní, zatímco inflace má klesnout. Prezidentla rovněž potvrdila směr k dekarbonizaci ekonomiky, zvýšila se urgentnost tohoto trendu a nutnost (již nejde pouze o žádoucí jev) strategické autonomie, tedy snížení závislosti Evropy na zdrojích energie zvenčí.
Makroekonomické a finanční události USA: Fed dle očekávání zvýšil cíl hlavní úrokové sazby o 25 bps a naznačil jeho další zvyšování i redukci cenných papírů
Federální rezervní systém, centrální banka Spojených států amerických, dle očekávání zvýšila cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate o 0,25 procentního bodu na 0,25 - 0,5 %. V komentáři potvrdila jeho další zvyšování. Fed rovněž čeká redukci cenných papírů koupených v rámci kvantitativního uvolňování, jež bylo v únoru ukončeno. V makroekonomických projekcích Fed hlavně v reakci na válku na Ukrajině snížil projekce ekonomického růstu. Centrální banka rovněž podstatně zvýšila výhled zvyšování úrokových sazeb v tomto roce. Rozhodnutí a komentáře nepřekvapují. S trvaleji silnou inflací Fed a s přibližným naplněním svého cíle plné zaměstnanosti zpřísňuje monetární politiku. Ukrajinská krize přestože podle Fed sníží ekonomický růst rovněž krátkodobě zvyšuje tlak na zvýšení inflace. Poslední výsledky inflace naznačovaly i možnost, že by Fed mohl zpřísnit monetární politiku více. To se ale nestalo. I když centrální banka zahájila zvyšování úrokových sazeb včetně blízkého startu redukce cenných papírů, zpřísnění není razantní a spíše je směřováno na dobu horizontu monetární politiky, až poleví aktuální silná inflační vlna a ekonomika by měla být v rovnovážnějším postavení trhu práce, výkonu i inflace.
Makroekonomické a finanční události USA: Řada bankéřů Fedu varuje, že mohou nadejít dramatičtější zvyšování úrokových sazeb
Řada bankéřů Fedu varuje, že mohou nadejít dramatičtější zvyšování úrokových sazeb. Jde přitom o bankéře, kteří donedávna zastávali spíše holubiččí postoj a spíše pohled k nižším úrokovým sazbám. James Bullard, šéf Fedu Saint Louis navrhoval už na březnovém zasedání zvýšení úrokových sazeb o 50 bps. Podobný názor naznačil i Neel Kashkari, prezident Fedu Minneapolis, guvernér Chris Waller či prezident Fedu Richmondu Chris Barkin.
Makroekonomické události USA: Produkční inflace v únoru zůstává silná, trh čekal silnější růst cen
Index cen výrobců PPI v únoru vzrostl meziměsíčně 0,8 % po růstu 1,2 % v lednu, trh čekal o něco větší zvýšení 0,9 %. Meziroční produkční inflace stagnovala dle očekávání trhu na 10,0 %. Jádrový index produkčních cen PPI (bez cen potravin a energií) meziměsíčně vyrostl 0,2 %, o dost méně, než čekal trh 0,6 % po růstu 1,0 % v lednu, jeho meziroční růst nevzrostl na 8,7 % jak čekal trh z 8,5 % v lednu, ale lehce ustoupil na 8,4 %. Průmyslová inflace zůstává silná, jádrová inflace výrazněji oslabila. Únorová data ale ještě nezahrnují proinflační efekt Ukrajinské krize.
Makroekonomické události USA: Maloobchodní tržby si drží sílu, v prvních dvou měsících roku značně nad očekáváním
Maloobchodní tržby stále robustně rostou. V únoru sice jejich meziměsíční růst klesl na 0,3 % vůči očekávání trhu 0,4 %, ovšem jejich lednový růst byl prudce navýšen z 3,8 % na 4,9 %. Podobně prudce rostou i jádrové tržby očištěné o prodeje automobilů a benzín. Americké domácnosti tak zatím na silnou inflaci nereagují redukcí výdajů ale spíše jejich zvýšením.
Makroekonomické události USA: Regionální indexy ekonomické aktivity v březnu smíšeně
První data USA odrážející válku na Ukrajině vyšla v březnu smíšeně. Index současné obecné ekonomické aktivity Federální rezervní banky New Yorku překvapivě propadl na - 11,8 bodů z 3,1 bodů v únoru, trh čekal jeho zvýšení na 7,0 bodů. Malý růst ekonomické aktivity dle průmyslových firem regionu se tak v březnu lehce nezvýšil jak čekal trh, ale naopak aktivita přešla do výraznějšího poklesu. To v regionu Philadelphia tomu bylo naopak. Index obecné současné ekonomické aktivity Federální rezervní banky Philadelphia v březnu vzrostl na 27,4 bodů z 16,0 bodů v únoru, trh čekal jeho drobný pokles na 15,0 bodů. V regionu růst ekonomické aktivity značně zesílil ač měl dle trhu drobně zvolnit. Zůstal solidní. Výhledy růstu ekonomické aktivity pro druhé pololetí zůstávájí v obou oblastech opatrně optimistické. Vůči únoru opět vzrostl růst cen, který je velmi silný až prudký.