Očekávané makroekonomické události týdne 26. - 30.6. USA: Spotřebitelský sentiment zůstává solidní, recese prodejů nových domů a regionální ekonomické aktivity, Powell signalizuje další zvyšování úrokových sazeb, vysoká jádrová inflace (PCE)

Makroekonomický zpravodaj
  |  
23.06.2023
  |  
Josef Kvarda
Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (6 2023, 27.6.), prodeje nových domů (5 2023, 27.6.), vystoupení guvernéra centrální banky Federálního rezervního systému Jerome Powella (28.6. a 29.6.), index cen osobních spotřebitelských výdajů PCE (5 2023, 30.6.) a firemní barometr Chicaga (6 2023, 30.6.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 26. - 30.6. Spojených států amerických. Spotřebitelská nálada zůstává solidní, prodeje nových domů a regionální ekonomická aktivita v recesi při vysoké jádrové inflaci bez cen potravin a energií. Fed naznačuje obnovení zvyšování úrokových sazeb.

Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (6 2023, 27.6.): Spotřebitelská nálada zůstává solidní. Nadnáší ji stále velmi optimistické hodnocení trhu práce, což více než kompenzuje skepsi půlročního výhledu ekonomické aktivity, trhu práce i příjmů. 

Prodeje nových domů (5 2023, 27.6.): Prodeje nových domů zůstávají v recesi. Primárním důvodem jsou vysoké úrokové sazby, sekundárně dopadají i vysoká inflace a slabá ekonomická aktivita s nejistotami a riziky výhledu makroekonomických proměnných. 

Vystoupení guvernéra centrální banky Federálního rezervního systému Jerome Powella v diskusi v prestižním fóru centrálního bankovnictví 2023 Evropské centrální banky v Sintře v Portugalsku (28.6.) a v diskusi/dialogu s guvernérem centrální banky Španělska Banco de Espaňa Pablo Hernández de Cosem na 4. konferenci Banco de Espaňa finanční stability v Madridu ve Španělsku (29.6.): Fed naznačuje obnovení zvyšování úrokových sazeb. Důvodem je stále vysoká jádrová inflace (bez cen potravin a energií), která se brzo se zahájením jejího poklesu na konci minulého roku zasekla na silných hladinách. Stále dosahuje podle indexu spotřebitelských cen CPI i indexu cen osobních spotřebitelských výdajů PCE anualizovaných resp. meziročních hladin 4,7 - 5,3 %. Významným inflačním rizikem zůstává i stále silně expandující trhu práce s robustním růstem mezd. Jinak ale jsou patrné silné dezinflační tlaky ze strany cen energií, slabé ekonomické aktivity (spotřeba domácností, investice, zahraniční obchod, zpracovatelský průmysl, stavebnictví, služby) s poklesem inflace do normálových hladin včetně jádrové produkční inflace (bez cen potravin a energií). Fed čeká, že se spotřebitelská inflace včetně jejího jádra dostane k jeho cíli 2 % od roku 2025. 

Index cen osobních spotřebitelských výdajů PCE (5 2023, 30.6.): Stále vysoká jádrová inflace (bez cen potravin a energií) se brzo se zahájením jejího poklesu na konci minulého roku zasekla na silných hladinách. Stále dosahuje podle indexu spotřebitelských cen CPI i indexu cen osobních spotřebitelských výdajů PCE anualizovaných resp. meziročních hladin 4,7 - 5,3 %. Celková inflace nicméně klesla do normálových hladin včetně jádrové produkční inflace (bez cen potravin a energií). Fed čeká, že se spotřebitelská inflace včetně jejího jádra dostane k jeho cíli 2 % od roku 2025. 

Firemní barometr Chicaga (6 2023, 30.6.): Regionální ekonomická aktivity regionu Chicaga významně zastoupeného automobilovým průmyslem zůstává v robustní recesi. Ta by se v červnu měla snížit ze silného objemu do solidních mezí. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Robustní spotřebitelský sentiment je příznivý pro akcie a dolar a nepříznivý pro zlato a dluhopisy. Slabost prodejů nových domů a regionální ekonomické aktivity je nepříznivá pro akcie a dolar a je příznivá pro zlato a dluhopisy. Monetární politika zvyšování již vysokých úrokových sazeb je nepříznivá pro akcie, dluhopisy a zlato a je příznivá pro dolar. Stále vysoká jádrová inflace je nepříznivá pro akcie, dluhopisy, zlato i dolar. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia