Očekávané makroekonomické události týdne 24. - 28.4. USA: Slabost trhu domů a regionální ekonomiky trvá, spotřebitelský sentiment stále robustní, HDP v prvním kvartálu zabral, růst nominálních mezd a spotřebitelské inflace pozvolna slábne

Makroekonomický zpravodaj
  |  
21.04.2023
  |  
Josef Kvarda
Prodeje nových domů (3 2023, 25.4.), index spotřebitelského sentimentu Conference Board (4 2023, 25.4.), hrubý domácí produkt (1Q 2023, 27.4.), index zaměstnaneckých nákladů ECI (1Q 2023, 28.4.), index cen osobních spotřebitelských výdajů PCE (3 2023, 28.4.) a firemní barometr Chicaga (4 2023, 28.4.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 24. - 28.4. Spojených států amerických. Prodeje nových domů pokračují v hlubokém útlumu. Spotřebitelský sentiment zůstává solidní. Ekonomika vykazuje místa recese i slabosti, má však stále svá silná místa, v prvním kvartálu má silně posílit. Růst mezd a spotřebitelských cen zůstávají robustní, pozvolna ale slábnou. Ekonomika regionu Chicaga významně zastoupeného automobilovým průmyslem tone ve výrazné recesi.

Prodeje nových domů (3 2023, 25.4.): Prodeje nových domů pokračují v hlubokém útlumu. Taky v segmentu nových domů hlavní tlak omezující jejich prodeje představují vysoké úrokové sazby. Ty zůstanou vysoko minimálně i letos a tak oživení trhu domů si musí ještě minimálně několik kvartálů počkat. 

Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (4 2023, 25.4.): Spotřebitelský sentiment zůstává solidní. Podpírá ho stále síla hodnocení současné situace, jmenovitě trhu práce. Očekávání jsou ale oslabena z důvodu stále vysoké inflace, vysokých úrokových sazeb a oslabená ekonomika. 

Hrubý domácí produkt (1Q 2023, 27.4.): Ekonomika vykazuje místa recese i slabosti, má však stále svá silná místa, v prvním kvartálu má silně posílit. Důvodem slabosti ekonomiky je vysoká inflace s přispěním Ukrajinské a energetické krize a s ní související vysoké úrokové sazby. Hlavně začátkem roku prudce zpevnil růst maloobchodních tržeb a vcelku solidní zůstává i růst tržeb služeb. Firemní a hlavně rezidenční investice ale slábnou stejně jako export se slabostí světové ekonomiky. Růst hospodářství uměle technicky nadnáší paralelní pokles importu, který zvyšuje čistý export. Mírná recese je ve zpracovatelském průmyslu. Výhled pro tento rok ukazuje sotva mírné oživení ekonomiky. Centrální banka, Federální rezervní systém, pro tento rok podle své poslední březnové projekce predikuje slabý růst HDP 0,4 %, jenž by měl v dalších letech, 2024 a 2025 zesílit na 1,2 % resp. 1,9 %. Loni ekonomika rostla 2,1 %. Ekonomice pomáhá ústup obou krizí, hlavně té energetické a adaptace hospodářství na ně, úrokové sazby ale zůstanou vysoké déle a inflace slábne jen pozvolna. 

Index zaměstnaneckých nákladů ECI (1Q 2023, 28.4.): Růst nominálních mezd zůstává robustní, pozvolna ale slábne. Tento trend potvrzuje víc indikátorů. Paralelní mírný pokles stále vysoké inflace tak stále udržuje lehký pokles reálných mezd. 

Index cen osobních spotřebitelských výdajů PCE (3 2023, 28.4.): Růst spotřebitelských cen zůstává robustní, pozvolna ale slábne. Týká se to i jádrové inflace bez cen potravin a energií. Oba inflační ukazatele sice ztrácí sílu, stále jsou však zvýšené. Podobná inflační data nabízí i index spotřebitelských cen CPI a index cen výrobců PPI včetně jejich jádrových komponent. Inflace taky driftuje níže pod 6 %. 

Firemní barometr Chicaga (4 2023, 28.4.): Ekonomika regionu Chicaga významně zastoupeného automobilovým průmyslem tone ve výrazné recesi. Výhledy firem pro druhé pololetí tohoto roku naznačují sotva mírné oživení ekonomiky. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabost trhu domů a regionální ekonomiky je příznivá pro zlato a dluhopisy a je nepříznivá pro akcie a dolar. Naopak stále solidní spotřebitelský sentiment a růst nominálních mezd jsou příznivé pro akcie a dolar a jsou nepříznivé pro zlato a dluhopisy. Zvýšená inflace je nepříznivá pro akcie, dolar, zlato a dluhopisy. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia