Očekávané makroekonomické události týdne 22. - 26.5. USA: Recese prodejů nových domů, Fed signalizuje další zvyšování úrokové sazby, spotřebitelská inflace sice klesá, její jádro ale zůstává silné

Makroekonomický zpravodaj
  |  
19.05.2023
  |  
Josef Kvarda
Prodeje nových domů (4 2023, 23.5.), zápis zasedání monetární politiky včetně úrokových sazeb centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému (2. - 3.5. 2023, 24.5.) a index cen osobních spotřebitelských výdajů PCE (4 2023, 26.6.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 22. - 26.5. USA. Recese prodejů nových domů trvá. Fed stále drobně zvyšuje úrokové sazby a přitom signalizuje přiblížení ukončení jejich zvyšování. Spotřebitelská inflace sice slábne, její jádro obrané o ceny potravin a energií ale zůstává silné.

Prodeje nových domů (4 2023, 23.5.): Recese prodejů nových domů trvá. Ústředním bodem této recese jsou rychle zvýšené úrokové sazby na vysokou hladinou. Jelikož jejich snižování lze předpokládat nejdříve až od čtvrtého čtvrtletí 2023, recese trhu domů patrná i v prodejích starších/existujících domů či v nové výstavbě bude trvat i tento rok. 

Zápis zasedání monetární politiky včetně úrokových sazeb Fedu (2. - 3.5. 2023, 24.5.): Fed stále drobně zvyšuje úrokové sazby a přitom signalizuje přiblížení ukončení jejich zvyšování. Komentáře bankéřů Fedu ale naznačují, že vrchol úrokových sazeb leží nad jejich současnou hladinou. Dezinflační trend ze strany energií a produkční sféry je sice výrazný, inflační tlaky dominantních sektorů ekonomiky, služeb a trhu práce ale zůstávají značné, což se odráží v stále zvýšené jádrové spotřebitelské inflaci zkrácené o ceny potravin a energií. Fed z podstaty titulu centrální banky jako strážkyně důvěryhodnosti ve finanční systém, měnu a ekonomiku chce mít jistotu, že dezinflační trend k svému cíli inflace 2,0 % bude dostatečně razantní, rychlý a udržitelný a do té doby se kloní spíše ještě k pokračování zvyšování úrokových sazeb a to přesto, že trh již započítává ještě do konce roku 2023 jejich snižování kvůli oslabení ekonomiky, trhu práce i inflace a nestabilitě bankovního sektoru s pády některých menších regionálních bank. Fed předpokládá jejich snižování až od roku 2024. 

Index cen osobních spotřebitelských výdajů PCE (4 2023, 26.6.): Spotřebitelská inflace sice slábne, její jádro obrané o ceny potravin a energií ale zůstává silné. Meziměsíční dynamika spotřebitelské inflace sice již ukazuje stabilitu cen (jejich meziroční růst dosahuje zhruba 4 - 5 %), ovšem jádrová inflace po určitém poklesu zůstává příliš vysoká, když dosahuje aktuálně anualizovanou meziměsíční dynamikou i meziročním růstem výše 3,5 - 6 %. Proto Fed pokračuje se zvyšováním úrokových sazeb

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabost trhu domů je nepříznivá pro akcie a dolar a je příznivá pro zlato a dluhopisy. Stále rostoucí již vysoké úrokové sazby jsou nepříznivé pro akcie, dluhopisy a zlato a jsou příznivé pro dolar. Stále zvýšená (byť klesající) inflace je nepříznivá pro akcie, dolar, dluhopisy i zlato.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia