Očekávané makroekonomické události týdne 22. - 26.5. eurozóna: Průmysl v recesi, služby solidně rostou (PMI Francie, Německa, eurozóna), Index Ifo Německa v útlumu, Lagardeová pro pokračování zvyšování úrokových sazeb, HDP Německa v mírné recesi

Makroekonomický zpravodaj
  |  
19.05.2023
  |  
Josef Kvarda
Indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity Francie, Německa a eurozóny (5 2023, 23.5.), index podnikatelského klimatu Německa Ifo (5 2023, 24.5.), vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové (24.5.) a hrubý domácí produkt Německa (1Q 2023, 25.5., revize struktura) jsou hlavní makroekonomické události týdne 22. - 26.5. eurozóny. Robustní recese zpracovatelského průmyslu eurozóny má vůči dubnu lehce polevit, naopak solidní růst aktivity služeb se má trochu snížit. Firemní klima Německa zůstává poněkud v útlumu. Ekonomika Německa numericky vykazuje známky mírné recese. Prezidentka ECB potvrdí pokračování zvyšování úrokových sazeb kvůli stále rostoucí jádrové inflaci (inflace očištěná o ceny potravin, energií, alkoholických nápojů a tabákových produktů).

Indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity Francie, Německa a eurozóny (5 2023, 23.5.): Robustní recese zpracovatelského průmyslu eurozóny má vůči dubnu lehce polevit, naopak solidní růst aktivity služeb se má trochu snížit. Hlavně kvůli solidnímu růstu aktivity služeb eurozóny roste solidně i celková ekonomická aktivita. Vše platí i pro největší hospodářství eurozóny Německo a Francii s tím, že růst ekonomické aktivity Francie je spíše menší. 

Index podnikatelského klimatu Německa Ifo (5 2023, 24.5.): Firemní klima Německa zůstává poněkud v útlumu. Nachází se mírně pod jeho předpandemickými hladinami. V kvartálech po vypuknutí energetické, Ukrajinské a inflační krize se silným růstem úrokových sazeb s nejistotami a riziky ekonomického vývoje a trhu práce propadla hlavně očekávání, ta se ale v posledních měsících opět přiblížila hodnocení současné situace. Pohledem hlavních sektorů ekonomiky je firemní klima utlumeno ve zpracovatelském průmyslu i službách slabšími očekáváními, která kompenzují solidní hodnocení současné situace. Firemní sentiment je slabý v obchodu (maloobchod a velkoobchod) a hlavně ve stavebnictví, v kterých je hodnocení současné situace i očekávání citelně slabší než ve zpracovatelském průmyslu a službách. 

Zahajující vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové na oslavě 25. výročí ECB ve Frankfurtu nad Mohanem (24.5.): Prezidentka ECB potvrdí pokračování zvyšování úrokových sazeb kvůli stále rostoucí jádrové inflaci (inflace očištěná o ceny potravin, energií, alkoholických nápojů a tabákových produktů). Na jejím posledním zasedání nicméně toto zvyšování snížila z 50 bps na 25 bps. ECB naznačuje, že zvyšování úrokových sazeb ještě bude pokračovat. Celková inflace přes pokles zůstává silná a jádrová inflace po očištění o ceny energií, potravin, alkoholických nápojů a tabákových produktů teprve čeká na kulminaci na vysokých hladinách. Snižovat se by se inflace měla v celoročních vyjádřeních podle poslední březnové projekce již od tohoto roku, to by ale stále měla být vysoko. Jádrová inflace se má v roce 2023 zvýšit a klesat až od roku 2024. ECB se snaží vrátit inflaci k jejímu cíli 2,0 %. O dalším směru monetární politiky rozhodne tendence inflace, která je značně nejistá. Zvýšení úrokových sazeb ale ještě přijde, protože zatím klesly pouze cen energií. 

Hrubý domácí produkt Německa (1Q 2023, 25.5., revize struktura): Ekonomika Německa numericky vykazuje známky mírné recese. Statistický úřad Německa v prvních datech ekonomiky prvního kvartálu 2023 uvedl pokles spotřeby domácností. Sektor je v recesi podobně jako v České republice kvůli stále probíhají energetické, Ukrajinské i inflační krizi (byť s jejich ústupem), růstu úrokových sazeb s nejistotami a riziky ekonomického vývoje a trhu práce. Poslední data předstihových indikátorů jsou značně smíšená, nicméně lze letos předpokládat menší oživení ekonomické aktivity Německa s pokračujícím ústupem zmíněných krizí

Očekávaný dopad událostí na trhy: Solidní data služeb a ekonomické aktivity eurozóny jsou příznivé pro akcie a euro a nepříznivé pro dluhopisy, naopak slabost aktivity zpracovatelského průmyslu eurozóny a firemního klimatu a ekonomiky Německa jsou nepříznivé pro akcie a euro a jsou příznivé pro dluhopisy. Zvyšování úrokových sazeb je nepříznivé pro akcie a dluhopisy a je příznivé pro euro. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia