Očekávané makroekonomické události týdne 16. - 20.1. USA: Svátek Den Martina Luthera Kinga, ekonomická aktivita (indexy Fedů New Yorku a Philadelphie), spotřeba domácností a hlavně trh domů v recesi, produkční inflace slábne k normálu

Makroekonomický zpravodaj
  |  
13.01.2023
  |  
Josef Kvarda
Svátek Den Martina Luthera Kinga (16.1.), index současné obecné ekonomické aktivity Federální rezervní banky New Yorku (1 2023, 17.1.), index cen producentů PPI (12 2022, 18.1.), maloobchodní tržby (12 2022, 18.1.), index současné obecné ekonomické aktivity Federální rezervní banky Philadelphie (1 2023, 19.1.), zahájení a povolení staveb domů (12 2022, 19.1.) a prodeje starších/existujících domů (12 2022, 20.1.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 16. - 20.1. Spojených států amerických. Svátek Den Martina Luthera King taky znamená zavřené trhy USA. Regionální průzkumy ekonomické aktivity firem zpracovatelského průmyslu by měly naznačit zmírnění recese ekonomické aktivity ze solidní na malou úroveň. Inflace včetně produkčního růstu cen i na jádrové úrovni (bez cen potravin a energií) od čtvrtého čtvrtletí 2022 meziměsíčně výrazně oslabuje až k normálovým hladinám. Spotřeba domácností v reálném vyjádření je slabá. Trh domů včetně nové výstavby a prodejů starších domů pokračuje v ostrých poklesech.

Svátek Den Martina Luthera Kinga (16.1.): Svátek Den Martina Luthera King taky znamená zavřené trhy USA.

Index současné obecné ekonomické aktivity Federální rezervní banky New Yorku (1 2023, 17.1.): Regionální průzkumy ekonomické aktivity firem zpracovatelského průmyslu by měly naznačit zmírnění recese ekonomické aktivity ze solidní na malou úroveň. Půlroční výhled pro začátek druhého pololetí 2023 ale již naznačuje drobný růst ekonomické aktivity. S poklesem poptávky klesají i tlaky kapacit a inflace. 

Index cen producentů PPI (12 2022, 18.1.): Inflace včetně produkčního růstu cen i na jádrové úrovni (bez cen potravin a energií) od čtvrtého čtvrtletí 2022 meziměsíčně výrazně oslabuje až k normálovým hladinám. Meziročně slábne taky, i když zůstává vysoká. Data potvrzují, že Fed pravděpodobně na příštím zasedání monetární politiky 31.1. - 1.2. dále zmírní zvyšování cíle své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate z 50 bps v prosinci na 25 bps s tím, že toto zvýšení bude v tomto cyklu poslední. 

Maloobchodní tržby (12 2022, 18.1.): Spotřeba domácností sice nominálně solidně roste, v reálném vyjádření je ale slabá. Důvodem je hlavně vysoká inflace, s tím související agresivně zvýšené již vysoké úrokové sazby. Dalším důvodem je opatrnost domácností vzhledem k oslabení ekonomické aktivity. Vedle inflačního efektu slábne hlavně segment prodejů elektroniky a vybavení domácností kvůli cyklické slabosti trhu domů a prodeje obchodních domů kvůli strukturálním důvodům dlouhodobého útlumu prodejů v kamenných obchodech. Naopak trvale silně v nominálním i reálném vyjádření rostou prodeje stravovacích služeb a nápojových míst. 

Index současné obecné ekonomické aktivity Federální rezervní banky Philadelphie (1 2023, 19.1.): Regionální průzkumy ekonomické aktivity firem zpracovatelského průmyslu by měly naznačit zmírnění recese ekonomické aktivity ze solidní na malou úroveň. Půlroční výhled pro začátek druhého pololetí 2023 ale již naznačuje drobný růst ekonomické aktivity. S poklesem poptávky klesají i tlaky kapacit a inflace. 

Zahájení a povolení staveb domů (12 2022, 19.1.): Zahájení a povolení staveb domů pokračují v silných poklesech. Poptávka trhu domů jako celek (včetně prodejů nových a starších domů) oslabuje kvůli vysokým hypotečním úrokovým sazbám, což po pár měsících začalo stahovat i rezidenční výstavbu. Nepříznivé prostředí pro trh domů patrně vydrží minimálně v prvním pololetí 2023. 

Prodeje starších/existujících domů (12 2022, 20.1.): Prodeje starších/existujících domů pokračují v ostrých poklesech. Meziročně tyto prodeje v listopadu ztratily 35,4 %. Dosahují dna z jara 2020, kdy udeřila koronavirová pandemie. Důvodem jsou hlavně vysoké hypoteční úrokové sazby. Slabost trhu domů oslabuje i jejich ceny. Vzhledem k stále nízké nabídce domů (která se nicméně již meziročně zvyšuje) ceny stále rostou, byť poklesem poptávky po domech růst cen zpomaluje. Nepříznivé prostředí pro trh domů patrně vydrží minimálně v prvním pololetí 2023. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabost ekonomické aktivity, maloobchodních tržeb a trhu domů je nepříznivá pro akcie a dolar a je příznivá pro zlato a dluhopisy. Vysoká inflace je nepříznivá pro akcie, dolar, dluhopisy i zlato. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia