Očekávané makroekonomické události týdne 11. - 14.4. USA: Spotřebitelská inflace se zasekla na vysokých hladinách, produkční inflace slábne, Fed naznačuje konec cyklu zvyšování úrokových sazeb, maloobchodní tržby v prvním čtvrtletí vzrostly

Makroekonomický zpravodaj
  |  
06.04.2023
  |  
Josef Kvarda
Index spotřebitelských cen CPI (3 2023, 12.4.), zápis centrální banky Federálního rezervního systému zasedání monetární politiky (21. - 22.3, 12.4.), index producentských cen PPI (3 2023, 13.4.) a maloobchodní tržby (3 2023, 14.4.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 11. - 14.4. Spojených států amerických. Spotřebitelská inflace momentálně nepotvrzuje svůj pokles z konce roku 2022 a zůstává zvýšená v úrovních 4 - 6 %, zatímco produkční inflace podle anualizované meziměsíční růstové dynamiky zeslábla na minimum, což platí i pro jejich jádrové složky bez cen potravin a energií. Fed naznačil úvahy brzkého uzavření cyklu rapidního zvyšování úrokových sazeb. Maloobchodní tržby v prvním kvartálu 2023 naznačily oživení.

Index spotřebitelských cen CPI (3 2023, 12.4.): Spotřebitelská inflace včetně svého jádra bez cen potravin a energií momentálně nepotvrzuje svůj pokles z konce roku 2022 a zůstává zvýšená v úrovních 4 - 6 %. Centrální banka nadále věří, že inflace bude pozvolně klesat k jejímu cíli 2 %. 

Zápis centrální banky Federálního rezervního systému zasedání monetární politiky (21. - 22.3, 12.4.): Fed naznačil úvahy brzkého uzavření cyklu rapidního zvyšování úrokových sazeb jednak kvůli nestabilitě finančního sektoru kvůli potížím některých menších regionálních bank a taky kvůli trvajícímu dezinflačního trendu včetně poklesu tlaků domácí ekonomiky a její aktivity i přes ne vždy potvrzující makroekonomická data. Trhy zvažují, že Fed na své příštím zasedání monetární politiky 2. - 3.5. může ještě zvýšit jednou a v tomto zvyšujícím cyklu naposledy cíl své hlavní úrokové sazby o 25 bps, druhou zvažovanou variantou je, že zvýšení o 25 bps na posledním zasedání monetární politiky 21. - 22.3. bylo v tomto utahovacím cyklu poslední. 

Index producentských cen PPI (3 2023, 13.4.): Produkční inflace podle anualizované meziměsíční růstové dynamiky zeslábla na minimum. V meziročním srovnání ovšem kvůli síle růstu produkčních cen v předchozích kvartálech přes pokles zůstává zvýšená v pásmu 3 - 5 %. Data odráží pokles inflačních tlaků v podobě poklesu cen energií i uvolňování produkčních limitů. 

Maloobchodní tržby (3 2023, 14.4.): Maloobchodní tržby v prvním kvartálu 2023 naznačily oživení. Slabost vykazují skupiny prodejů zboží pro stavbu (vzhledem k silné recesi trhu domů) a zahradu a potravin. Výdaje naopak více směřují k stravovacím službám a nápojovým místům. V roce 2022 maloobchodní tržby značně zeslábly kvůli vysoké inflaci a s tím souvisejícímu silnému zvýšení úrokových sazeb a růstu nejistot ekonomiky a trhu práce. Tím oslabil i růst ekonomiky. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Silná inflace je nepříznivá pro akcie, dluhopisy, dolar i zlato. Zvyšování již vysokých úrokových sazeb je nepříznivé pro akcie, dluhopisy a zlato a je příznivé pro dolar. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia