Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 8. - 12.11. ČR: Zahraniční obchod a průmysl zmraženy produkčními limity, slabost stavebnictví (září), naopak na podzim kvetou služby (Q3), inflace i v říjnu zvýšená, zápis ČNB ukáže další směr úr. sazeb

Makroekonomický zpravodaj
  |  
05.11.2021
  |  
Josef Kvarda
Obchodní bilance (9 2021, 8.11.), průmyslová výroba (9 2021, 8.11.), stavební produkce (9 2021, 8.11.), aktivita služeb (3Q 2021, 9.11.), index spotřebitelských cen CPI (10 2021, 10,11.) a zápis České národní banky zasedání monetární politiky 4.11. (12.11.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 8. - 12.11. České republiky. Zahraniční obchod, export a průmyslová výroba trpí globálními výpadky polotovarů a produkčních komponentů. Stavební produkce nepřekročila stín slabosti a sotva vybředává z recese období koronavirové pandemie. Služby vykazují renesanci aktivity ve zralé fázi pandemie, třetí kvartál by to měl potvrdit. Inflace vyrostla do nebývalých výšin. ČNB v září nečekaně prudce zvýšila své hlavní úrokové sazby a v listopadu rovněž dost překvapivě zdražila peníze ještě značně víc, vysvětlení nabídne zápis zasedání.

Obchodní bilance (9 2021, 8.11.): Zahraniční obchod, export a průmyslová výroba trpí globálními výpadky polotovarů a produkčních komponentů. Producenti zatím nejsou příliš optimističtí, proto schodky obchodní výměny pravděpodobně budou pokračovat i do příštího roku a oslabí ekonomický růst. 

Průmyslová výroba (9 2021, 8.11.): Zahraniční obchod, export a průmyslová výroba trpí globálními výpadky polotovarů a produkčních komponentů. Ekonomika je tím značně zasažena, protože průmysl tvoří její významnou část. Právě v automobilovém průmyslu, který má dominantní váhu zpracovatelského průmyslu jsou potíže komponent cítit nejpalčivěji. 

Stavební produkce (9 2021, 8.11.): Stavební produkce nepřekročila stín slabosti a sotva vybředává z recese období koronavirové pandemie. Stavebnictví čelí výzvám silného nedostatku a zdražování materiálů ilidských zdrojů podobně jako průmysl. Stavbařům přitíží i prudké podzimní zvýšeníé úrokových sazeb.

Aktivita služeb (3Q 2021, 9.11.): Služby vykazují renesanci aktivity ve zralé fázi pandemie, třetí kvartál by to měl potvrdit. Podzimní vzestup koronavirové pandemie pravděpodobně aktivitu sektoru již tolik nezasáhne. Oživení dominantního sektoru ekonomiky spojeného s domácí poptávkou by mělo v dalších kvartálech plošně pokračovat. 

Index spotřebitelských cen CPI (10 2021, 10,11.): Inflace vyrostla do nebývalých výšin. ČNB ale predikuje, že se do konce roku vrátí k jejímu cíli 2 % i díky prudkému zvýšení úrokových sazeb. 

Zápis České národní banky zasedání monetární politiky 4.11. (12.11.): ČNB v září nečekaně prudce zvýšila své hlavní úrokové sazby a v listopadu rovněž dost překvapivě zdražila peníze ještě značně víc, vysvětlení nabídne zápis zasedání. K nejzajímavějším parametrům zasedání patřila prognóza úrokových sazeb, podle ní ČNB počítá s jejích kulminací do prvního kvartálu 2021 s již jen jejich dílčími zvýšeními, celkově zhruba 75 bps. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabost exportu, obchodní bilance, zpracovatelského průmyslu a stavebnictví je příznivá pro dluhopisy, nepříznivá pro akcie a korunu. Opačný dopad na trhy má naopak sílící aktivita služeb. Dočasně kontrolovaně silnější inflace je příznivá pro korunu a akcie, nepříznivá pro dluhopisy. Rapidní zvyšování úrokových sazeb je nepříznivé pro akcie a dluhopisy, je však příznivé pro korunu. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia