Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 29.11. - 3.12. eurozóna: Spotřebitelská inflace (HICP) má i v listopadu posílit, Lagardeová potvrzuje, že úrokové sazby ECB zvyšovat v roce 2022 nebude

Makroekonomický zpravodaj
  |  
26.11.2021
  |  
Josef Kvarda
Harmonizovaný index spotřebitelských cen eurozóny (11 2021, 30.11.) a vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové (29.11. a 3.12.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 29.11. - 3.12. eurozóny. Inflace eurozóny stále silně roste, klesat by podle Evropské centrální banky měla od příštího roku. ECB naznačuje, že úrokové sazby zvyšovat nebude, kolem kvantitativního uvolňování ale jasno není.

Harmonizovaný index spotřebitelských cen eurozóny (11 2021, 30.11.): Inflace eurozóny stále silně roste, klesat by podle Evropské centrální banky měla od příštího roku. I jádrová inflace, bez potravin, energií, tabákových a alkoholických produktů v posledních měsících vzrostla k inflačnímu cíli ECB 2 %. 

Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové v Turíně (29.11.) a na Reuters NEXT virtuální globální konferenci “Nová vize lepšího zítřku” (3.12.): ECB naznačuje, že úrokové sazby v roce 2022 zvyšovat nebude, kolem kvantitativního uvolňování ale jasno není. Důvodem stávajícího postoje ECB je skutečnost, že inflace časem klesne a na dlouhodobější bázi potřebuje čas na zotavení stejně jako fakt, že příčiny současného inflačního šoku leží hlavně mimo dosah účinnosti monetární politiky ECB. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Silnější inflace dala na čas zapomenout na chronicky slabé růsty cen posledních let i dekád, proto je příznivá pro akcie a euro a nepříznivá pro dluhopisy. Soustavná ultraexpanze monetární politiky ECB je příznivá pro akcie a dluhopisy a nepříznivá pro euro. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia