Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 25. - 29.4. eurozóna: Indexy Ifo v dubnu mají oslabit a inflace posílit, Lagardeová potvrdí útlum monetární expanze, růsty HDP Německa, Francie, Itálie a eurozóny se mají snížit na minimum,

Makroekonomický zpravodaj
  |  
22.04.2022
  |  
Josef Kvarda
Indexy Ifo (4 2022, 25.4.), vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové (27.4.), hrubé domácí produkty Německa, Francie, Itálie a eurozóny (1Q 2022, 29.4.) a harmonizovaný index spotřebitelských cen HICP eurozóny (4 2022, 29.4.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 25. - 29.4. eurozóny. Firemní klima Německa se podle trhu v dubnu opět sníží stejně jako růstová tempa největších ekonomik eurozóny a tím i eurobloku samého. Lagardeová potvrdí útlum monetární expanze. Inflace má v dubnu včetně své jádrové složky očištěné o ceny potravin, energií, alkoholické nápoje a tabákové produkty posílit.

Indexy Ifo (4 2022, 25.4.): Firemní klima Německa se podle trhu v dubnu opět meziměsíčně sníží. Ukrajinská krize stlačila sentiment podniků hned vzápětí po svém vypuknutí koncem února, tedy za březen do pásma slabosti. Podobně jako v jiných předstihových indikátorech to ale odráží hlavně obavy z budoucnosti a pád půlročních očekávání, zatímco hodnocení současné situace zůstalo robustní. Válka na Ukrajině srazila očekávání a tím i sentiment v produkčních odvětvích zpracovatelského průmyslu a stavebnictví. 

Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové pro měsíčník Manager Magazin Top 100 žen v ekonomice Německa (27.4.): Lagardeová potvrdí útlum monetární expanze. Důvodem je již rok trvající zesílená inflace.

Hrubé domácí produkty Německa, Francie, Itálie a eurozóny (1Q 2022, 29.4.): Růstová tempa největších ekonomik eurozóny, Německa, Francie a Itálie a tím i eurobloku samého se podle trhu v prvním kvartálu opět výrazně sníží, místy až na minimum či do pásma stagnace (Německo). V loňském roce otevřené ekonomiky rozproudily poptávku a tím i ekonomické oživení, posílení nabídky ale drhlo, což vyvolává silné inflační tlaky a taky oslabilo růst ekonomiky. V prvním čtvrtletí do výsledků promluví Ukrajinská krize, ale pouze částečně. Ovlivnila totiž až druhou polovinu prvních tří měsíců roku.

Harmonizovaný index spotřebitelských cen HICP eurozóny (4 2022, 29.4.): Inflace má v dubnu včetně své jádrové složky očištěné o ceny potravin, energií, alkoholické nápoje a tabákové produkty posílit. Inflace je včetně své jádrové složky nižší než například ve Spojených státech amerických a hlavně než v České republice. Od druhého pololetí inflace bude klesat, zůstane však zvýšená. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabost sentimentu firem Německa a HDP hlavních zemí eurozóny i eurobloku jako celku je nepříznivá pro akcie a euro a příznivá pro dluhopisy. Přes snížení růstu stále ultraexpanzivní monetární politika ECB je příznivá pro akcie a dluhopisy a nepříznivá pro euro. Silnější inlface je nepříznivá pro akcie, dluhopisy a euro. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia