Očekávané makroekonomické události týdne 1. - 5.5. USA: Recese průmyslu, slábnutí růstu služeb a zaměstnanosti, zvýšení úr. sazby o 25 bps Fedem, slabá produktivita práce, silný růst nominálních mezd a jednotkových pracovních nákladů, pokles reálných mezd

Makroekonomický zpravodaj
  |  
27.04.2023
  |  
Josef Kvarda
Index ISM zpracovatelského průmyslu (4 2023, 1.5.), index ISM služeb (4 2023, 3.5.), rozhodnutí centrální banky, Federálního rezervního systému monetární politiky včetně úrokových sazeb (3.5.), produktivita práce, nominální mzdy, jednotkové pracovní náklady (1Q 2023, 4.5.) a zpráva trhu práce (4 2023, 5.5.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 1. - 5.5. Spojených států amerických. Recese zpracovatelského průmyslu se má meziměsíčně lehce snížit ze solidní do mírné úrovně. Růst aktivity služeb má vůči březnu drobně posílit a zůstat mírný. Fed pravděpodobně zvýší cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate opět o 25 bps na 4,75 - 5,00 %. V roce 2022 produktivita práce vykazovala slabost s útlumem ekonomiky a expanzí trhu práce, naopak při robustním růstu nominálních mezd (i přes pokles reálných mezd kvůli vysoké inflaci) růst jednotkových pracovních nákladů sílil. Rekordně silný trh práce stále robustně expanduje, růst zaměstnanosti ale deceleruje.

Index ISM zpracovatelského průmyslu (4 2023, 1.5.): Recese zpracovatelského průmyslu se má meziměsíčně lehce snížit ze solidní do mírné úrovně. S tím slábnou i tlaky kapacit a inflace. Důvodem jsou hlavně Ukrajinská a energetická krize s vysokou inflací a úrokovými sazbami s útlumem růstu světové ekonomiky. 

Index ISM služeb (4 2023, 3.5.): Růst aktivity služeb má vůči březnu drobně posílit a zůstat mírný. Zpomalení růstu aktivity služeb s vysokou inflací a úrokovými sazbami i tlaků kapacit a inflace přichází ve srovnání se zpracovatelským průmyslem velmi pozvolna, trendově je však rovněž znát. Negativní efekty pro služby, kterými jsou Ukrajinská a energetická krize s vysokou inflací a úrokovými sazbami s útlumem růstu světové ekonomiky kompenzuje rekordně silný trh práce. 

Rozhodnutí centrální banky, Federálního rezervního systému monetární politiky včetně úrokových sazeb (3.5.): Fed pravděpodobně zvýší cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate opět o 25 bps na 4,75 - 5,00 %. Důvodem je skutečnost, že pokles inflace ještě úplně přesvědčivě zakotven (hlavně se zadrhl pokles jádrové spotřebitelské inflace bez cen potravin a energií), tedy podmínka Fedu pro zastavení zvyšování úrokových sazeb a Fed s preferencí konzistentní monetární politiky a jasným cílem snížit inflaci k svému cíli 2,0 % vyžaduje jistotu nastolení správného dezinflačního trendu. Nestabilita bankovního sektoru, dezinflační faktor a moment nejistoty, který centrální banku viklal k uzavření agresivního restriktivního cyklu monetární politiky pravděpodobně odchází a bude mít v rozhodování Fedu tentokrát nižší váhu. Fed nicméně naznačil přiblížení konce zvyšování úrokových sazeb. 

Produktivita práce, nominální mzdy, jednotkové pracovní náklady (1Q 2023, 4.5.): V roce 2022 produktivita práce vykazovala slabost s útlumem ekonomiky a expanzí trhu práce, naopak při robustním růstu nominálních mezd (i přes pokles reálných mezd kvůli vysoké inflaci) růst jednotkových pracovních nákladů sílil. Letos by se slabost produktivity práce mohla poněkud zmírnit posílením růstu ekonomiky a oslabením (růstu) trhu práce. Růst nominálních mezd by mohl pokračovat v mírném poklesu, což by přesto při oslabení inflace mohlo vést k uzavírání poklesu reálných mezd. Růst jednotkových pracovních nákladů by tak mohl poněkud zmírnit. 

Zpráva trhu práce (4 2023, 5.5.): Rekordně silný trh práce stále robustně expanduje, růst zaměstnanosti ale deceleruje. Jeho kapacity zůstávají vyčerpané s rekordně nízkou nezaměstnaností oscilující v pásmu 3,5 - 4 % již několik kvartálů. Více různých indikátorů nominálních mezd naznačuje mírné zvolnění jejich růstu.  

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabost aktivity zpracovatelského průmyslu a služeb je nepříznivá pro akcie a dolar a je příznivá pro zlato a dluhopisy. Trvající zvyšování úrokových sazeb je příznivé pro dolar a nepříznivé pro akcie, dluhopisy a zlato. Slabost produktivity práce a robustní růst jednotkových pracovních nákladů jsou nepříznivé pro akcie, dolar, dluhopisy i zlato. Robustní růst nominálních mezd je nepříznivý pro dluhopisy i zlato. Pokles reálných mezd je nepříznivý pro akcie a dolar a je příznivý pro dluhopisy a zlato. Rekordně silný a expandující trh práce je příznivý pro akcie a dolar a nepříznivý pro zlato a dluhopisy. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia