Makroekononomické události eurozóna: Silná spotřebitelská inflace (HICP) eurozóny včetně svého jádra v prosinci opět překonala očekávání, neklesla jak čekal trh

Makroekonomický zpravodaj
  |  
02.02.2022
  |  
Josef Kvarda
Silná spotřebitelská inflace eurozóny (HICP) včetně svého jádra v prosinci v meziročním srovnání opět překonala očekávání, neklesla jak čekal trh. Inflační jádro poté, co v říjnu po dlouhé době dosáhlo cíl inflace Evropské centrální banky 2 % (byť jen mírně) v listopadu vyskočilo citelně nad cíl a v prosinci zůstalo zvýšené. ECB čeká, že inflace zůstane zvýšená déle než se čekalo, nicméně měla by podle ní klesnout tento rok a to podle posledních komentářů její prezidentky Christine Lagardeové již od začátku roku. Růst Harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) vzrostl na 5,0 % z listopadových 4,9 %, trh naopak čekal její pokles na 4,7 %. Růst indexu bez cen potravin, alkoholu, tabáku a energií (jádrová inflace) nečekaně stagnoval na listopadových 2,6 %, trh přitom čekal jeho mírný pokles na 2,5 %. V prosinci inflaci potáhlo hlavně silné zvýšení růstu cen kategorie potraviny, alkoholické nápoje a potravinové produkty na 3,2 % z 2,2 % v listopadu. Prudký růst cen energií táhne silné zdražování cen ropy resp. benzínu trvající již rok a půl. Silný vzestup cen průmyslového zboží bez energií odpovídá napínání tlaku průmyslových kapacit. Zvýšení inflace služeb zase je projevem dohánění slabosti služeb způsobené koronavirovou pandemií s otevíráním ekonomik s ústupem pandemie kvůli plošnému očkování. Inflace včetně její jádrové složky prudce oslabila s tlakem koronavirové krize a s ní souvisejícím pádem cen ropy, začátkem roku se ale oba ukazatele vrátily do obvyklých hodnot posledních let a poté do léta nevídaných hodnot.

Eurozóna: Harmonizovaný index spotřebitelských cen HICP (12 2021, meziroční změna, předběžná data)

Skutečnost:    5,0 %
Očekávání:     4,7 %
Předchozí:      4,9 %

Eurozóna: Harmonizovaný index spotřebitelských cen HICP bez cen potravin, alkoholu a tabáku a energií (12 2021, meziroční změna, předběžná data)

Skutečnost:  2,6 %
Očekávání:    2,5 %
Předchozí:    2,6 %

Rozbor: Silná spotřebitelská inflace eurozóny (HICP) včetně svého jádra v prosinci v meziročním srovnání opět překonala očekávání, neklesla jak čekal trh. Inflační jádro poté, co v říjnu po dlouhé době dosáhlo cíl inflace Evropské centrální banky 2 % (byť jen mírně) v listopadu vyskočilo citelně nad cíl a v prosinci zůstalo zvýšené. ECB čeká, že inflace zůstane zvýšená déle než se čekalo, nicméně měla by podle ní klesnout tento rok a to podle posledních komentářů její prezidentky Christine Lagardeové již od začátku roku. 

V prosinci inflaci potáhlo hlavně silné zvýšení růstu cen kategorie potraviny, alkoholické nápoje a potravinové produkty na 3,2 % z 2,2 % v listopadu. 

Hodnocení: Silná spotřebitelská inflace eurozóny (HICP) včetně svého jádra v prosinci v meziročním srovnání opět překonala očekávání, neklesla jak čekal trh. Inflační jádro poté, co v říjnu po dlouhé době dosáhlo cíl inflace Evropské centrální banky 2 % (byť jen mírně) v listopadu vyskočilo citelně nad cíl a v prosinci zůstalo zvýšené. ECB čeká, že inflace zůstane zvýšená déle než se čekalo, nicméně měla by podle ní klesnout tento rok a to podle posledních komentářů její prezidentky Christine Lagardeové již od začátku roku. 

Prudký růst cen energií táhne silné zdražování cen ropy resp. benzínu trvající již rok a půl. Silný vzestup cen průmyslového zboží bez energií odpovídá napínání tlaku průmyslových kapacit. Zvýšení inflace služeb zase je projevem dohánění slabosti služeb způsobené koronavirovou pandemií s otevíráním ekonomik s ústupem pandemie kvůli plošnému očkování. Inflace včetně její jádrové složky prudce oslabila s tlakem koronavirové krize a s ní souvisejícím pádem cen ropy, začátkem roku se ale oba ukazatele vrátily do obvyklých hodnot posledních let a poté do léta nevídaných hodnot. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia