Makroekonomické výsledky ČR: Obchodní bilance v prosinci zpět v nečekaně velkém deficitu

Makroekonomický zpravodaj
  |  
08.02.2022
  |  
Josef Kvarda
Obchodní bilance se v prosinci po prvním přebytku za půl roku v listopadu vrátila do deficitu. Prudké zhoršení obchodní bilace posledního pololetí způsobují hlavně produkční omezení kvůli nedostatku výrobních materiálů a komponentů, které se projevuje zejména oslabením produkce a vývozu automobilů ale taky např. v elektrotechnickém průmyslu. Druhým důvodem zhoupnutí českého zahraničního obchodu do deficitů v důsledku zhoršení pilířů sektorových bilancí zahraničního obchodu je silné trvalé zdražování ropy, kterou Česko dováží. V listopadu ovšem vývoz automobilů vzrostl blíž k loňským hodnotám a snížil se i dovoz ropy a zemního plynu, čímž došlo k přebytku zahraničního obchodu. V prosinci sice zůstal objem dovozu snížen, avšak sezónně výrazně klesl objem exportovaných automobilů, ale i dalšího zboží. Obchodní bilance České republiky skončila deficitem 15,0 mld. Kč, když trh čekal po listopadovém přebytku 4,4 mld. Kč (revize snížení z přebytku 5,7 mld. Kč) deficit 7,8 mld. Kč. Pronikavě horší výsledky zahraničního obchodu druhého pololetí 2021 potvrzuje meziroční srovnání, když bilance je 30,9 mld. Kč horší než v loňském prosinci. V roce 2021 obchodní bilance skončila obchodní bilance deficitem 1,5 mld. Kč. O rok dříve skončila přebytkem 179,9 mld. Kč. Jako noc a den vypadají obě pololetí 2021. V první půli roku obchodní bilance tak jako v minulých letech končila silnými přebytky. V druhém pololetí zmíněná produkční omezení a zdražení ropy přinesla smyk do deficitů obchodní bilance. Jakmile se nabídka přizpůsobí poptávce, vrátí se bilance obchodu ČR s jinými státy zpět do přebytků, patrně během tohoto roku.

ČR: Obchodní bilance (12 2021, mld. Kč, bez sezónního očištění)

Skutečnost: - 15,0   
Očekávání:    - 7,8
Předchozí:       4,4 (revize z 5,7)

Rozbor: Obchodní bilance se v prosinci po prvním přebytku za půl roku v listopadu vrátila do deficitu. 

Prudké zhoršení obchodní bilace posledního pololetí způsobují hlavně produkční omezení kvůli nedostatku výrobních materiálů a komponentů, které se projevuje zejména oslabením produkce a vývozu automobilů ale taky např. v elektrotechnickém průmyslu. Druhým důvodem zhoupnutí českého zahraničního obchodu do deficitů v důsledku zhoršení pilířů sektorových bilancí zahraničního obchodu je silné trvalé zdražování ropy, kterou Česko dováží. V listopadu ovšem vývoz automobilů vzrostl blíž k loňským hodnotám a snížil se i dovoz ropy a zemního plynu, čímž došlo k přebytku zahraničního obchodu. V prosinci sice zůstal objem dovozu snížen, avšak sezónně výrazně klesl objem exportovaných automobilů, ale i dalšího zboží. 

Pronikavě horší výsledky zahraničního obchodu druhého pololetí 2021 potvrzuje meziroční srovnání, když bilance je 30,9 mld. Kč horší než v loňském prosinci. 

V roce 2021 obchodní bilance skončila obchodní bilance deficitem 1,5 mld. Kč. O rok dříve skončila přebytkem 179,9 mld. Kč. Jako noc a den vypadají obě pololetí 2021. V první půli roku obchodní bilance tak jako v minulých letech končila silnými přebytky. V druhém pololetí zmíněná produkční omezení a zdražení ropy přinesla smyk do deficitů obchodní bilance. 

Hodnocení: Obchodní bilance se v prosinci po prvním přebytku za půl roku v listopadu vrátila do deficitu. 

Prudké zhoršení obchodní bilace posledního pololetí způsobují hlavně produkční omezení kvůli nedostatku výrobních materiálů a komponentů, které se projevuje zejména oslabením produkce a vývozu automobilů ale taky např. v elektrotechnickém průmyslu. Druhým důvodem zhoupnutí českého zahraničního obchodu do deficitů v důsledku zhoršení pilířů sektorových bilancí zahraničního obchodu je silné trvalé zdražování ropy, kterou Česko dováží. 

Jakmile se nabídka přizpůsobí poptávce, vrátí se bilance obchodu ČR s jinými státy zpět do přebytků, patrně během tohoto roku. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia