Makroekonomické události USA: Spotřebitelský sentiment v červnu vzrostl značně víc, než se čekalo na 1,5leté maximum

Makroekonomický zpravodaj
  |  
27.06.2023
  |  
Josef Kvarda
Index spotřebitelského sentimentu Conference Board Spojených států amerických v červnu ke květnu vzrostl značně víc, než se očekávalo na maximum od ledna 2022, tedy na nejvyšší hladinu za posledních 1,5 roku. Vzestup sentimentu zřejmě táhne pokles inflace. Silná inflace omezuje finanční stabilitu a sílu domácností a současně nutí centrální banku, Federální rezervní systém zvyšovat úrokové sazby, což oslabuje hospodářství. Celkový sentiment zůstává solidní hlavně díky aktuálně silnému trhu práce, ovšem velké obavy ze silné inflace, zvyšování úrokových sazeb a hospodářské recese trvají. Souhrnný index spotřebitelského sentimentu vzrostl na 109,7 bodů z 102,5 bodů (revize zvýšení z 102,3 bodů) v květnu, trh čekal jeho růst jen na 104,0 bodů. Vzestup indexu byl dán posílením podindexu současné situace i podindexu (půlročních) očekávání. Celkově lidé v USA cítí setrvalé zlepšování již tak silného trhu práce v souvislosti s progresivní vakcinační kampaní, útlumem pandemie, otevíráním obchodů, firem a ekonomiky. To je důležité, neboť silnější komfortní pocit domácností uvolňuje významnou sílu spotřebitelské poptávky nasměrováním nahromaděných příjmů neutracených během karantén a uzavřených obchodů a ekonomiky a navýšených mohutnou fiskální pomocí z úspor do spotřeby. Očekávání nicméně slábnou se signálem slábnutí ekonomiky kvůli silné inflaci, restrikci monetární politiky ze strany centrální banky Federálního rezervního systému a válce na Ukrajině a taky silnější korekcí akciového trhu s nepříznivým dopadem na ekonomiku. Nebezpečím jsou stále zvýšená inflace, míra restrikce monetární politiky Fedu, hospodářská recese, možná silnější korekce akciového trhu, pandemie i Ukrajinská krize. Před pandemií byl spotřebitelský sentiment v oblastech dlouhodobých maxim, největších od roku 2000 před masivní korekcí technologických akcií v roce 2000 a před korporátními skandály USA a teroristickými útoky 11.9. v roce 2001.

USA: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (6 2023, v bodech)

Skutečnost: 109,7
Očekávání:  104,0
Předchozí:   102,5 (revize z 102,3)

Rozbor: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board Spojených států amerických v červnu ke květnu vzrostl značně víc, než se očekávalo na maximum od ledna 2022, tedy na nejvyšší hladinu za posledních 1,5 roku. Vzestup sentimentu zřejmě táhne pokles inflace. Silná inflace omezuje finanční stabilitu a sílu domácností a současně nutí centrální banku, Federální rezervní systém zvyšovat úrokové sazby, což oslabuje hospodářství. Celkový sentiment zůstává solidní hlavně díky aktuálně silnému trhu práce, ovšem velké obavy ze silné inflace, zvyšování úrokových sazeb a hospodářské recese trvají. 

Vzestup indexu byl dán posílením podindexu současné situace i podindexu (půlročních) očekávání. V případě hodnocení současnosti se podstatně zlepšil velký optimismus trhu práce i příznivé hodnocení ekonomiky. V případě očekávání se podstatně snížil pesimismus zhoršení vyhlídek ekonomiky i trhu práce, byť se snížil optimismus vyhlídek příjmů domácností. 

Hodnocení: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board Spojených států amerických v červnu ke květnu vzrostl značně víc, než se očekávalo na maximum od ledna 2022, tedy na nejvyšší hladinu za posledních 1,5 roku. Vzestup sentimentu zřejmě táhne pokles inflace. Silná inflace omezuje finanční stabilitu a sílu domácností a současně nutí centrální banku, Federální rezervní systém zvyšovat úrokové sazby, což oslabuje hospodářství. Celkový sentiment zůstává solidní hlavně díky aktuálně silnému trhu práce, ovšem velké obavy ze silné inflace, zvyšování úrokových sazeb a hospodářské recese trvají. 

Celkově lidé v USA cítí setrvalé zlepšování již tak silného trhu práce v souvislosti s progresivní vakcinační kampaní, útlumem pandemie, otevíráním obchodů, firem a ekonomiky. To je důležité, neboť silnější komfortní pocit domácností uvolňuje významnou sílu spotřebitelské poptávky nasměrováním nahromaděných příjmů neutracených během karantén a uzavřených obchodů a ekonomiky a navýšených mohutnou fiskální pomocí z úspor do spotřeby. Očekávání nicméně slábnou se signálem slábnutí ekonomiky kvůli silné inflaci, restrikci monetární politiky ze strany centrální banky Federálního rezervního systému a válce na Ukrajině a taky silnější korekcí akciového trhu s nepříznivým dopadem na ekonomiku. Nebezpečím jsou stále zvýšená inflace, míra restrikce monetární politiky Fedu, hospodářská recese, možná silnější korekce akciového trhu, pandemie i Ukrajinská krize. Před pandemií byl spotřebitelský sentiment v oblastech dlouhodobých maxim, největších od roku 2000 před masivní korekcí technologických akcií v roce 2000 a před korporátními skandály USA a teroristickými útoky 11.9. v roce 2001.

 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia