Makroekonomické události USA: Spotřebitelská inflace (CPI) v listopadu opět silná bez známek oslabení mírně nad očekáváním

Makroekonomický zpravodaj
  |  
13.12.2021
  |  
Josef Kvarda
V listopadu ve Spojených státech amerických spotřebitelská inflace vzrostla na přibližně 39-leté maximum o něco víc, než se čekalo. Její jádro bez cen potravin a energií rovněž dravě rostlo, dle očekávání trhu. Podle ministerstva práce byl silný růst cen plošný, od cen energií, potravin po jádrové položky zboží a služeb. Ještě dle zářijových dat se zdálo, že jádrová inflace (dle meziměsíčních dat) klesá resp. že celková inflace kulminuje, ovšem říjen a listopad ukázal další akceleraci inflace včetně jejího jádra. Inflace tak značně překračují hladinu 2 % cíle Fedu. Index spotřebitelských cen CPI meziměsíčně vzrostl silněji než čekal trh 0,8 % po růstu 0,9 % v říjnu, o něco víc, než čekal trh 0,7 %. Jeho meziroční růst vzrostl v souladu s očekáváním trhu na přibližně 39-leté maximum 6,8 % z říjnových 6,2 %. Index spotřebitelských cen CPI bez cen potravin a energií meziměsíčně vzrostl dle očekávání trhu 0,5 % po jeho růstu 0,6 % v říjnu. Na meziroční úrovni jeho růst vyskočil jak čekal trh na 4,9 % z 4,6 % v říjnu. Americká centrální banka, Federální rezervní systém, čeká, že inflace během tohoto roku nadprůměrně vzroste kvůli zdražování ropy a náběhu produkčních kapacit napjatých s oživením poptávky s otevřením ekonomiky po dlouhé koronavirové pandemii, která ustoupila teprve s masivní vakcinační kampaní. Vzestup inflace ale bude dle Fedu dočasný, přesto útlum své ultraexpanzivní monetární politiky, nejprve v podobě redukce kvantitativního uvolňování, chce centrovat hlavně podle inflace. K tomu tak došlo od listopadu. Horizont zahájení zvyšování úrokových sazeb je značně nejistý, zatím jej Fed predikuje jako optimální pro rok 2022, názorové spektrum ale není homogenní.

USA: Index CPI (11 2021, meziměsíční změna, sezónně očištěno)

Skutečnost:    0,8 %
Očekávání:     0,7 %
Předchozí:      0,9 %

USA: Index CPI bez cen potravin a energií (11 2021, meziměsíční změna, sezónně očištěno)

Skutečnost:   0,5 %
Očekávání:    0,5 %
Předchozí:     0,6 %

USA: Index CPI (11 2021, meziroční změna, sezónně neočištěno)

Skutečnost:  6,8 % 
Očekávání:   6,8 %
Předchozí:    6,2 %

USA: Index CPI bez cen potravin a energií (11 2021, meziroční změna, sezónně neočištěno)

Skutečnost: 4,9 % 
Očekávání:  4,9 %
Předchozí:   4,6 %

V listopadu ve Spojených státech amerických spotřebitelská inflace vzrostla na přibližně 39-leté maximum o něco víc, než se čekalo. Její jádro bez cen potravin a energií rovněž dravě rostlo, dle očekávání trhu. Podle ministerstva práce byl silný růst cen plošný, od cen energií, potravin po jádrové položky zboží a služeb. Ještě dle zářijových dat se zdálo, že jádrová inflace (dle meziměsíčních dat) klesá resp. že celková inflace kulminuje, ovšem říjen a listopad ukázal další akceleraci inflace včetně jejího jádra. Inflace tak značně překračují hladinu 2 % cíle Fedu. Americká centrální banka, Federální rezervní systém, čeká, že inflace během tohoto roku nadprůměrně vzroste kvůli zdražování ropy a náběhu produkčních kapacit napjatých s oživením poptávky s otevřením ekonomiky po dlouhé koronavirové pandemii, která ustoupila teprve s masivní vakcinační kampaní. Vzestup inflace ale bude dle Fedu dočasný, přesto útlum své ultraexpanzivní monetární politiky, nejprve v podobě redukce kvantitativního uvolňování, chce centrovat hlavně podle inflace. K tomu tak došlo od listopadu. Horizont zahájení zvyšování úrokových sazeb je značně nejistý, zatím jej Fed predikuje jako optimální pro rok 2022, názorové spektrum ale není homogenní. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia