Makroekonomické události USA: Růst mezd ve třetím čtvrtletí zrychlil značně víc, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
01.11.2021
  |  
Josef Kvarda
Růst mezd zrychluje. Index zaměstnaneckých nákladů ve třetím čtvrtletí vzrostl víc, než se čekalo. Index zaměstnaneckých nákladů USA (mzdy plus benefity) ve třetím čtvrtletí mezikvartálně vzrostl 1,3 % po růstu 0,7 % ve druhém čtvrtletí, značně víc, než čekal trh, 0,9 %. Jeho meziroční růst se zvýšil na 3,7 % z 2,9 % v předchozím kvartálu. Růst mezd se během koronavirové pandemie pohyboval kolem 2,5 % (anualizovaně), ve druhém pololetí ale šplhá k 4 %. Přesto růst mezd zatím není nebezpečný, zvyšuje dlouhodobě nízkou inflaci a během současného období zvýšené inflace je kryt rychlejším růstem produktivity práce.

USA: Index zaměstnaneckých nákladů (ECI, 3Q 2021, mezikvartální změna):

Skutečnost: 1,3 %
Očekávání:  0,9 %
Předchozí:   0,7 %

Rozbor: Růst mezd zrychluje. Index zaměstnaneckých nákladů ve třetím čtvrtletí vzrostl víc, než se čekalo. Meziroční růst Indexu zaměstnaneckých nákladů ve druhém čtvrtletí klesl na 2,7 % z 2,8 % v předchozím čtvrtletí. Růst mezd táhne hlavně soukromá sféra, ve veřejném sektoru je růst mezd sotva patrný. 

Hodnocení: Růst mezd zrychluje. Index zaměstnaneckých nákladů ve třetím čtvrtletí vzrostl víc, než se čekalo. Růst mezd se během koronavirové pandemie pohyboval kolem 2,5 % (anualizovaně), ve druhém pololetí ale šplhá k 4 %. Přesto růst mezd zatím není nebezpečný, zvyšuje dlouhodobě nízkou inflaci a během současného období zvýšené inflace je kryt rychlejším růstem produktivity práce. 

Kvartální mzdová statistika během koronavirové pandemie vykazovala stabilitu, ačkoliv pod pokličkou trhu práce probíhaly rapidní změny vyvolané koronavirovým šokem, které se buď absorbovaly a neutralizovaly nebo se ve statistice neprojevovaly. Teprve v dalších čtvrtletích se zvedla mlha nejistoty a prokazují se skutečné dlouhodobější mzdové trendy. 

Krize a rapidní oslabení trhu práce tlačí na pokles (růstu) mezd. Na druhou stranu některá mzdová data jsou zkreslena výkyvy trhu práce, když koronavirový šok škrtl se seznamu zaměstnanců zejména ty nízkopříjmové a uměle tak růst mezd vykazoval růst. Jenže s návratem těchto lidí do zaměstnání s otevíráním ekonomiky tento efekt obracel. Navíc řada zaměstnanců se do zaměstnání nevrátila, ať už trvale např. kvůli nemocím a úmrtím souvisejících s pandemií, předčasným odchodům do penze či restrukturalizaci ekonomiky vyžadující jinou strukturu pracovní síly, tak přechodně kvůli trvající pandemii. Obnovil se tak nedostatek pracovní síly s tlakem na růst mezd, přestože trh práce stále vykazuje velkou rezervu a volné kapacity. Navíc ekonomika místy vykazuje rychlé oživení aktivity. Projevuje se tak skutečný podkladový dopad na mzdy. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia