USA: Index PPI (12 2021, meziměsíční změna, sezonně očištěno)
Skutečnost: 0,2 %
Očekávání: 0,4 %
Předchozí: 1,0 % (revize z 0,8 %)
USA: Index PPI bez cen potravin a energií (12 2021, meziměsíční změna)
Skutečnost: 0,5 %
Očekávání: 0,5 %
Předchozí: 0,9 % (revize z 0,7 %)
USA: Index PPI (12 2021, meziroční změna, sezónně neočištěno)
Skutečnost: 9,7 %
Očekávání: 9,8 %
Předchozí: 9,8 % (revize z 9,6 %)
USA: Index PPI bez cen potravin a energií (12 2021, meziroční změna)
Skutečnost: 8,3 %
Očekávání: 8,0 %
Předchozí: 7,9 % (revize z 7,7 %)
Rozbor: Ve Spojených státech amerických v prosinci silný růst indexu cen producentů (PPI) nepatrně zaostal za očekáváním. Jeho jádrová složky bez cen potravin a energií ale byla opět značně silnější, než se čekalo. V meziročním vyjádření produkční inflace jen mírně sestoupila ze svého listopadového maxima (od listopadu 2010). Zápis by sahal ještě více do historie nebýt toho, že právě v tom měsíci statistika začala být sledována.
V prosinci silný meziměsíční růst produkčních cen potáhly přibližně podobným dílem ceny služeb růstem 0,5 %, ceny zboží naopak klesly 0,4 %. Prosincový růst cen služeb potáhly rovnoměrně ceny služeb obchodu, ceny služeb bez obchodu, dopravy a skladů a služby dopravy a skladů. Pokles cen zboží byl způsoben pádem cen energií 3,3 %, naopak ceny zboží bez cen potravin a energií vzrostly 0,5 %.
Hodnocení: Ve Spojených státech amerických v prosinci silný růst indexu cen producentů (PPI) nepatrně zaostal za očekáváním. Jeho jádrová složky bez cen potravin a energií ale byla opět značně silnější, než se čekalo. V meziročním vyjádření produkční inflace jen mírně sestoupila ze svého listopadového maxima (od listopadu 2010). Zápis by sahal ještě více do historie nebýt toho, že právě v tom měsíci statistika začala být sledována.
Silný růst produkčních cen je plošný. Trendy silného růstu inflace jsou patrné prakticky celý tento rok. Inflační tlaky plně proudí do spotřebitelské inflace. Inflace na firemní úrovni i spotřebitelské úrovni již značně překračuje cíl americké centrální banky, Federálního rezervního systému 2,0 %. Inflace je do značné míry tažena specifickými a jednorázovými jevy (poptávkové inflační tlaky spojené s otevíráním ekonomiky, nabídkové inflační tlaky s omezenými kapacitami ekonomiky). Inflace během prvotního koronavirového šoku, který ji značně stlačil na produkční i spotřebitelské úrovni byla značně pod cílem centrální banky Spojených států amerických 2,0 %, na produkční i spotřebitelské úrovni ale během roku 2021 naplnila signály růstu inflačních tlaků a očekávání a přeskočila zmíněný cíl. Data obecně potvrzují silné inflační tlaky.