USA: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (1 2022, v bodech)
Skutečnost: 113,8
Očekávání: 111,8
Předchozí: 115,2 (revize z 115,8)
Rozbor: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board Spojených států amerických v lednu vůči prosinci klesl méně, než se čekalo. Zůstává solidní. Pokles způsobilo snížení očekávání, na druhou stranu se zvýšilo hodnocení současné situace.
Obavy z inflace klesly druhý měsíc v řadě, zůstávají ale zvýšené, poté, co v listopadu dosáhly 13letého maxima. Během silného růstu infekcí způsobeného koronavirovou variantou omikron se obavy koronavirové pandemie trochu zvýšily.
Hodnocení: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board Spojených států amerických v lednu vůči prosinci klesl méně, než se čekalo. Zůstává solidní. Pokles způsobilo snížení očekávání, na druhou stranu se zvýšilo hodnocení současné situace.
Celkově lidé v USA cítí aktuální i očekáváné podstatné zlepšení ekonomiky i trhu práce v souvislosti s progresivní vakcinační kampaní, útlumem pandemie, otevíráním obchodů, firem a ekonomiky, s pokračující silnou podporou fiskální a monetární politiky hospodářství a se souvisejícím růstem akciového trhu. To je důležité, neboť silnější komfortní pocit domácností může uvolnit významnou sílu spotřebitelské poptávky nasměrováním nahromaděných příjmů neutracených během karantén a uzavřených obchodů a ekonomiky a navýšených mohutnou fiskální pomocí z úspor do spotřeby ve spojení s levnými úvěry.
Před pandemií byl spotřebitelský sentiment v oblastech dlouhodobých maxim, největších od roku 2000 před masivní korekcí technologických akcií v roce 2000 a před korporátními skandály USA a teroristickými útoky 11.9. v roce 2001.
Pokles nebezpečí pandemie koronaviru v budoucnu vzhledem k progresivní vakcinační kampani ve spojení s otevíráním obchodů, firem a ekonomiky by měly táhnout oživení ekonomiky a trhu práce s podporou ekonomiky státem a centrální bankou a robustním růstem akciových trhů. To by mělo spotřebitelskou morálku a sklon ke spotřebě domácností dále posilovat.
Nebezpečím jsou stále pandemie, útlum podpory ekonomiky ultraexpanze monetární politiky centrální banky USA Federálního rezervního systému, zvýšená inflace a možná silnější korekce akciového trhu.