Makroekonomické události USA: Fed podle očekávání trhu nezměnil cíl hlavní úrokové sazby (poprvé od zahájení jeho zvyšování v březnu 2022), nově však vidí jeho navýšení v druhém pololetí 2023 ještě o 50 bps

Makroekonomický zpravodaj
  |  
14.06.2023
  |  
Josef Kvarda
Federální rezervní systém, centrální banka Spojených států amerických podle očekávání trhu, nezměnil cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate současně stanovený na 5,00 - 5,25 %. Na zasedáních monetární politiky se tak stalo poprvé od zahájení kampaně razantního zvyšování úrokových sazeb v březnu 2022. Fed ale nově vidí navýšení cíle Federal Funds Rate v druhém pololetí 2023 ještě o 50 bps na 5,6 % z aktuálních 5,1 % (podle předchozí březnové projekce centrální banka čekala na cíl vydrží na 5,1 % až do konce roku 2023). Rozhodnutí nastavení úrokových sazeb a kvantitativního utahování, projekce obnovení zvyšování úrokových sazeb v letošním druhém pololetí a makroekonomických agregátů ani komentáře centrální banky příliš nepřekvapují. Makroekonomická data poslední dobou potvrzují recesi ekonomiky, jen drobné slábnutí trhu práce a pokles inflace, byť spotřebitelská jádrová inflace zůstává silná. V kontextu nestability finančního sektoru Fed podle posledních červnových makroekonomických projekcí počítá s oslabením ekonomické aktivity, trhu práce i inflace. Vzhledem k strnulosti síly spotřebitelské jádrové inflace a inflačního tlaku silného trhu práce Fed ještě kalkuluje s dílčím pokračováním zvyšování cíle Federal Funds Rate ve druhém pololetí, od příštího roku pak s jeho snižováním. Rozhodnutí nastavení úrokových sazeb a kvantitativního utahování, projekce obnovení zvyšování úrokových sazeb v letošním druhém pololetí a makroekonomických agregátů ani komentáře centrální banky příliš nepřekvapují. Předpokládáme, že makroekonomické projekce včetně Federal Funds Rate se přibližně potvrdí.

USA: Rozhodnutí Fed monetární politiky včetně cíle své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate:

Skutečnost: 5,00 - 5,25 %
Očekávání:  5,00 - 5,25 %
Předchozí:   5,00 - 5,25 %

Rozbor, důležité komentáře: Federální rezervní systém, centrální banka Spojených států amerických podle očekávání trhu, nezměnil cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate současně stanovený na 5,00 - 5,25 %. Na zasedáních monetární politiky se tak stalo poprvé od zahájení kampaně razantního zvyšování úrokových sazeb v březnu 2022. Fed ale nově vidí navýšení cíle Federal Funds Rate v druhém pololetí 2023 ještě o 50 bps na 5,6 % z aktuálních 5,1 % (podle předchozí březnové projekce centrální banka čekala na cíl vydrží na 5,1 % až do konce roku 2023). Rozhodnutí nastavení úrokových sazeb a kvantitativního utahování, projekce obnovení zvyšování úrokových sazeb v letošním druhém pololetí a makroekonomických agregátů ani komentáře centrální banky příliš nepřekvapují. 

V roce 2024 pak centrální banka předpokládá snížení cíle Federal Funds Rate na 4,6 % (navýšení z březnové předpovědi na 4,3 %) a v roce 2025 na 3,4 % (navýšení z březnové projekce 3,1 %). Fed rozhodnutí pozastavit zvyšování úrokových sazeb zdůvodnil, že tento postup mu dovoluje posoudit další informace a jejich dopady na monetární politiku. Výraznější změny v makroekonomických projekcích Fed učinil pouze pro letošní rok, kdy zvýšil výhled stále slabého ekonomického růstu (na 1,0 % z březnové projekce 0,4 % z 2,1 % v roce 2022) a s tím i snížil očekávání zvýšení míry nezaměstnanosti (na 4,1 % z březnové předpovědi 4,5 % květnových 3,7 %). Rovněž snížil očekávání poklesu spotřebitelské jádrové inflace očištěné o ceny potravin a energií (na 3,9 % z březnové předpovědi 3,6 %). Jinak k větším změnám v prohlášení ani makroekonomických projekcích nedošlo. Fed nadále čeká, že růst ekonomiky přes oživení se k svému normálu 1,8 % dostane až v roce 2025. Míra nezaměstnanosti se má v roce 2024 ještě zvýšit na 4,5 %, kde má setrvat i v roce 2025. Spotřebitelská inflace včetně svého jádra má pokračovat v pozvolném poklesu, k normálu 2,0 % by měla téměř dospět až v roce 2025. Banka dále taky potvrdila plán kvantitativního utahování, tedy redukce bilance cenných papírů (nakoupených v době kvantitativního uvolňování s cílem pomoci ekonomice zatížené koronavirovou pandemií). 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Federální rezervní systém, centrální banka Spojených států amerických podle očekávání trhu, nezměnil cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate současně stanovený na 5,00 - 5,25 %. Na zasedáních monetární politiky se tak stalo poprvé od zahájení kampaně razantního zvyšování úrokových sazeb v březnu 2022. Fed ale nově vidí navýšení cíle Federal Funds Rate v druhém pololetí 2023 ještě o 50 bps na 5,6 % z aktuálních 5,1 % (podle předchozí březnové projekce centrální banka čekala na cíl vydrží na 5,1 % až do konce roku 2023). Rozhodnutí nastavení úrokových sazeb a kvantitativního utahování, projekce obnovení zvyšování úrokových sazeb v letošním druhém pololetí a makroekonomických agregátů ani komentáře centrální banky příliš nepřekvapují.

Makroekonomická data poslední dobou potvrzují recesi ekonomiky, jen drobné slábnutí trhu práce a pokles inflace, byť spotřebitelská jádrová inflace zůstává silná. V kontextu nestability finančního sektoru Fed podle posledních červnových makroekonomických projekcí počítá s oslabením ekonomické aktivity, trhu práce i inflace. Vzhledem k strnulosti síly spotřebitelské jádrové inflace a inflačního tlaku silného trhu práce Fed ještě kalkuluje s dílčím pokračováním zvyšování cíle Federal Funds Rate ve druhém pololetí, od příštího roku pak s jeho snižováním. Rozhodnutí nastavení úrokových sazeb a kvantitativního utahování, projekce obnovení zvyšování úrokových sazeb v letošním druhém pololetí a makroekonomických agregátů ani komentáře centrální banky příliš nepřekvapují. Předpokládáme, že makroekonomické projekce včetně Federal Funds Rate se přibližně potvrdí. 

Během roku 2022 rychlé a v roce 2023 mírné zvyšování úrokových sazeb má za cíl rychle dohnat a přesvědčivě a trvale snížit inflaci, aktuálně zhruba v dvojnásobné až trojnásobné výši cíle Fedu 2,0 %. Fed snížil tempo zesilování monetární restrikce (ekonomické aktivity), které má inflaci snížit. Důvodem je setrvačnost monetárního utahování, poslední data potvrzující trend poklesu inflace a stagnace ekonomiky. Výhled inflace i trhu práce je ovšem značně nejistý. Vzhledem k tomu, že hlavně podle vývoje inflace se bude odvíjet další směr a dynamika úrokových sazeb, úrokové zatížení v dalších kvartálech je adekvátně zastřeno mlhou nejistoty. Předpokládáme, že značný pokles inflace se potvrdí a bude pokračovat. V takovém případě je pak uzavření cyklu zvyšování úrokových sazeb a start jejich snižování již otázkou jen blízké budoucnosti. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia