Očekávané makroekonomické události týdne 6. - 10.12. ČR: Maloobchodní tržby, průmyslová výroba, mzdy a trh práce oživují, útlum stavebnictví a zahraničního obchodu trvá, inflace má dle ČNB dosáhnout vrcholu začátkem roku 2022

Makroekonomický zpravodaj
  |  
03.12.2021
  |  
Josef Kvarda
Maloobchodní tržby (10 2021, 6.12.), mzdy (3Q 2021, 6.12.), průmyslová výroba (10 2021, 7.12.), stavební produkce (10 2021, 7.12.), zahraniční obchod (10 2021, 7.12.), míra nezaměstnanosti dle Ministerstva práce a sociálních věcí (11 2021, 8.12.) a spotřebitelská inflace CPI (11 2021, 10.12.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 6. - 10.12. České republiky. Spotřeba domácností ve třetím čtvrtletí oživila, byla tahounem růstu ekonomiky. Trend patrně pokračoval i začátkem 4. čtvrtletí. Mzdy před úderem koronavirové pandemie solidně rostly, po propadu s prvním úderem koronavirové pandemie na jaře 2020 značně ztratily, od té doby dochází ke stabilizaci a obnování jejich růstu k přepandemickým výšinám. Průmysl i přes drtivou tíži odstávek automobilového průmyslu kvůli nedostatku produkčních komponentů i přes pokles sentimentu odvětví oživuje. Stavebnictví se stále nemůže vymanit ze slabosti způsobené pandemií, oživení je stále slabé. Zahraniční obchod během posledních měsíců je nezvykle v deficitech, meziroční zhoršení je důsledkem stojící aktivity páteře české ekonomiky, produkce automobilů a rovněž zdražení ropy a energií, které výrazně zvýšily nominální velikost importu. Spotřebitelská inflace pokračuje v silném růstu, když poslední říjnový skok inlface způsobilo hlavně zdražování kategorie Bydlení, voda, energie a paliva.

Maloobchodní tržby (10 2021, 6.12.): Spotřeba domácností ve třetím čtvrtletí oživila, byla tahounem růstu ekonomiky. Trend patrně pokračoval i začátkem 4. čtvrtletí. Dopad podzimního zesílení koronavirové pandemie vláda příliš netlumila, otázkou však je jak lidé zareagují na inflačního skok posledních kvartálů. Domácnosti ale drží rovněž velký objem úspor neutracený z doby zavřené ekonomiky, takže momentálně silná inflace nákupy domácností pravděpodobně příliš nezastaví. 

Mzdy (3Q 2021, 6.12.): Mzdy před úderem koronavirové pandemie solidně rostly, po propadu s prvním úderem koronavirové pandemie na jaře 2020 značně ztratily, od té doby dochází ke stabilizaci a obnování jejich růstu k přepandemickým výšinám. Silmný růst inlface tohoto roku ale pravděpodobně růst reálných mezd opět citelně sníží vzhledem k nepružnosti mzdového vyjednávánjí zaměstnanců. 

Průmyslová výroba (10 2021, 7.12.): Průmysl i přes drtivou tíži odstávek automobilového průmyslu kvůli nedostatku produkčních komponentů i přes pokles sentimentu odvětví oživuje. Odvětví jako celek vykazuje značně různorodé tendence, poslední data sentimentu sektoru a ekonomiky eurozóny s níž je český zpracovatelský průmysl těsně spojen ale naznačují stabilizaci slabosti. 

Stavební produkce (10 2021, 7.12.): Stavebnictví se stále nemůže vymanit ze slabosti způsobené pandemií, oživení je stále slabé. Produkční limity včetně nedostatku zaměstnanců se dotýkají i stavebnictví, zesílení koronavirové pandemie dusí náznaky oživení. Sentiment odvětví se poslední kvartály příliš nemění. 

Zahraniční obchod (10 2021, 7.12.): Zahraniční obchod během posledních měsíců je nezvykle v deficitech, meziroční zhoršení je důsledkem stojící aktivity páteře české ekonomiky, produkce automobilů a rovněž zdražení ropy a energií, které výrazně zvýšily nominální velikost importu. Ke zlepšení by mělo dojít letos se zprůchodněním dodávek automobilkám. 

Míra nezaměstnanosti dle Ministerstva práce a sociálních věcí (11 2021, 8.12.): Nezaměstnanost od 4. koronavirové vlny letos na sklonku prvního čtvrtletí slábne. Trend zdá se příliš nezmění ani nové poryvy koronavirové pandemie ani omezení produkčních omezení zpracovatelského průmyslu a stavebnictví.  

Index spotřebitelských cen CPI (11 2021, 10.12.): Spotřebitelská inflace pokračuje v silném růstu, když poslední říjnový skok inlface způsobilo hlavně zdražování kategorie Bydlení, voda, energie a paliva. Guvernér České národní banky Jiří Rusnok nicméně sebevědomě říká, že inflace do roka vrátí k cíli ČNB 2 %. Její vrchol čeká začátkem roku 2022. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Oživení spotřeby domácností, zpracovatelského průmyslu, mezd a trhu práce jsou příznivé pro akcie a korunu a nepříznivé pro dluhopisy. Stejný dopad na trhy by měla mít i silná inflace. Ta je jen přechodným jevem, slouží firmám mimo jiné k doplnění ziskových marží a je důsledkem koronavirové pandemie, dopad na domácnosti nebude velký. Naopak trvající slabost stavebnictví a exportu resp. zahraničního obchodu je nepříznivá pro korunu a akcie a příznivá pro dluhopisy. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia