Makroekonomické události eurozóna: Spotřebitelská inflace (HICP) eurozóny v dubnu podle očekávání mírně vzrostla, jádrová inflace nečekaně (mírně) klesla, inflační ukazatele stále vysoké

Makroekonomický zpravodaj
  |  
02.05.2023
  |  
Josef Kvarda
V meziročním srovnání spotřebitelská inflace (HICP) eurozóny v dubnu podle očekávání mírně vzrostla. Zůstává silná. Setrvalý růstový trend inflačního jádra (bez cen potravin, energií, tabákových produktů a alkoholických nápojů) se v dubnu narušil, když ukazatel mírně klesl, trh čekal jeho stagnaci. Jádrová inflace je rovněž vysoká. V meziročním srovnání, růst Harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) mírně vzrostl podle očekávání na 7,0 % z březnových 6,9 %. Růst indexu bez cen potravin, alkoholu, tabáku a energií (jádrová inflace) nečekaně klesl na 5,6 % z březnových 5,7 %, trh čekal jeho stagnaci na 5,7 %. Inflace včetně svého jádra by letos měly klesat a přiblížit se jejímu cíli až v roce 2025.

Eurozóna: Harmonizovaný index spotřebitelských cen HICP (4 2023, meziroční změna, předběžná data)

Skutečnost:    7,0 %
Očekávání:     7,0 %
Předchozí:      6,9 %

Eurozóna: Harmonizovaný index spotřebitelských cen HICP bez cen potravin, alkoholu a tabáku a energií (4 2023, meziroční změna, předběžná data)

Skutečnost:  5,6 %
Očekávání:   5,7 %
Předchozí:    5,7 %

Rozbor: V meziročním srovnání spotřebitelská inflace (HICP) eurozóny v dubnu podle očekávání mírně vzrostla. Zůstává silná. Setrvalý růstový trend inflačního jádra (bez cen potravin, energií, tabákových produktů a alkoholických nápojů) se v dubnu narušil, když ukazatel mírně klesl, trh čekal jeho stagnaci. Jádrová inflace je rovněž vysoká. 

V meziročním srovnání v dubnu inflace vzrostla prudkým obratem z poklesu 0,9 % v březnu do růstu 2,5 %. Z pozice hlavního přispěvatele k celkové meziroční inflaci tak stále vládne kategorie potraviny, alkoholické nápoje a tabák s příspěvkem 2,7 procentního bodu (v únoru 3,1 %) s poklesem růstu jejích cen na 13,6 % z 15,5 % v březnu. Jádrová inflace klesla hlavně oslabením růstu cen průmyslového zboží bez energií na 6,2 % z 6,6 % v březnu. 

Hodnocení: V meziročním srovnání spotřebitelská inflace (HICP) eurozóny v dubnu podle očekávání mírně vzrostla. Zůstává silná. Setrvalý růstový trend inflačního jádra (bez cen potravin, energií, tabákových produktů a alkoholických nápojů) se v dubnu narušil, když ukazatel mírně klesl, trh čekal jeho stagnaci. Jádrová inflace je rovněž vysoká. 

Inflace včetně svého jádra by letos měly klesat a přiblížit se jejímu cíli až v roce 2025. 

Inflace v posledních měsících značně ustupuje, avšak pouze silným poklesem cen energií. Na kulminaci jádrové inflace se teprve čeká. 

Silný vzestup cen průmyslového zboží bez energií odpovídá napínání tlaku průmyslových kapacit. Zvýšení inflace služeb zase je projevem dohánění slabosti služeb způsobené koronavirovou pandemií s otevíráním ekonomik s ústupem pandemie kvůli plošnému očkování. 

Inflace včetně její jádrové složky prudce oslabila s tlakem prvního úderu koronavirové krize a s ní souvisejícím pádem cen ropy v roce 2020, krátce poté, ale inflace začala silně růst až na multidekádní rekordy. Inflace se začala stahovat teprve v posledních měsících, zatímco jádrová inflace ještě stále roste.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia