Eurozóna: Harmonizovaný index spotřebitelských cen HICP (10 2021, meziroční změna, předběžná data)
Skutečnost: 4,1 %
Očekávání: 3,7 %
Předchozí: 3,4 %
Eurozóna: Harmonizovaný index spotřebitelských cen HICP bez cen potravin, alkoholu a tabáku a energií (10 2021, meziroční změna, předběžná data)
Skutečnost: 2,1 %
Očekávání: 1,9 %
Předchozí: 1,9 %
Rozbor: Spotřebitelská inflace eurozóny (HICP) v říjnu vzrostla značně víc, než se čekalo včetně jádrové inflace. Inflační jádro po dlouhé době překonalo cíl inflace Evropské centrální banky 2 % (byť jen mírně). Ta čeká, že inflace zůstane zvýšená déle než se čekalo, nicméně měla by podle ní klesnout příští rok.
Klíčový vliv na říjnový vzestup inflace mělo silné zvýšení růstu cen kategorie energie na 23,5 % z 17,6 % v září, tedy zhruba 0,6 procentního bodu. O zbytek se postaralo zvýšení jádrové inlface, na němž se podílelo téměř výhradně zvýšení růstu cen služeb na 2,1 % ze zářijových 1,7 %.
Hodnocení: Spotřebitelská inflace eurozóny (HICP) v říjnu vzrostla značně víc, než se čekalo včetně jádrové inflace. Inflační jádro po dlouhé době překonalo cíl inflace Evropské centrální banky 2 % (byť jen mírně). Ta čeká, že inflace zůstane zvýšená déle než se čekalo, nicméně měla by podle ní klesnout příští rok.
Rychlejší vzestup cen průmyslového zboží bez energií odpovídá napínání tlaku průmyslových kapacit. Zvýšení inflace služeb zase je projevem dohánění slabosti služeb způsobené koronavirovou pandemií s otevíráním ekonomik s ústupem pandemie kvůli plošnému očkování.
Inflace včetně její jádrové složky prudce oslabila s tlakem koronavirové krize a s ní souvisejícím pádem cen ropy, začátkem roku se ale oba ukazatele vrátily do obvyklých hodnot posledních let a poté do léta nevídaných hodnot.